A neuropátia diagnosztikája

szerző: Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus
megjelent:

Cukorbetegségben az idegrendszer károsodása kiterjedhet a szomatikus (testi) és az autonóm (vegetatív) idegrendszerre. A két rendszer károsodása más és más panaszokkal és tünetekkel jelentkezik, így a kimutatásukra alkalmas vizsgálómódszerek is különbözőek.

Az alapvető diagnosztikai eljárásokat és módszereket a rutin, általános orvosi vizsgálat keretein belül a háziorvosi vagy a diabetológiai rendelésen is el lehet végezni. Ezek az eljárások a beteg alapos kikérdezésével, részletes kórelőzmény felvétellel kezdődnek, mely során az esetleges panaszok és tünetek iránymutatóak lehetnek.

Ez egy nemzetközileg validált fájdalomértékelő kérdőív, melynek kitöltése a háziorvosi rendelőben is elvégezhető, és amely lehetőséget ad a neuropátiás fájdalom szűrő jellegű felmérésére, megítélésére. Egy bizonyos pontszám elérése esetén a neuropátiás fájdalom több mint 90%-os valószínűséggel fennáll és ebben az esetben diabetológus specialistához szükséges fordulni (1).

A korai diagnosztika fontos eleme a betegek önmegfigyelése, önvizsgálata

A láb rendszeres vizsgálatát a betegek saját maguk elvégezhetik és így a kisebb, fájdalmatlan sérülések, fekélyek észrevehetőek. Ugyancsak fontos a szokatlan érzések (zsibbadás, bizsergés, hangyamászás érzés, fokozott fájdalomérzés stb.) vagy például az érzéscsökkenések (hő-, fájdalomérzés kiesése, fájdalmatlan sérülések stb.) korai felismerése és a kezelőorvos számára történő jelzése (2). A részletes orvosi és neurológiai vizsgálat során az érzészavarok (hypesthesia) és a reflexkiesések vizsgálata elsőrendű fontosságú (3).

A szomatikus idegrendszer károsodásának leggyakoribb formája a perifériás, distalis típusú, sensoros vagy sensomotoros polyneuropathia, melynek megállapítását segíti a vibrációérzés csökkenésének azonosítása kalibrált hangvilla segítségével. A hazai gyakorlatban az úgynevezett Rydel–Seiffer-féle hangvilla használatos, amellyel a vibrációérzés (mélyérzés) zavara könnyen detektálható. A kalibrált hangvilla teszt során a láb vibrációérzetét vizsgálják, méghozzá úgy, hogy a villát rezgésbe hozzák, majd a lábra helyezik. A páciensnek szólnia kell, amikor már nem érzi a rezgést és amennyiben ez egy bizonyos érték alá csökken, úgy fennáll a neuropátia, mivel ez csökkent vibrációérzetet jelez.

A gondozási gyakorlatban további, egyszerű