A lábfájás jellege és a fájdalom eredete

Dr. Kerekes Éva
szerző: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus - WEBBeteg
frissítve:

Lábfájdalom esetében annak jellegéből, valamint kisugárzásából adódóan lehet következteti az okokra. Orvosi szempontból fontos megkülönböztetni a szomatikus (szervi eredetű) és a neuropátiás fájdalmat. Az elkülönítés azért fontos, mert a két fájdalomtípus kezelése is eltérő.

A szomatikus fájdalom mögött heveny szöveti károsodás áll, ez a fájdalom a szervezet számára védő funkciót lát el, mert felhívja a figyelmet a betegségre vagy egy külső károsító tényezőre. A neuropátiás fájdalomnak nincs a szervezet szempontjából hasznos, védő szerepe, biológiai szempontból ez értelmetlen fájdalom.

Porckorong eredetű fájdalom

A leggyakoribb szervi ok a porckorong betegsége. A gerinc ágyéki szakaszán a csigolyákban található lyukakon át futnak ki a lábba az alsó végtagokat mozgató és az ugyaninnen származó érzéseket a gerincvelőbe közvetítő idegek. A csigolyák között amortizáló porckorongok idővel, vagy fizikai terhelés hatására elvesztik rugalmasságukat, víztartalmukat, összemennek és gyakran kicsúsznak a helyükről. Az öt ágyéki csigolya közötti porcok elődomborodása mindegyike egy-egy bizonyos érző és/vagy mozgató ideggyököt nyom el, ami zsibbadást, fájdalmat, néha a lábizomzat bénulását okozza.

Porckorong eredetű fájdalom esetében a fájdalom a derékból sugárzik ki az alsó végtagja, gyakran a kisugárzást egy ujjal lehet lokalizálni, de legalábbis nagyon körülírtan meg tudja mutatni a beteg, hogy pontosan hol fáj. Az érintett területeken a fájdalom- és hőérzés csökkent (a beteg úgy fogalmaz, hogy nem érzi a lábát). Jellemző, hogy a fájdalom fizikai terhelésre, hasi préselésre fokozódik, pihenéskor enyhül. Fájdalomcsillapítókra jól reagál, bár a gyógyszer hatásának múlásával a fájdalom visszatérhet.

Gerinc eredetű és csontritkulás okozta fájdalom

Gerinc eredetű fájdalom esetében a családorvos gyakran sokáig sikeresen kezeli a beteget, sokat segít a gyógytorna, csak ritkán van szükség szakorvosi (reumatológiai vagy neurológiai) vizsgálatokra, esetenként RTG- és CT-vizsgálatokra, illetve idegsebészeti beavatkozásra. A beteg együttműködő hozzáállása esetében a porckorong betegsége ritkán befolyásolja lényegesen az életminőséget, bár néha átmeneti vagy tartósabb munkaképtelenséget okozhat.

A változás korában a nőknél, de bizonyos betegségekben a fiatalabb nőknél és a férfiaknál is csontritkulás állhat a lábfájdalom mögött. Ez nagyon veszélyes, mert könnyen jár olyan csonttörésekkel, ami ezeknél a betegeknél nehezen gyógyul és súlyos mozgáskotlázottságot okoz.

Speciális osteoporozis centrumokban javasolhatnak olyan gyógyszert, ami megállítja a csonttömeg további csökkenését, ezekben háziorvosi beutalóval fogadják a betegeket.

Ezt olvsta már? Hogyan előzhető meg az oszteoporózis?

Ízületi és érrendszeri betegségek miatt kialakult fájdalom

Gyakori okai a lábfájdalomnak a test súlya és a fizikai terhelés miatt eldeformálódott csípő, térd- és bokaízületek, illetve veleszületett kötőszöveti betegségek. Ezek az okok jól láthatóak és tapinthatóak a beteg számára is, de érdemleges segítségért gyakran reumatológushoz vagy ortopéd szakorvoshoz kell fordulni. Az előbbi az arthrosis kezdeti stádiumában gyógyszeres, fizikoterápiás és infúziós kezeléssel, az utóbbi a késői fázisban műtéttel tudja orvosolni a panaszokat, de a munkaképességet nem mindig lehet visszaszerezni.

Szintén szomatikus oka van az igen veszélyes, érszűkület talaján kialakult lábfájdalomnak. Ez egy nagyon intenzív, görcsös jellegű fájdalom a lábszárban, ami bizonyos távolság megtételét követően alakul ki, és ennek hatására kezd el a beteg sántítani. A lábfej gyakran fehér, hűvös. Ilyen tünetek esetében mielőbbi sebészeti, vagy angiológiai kivizsgálás javasolt.

Súlyos érszűkület esetében érsebészeti műtétek történnek, de indokolt a beteg kivizsgálása a életbevágóan fontos, de klinikailag néma érszűkületek irányában is (agyi erek és szívkoszorú érszűkület). Elhanyagolt esetben sor kerülhet a végtag amputációjára is.

Neuropátiás fájdalom

A neuropátiás fájdalom lényegében különbözik a szomatikustól, leggyakrabban diabéteszes, valamint az alkoholos eredetű. A tartósan ismétlődő fájdalomimpulzusok hatására károsodnak a sejtmembránok, a sejtek ingerlékenysége fokozódik és egyes ingerekre többes, valamint kórosan felerősödött választ adnak, illetve spontán kisülésekre válnak hajlamossá.

A diabéteszes neuropátiára sajátos kettősség jellemző: miközben gyötrő lábfájdalommal jár, az úgynevezett felületes- és mélyérzések kiesnek.

A diabéteszes neuropátiára jellemző fájdalom jellege perzselő, lüktető, szúró, hasogató, sajgó, csiklandó, zsibbadásos. Eközben a betegnél kiesik a fájdalomérzés: nem érzi a fájdalmat a talpán kialakult seb ellenére. Ez súlyos bajokhoz vezethet: a cukorbetegség talaján kialakult elégtelen alsó végtagi keringés miatt a seb igen hajlamos az elfertőződésre, spontán gyógyulási hajlama pedig rossz. Viszont a beteg nem érez fájdalmat, és nem veszi észre időben a sebet, ennek gyakran végtag amputáció a következménye.

A diabéteszes neuropátiára a spontán égető fájdalom és az fájdalomérzés kiesése mellett jellemző a csiklandó, hangyamászásérzés-szerű zsibbadás is, ami szintén nagyon meggyötri a beteget. Gyakran érzi úgy a beteg, hogy egy ártalmatlan inger is elviselhetetlen fájdalmat okoz (nem tűri magán a ruházatát és a takarót).

A diabéteszes neuropátia elsősorban a környéki (periferiás) idegek érző rostjainak keringési zavarából adódó hosszan tartó idegkárosodása okozza. A kóros fájdalom legalább három hónapig fennáll és az esetek harmadában depresszióval szövődik, gyakran okoz alvászavart, jelentősen rontja az életminőséget.

A fájdalom gyakran fennmarad a kiváltó ok gyógyulását követően is, ezért minden cukorbetegnek érdemes rendszeres vércukor-önellenőrzés és napló vezetése mellett odafigyelni a koleszterin célérték elérésére, a dohányzás abbahagyására és az optimális testsúly elérésére.

Égető jellegű lábfájdalom esetében gondolni kell a cukorbetegség lehetőségére. Ismert diabétesz esetében feltétlenül segítséget kell kérni neurológus vagy diabetológus szakorvostól, aki elvégzi a szükséges kivizsgálást, gondozásba veszi és részletesen tájékoztatja a beteget és szakorvosi javaslatot ad a további kezeléshez. Ezen múlhat a beteg munkaképessége, aktivitása, teljes értékű élete.

Tovább Alsó végtagi érszűkület jelei

Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Cikkajánló

A lábfájdalom lehetséges okai

Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
Lábfájdalom
Szinte mindenkivel előfordul egyszer-egyszer, hogy alsó végtagjaiban, a lábszár területén hosszabb-rövidebb ideig tartó fájdalmat érez. Milyen problémák állhatnak a háttérben?
Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvos
Fájdalomközpont - Dr. Dobos Márta Ilona, ortopéd orvos
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Trombózisközpont - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest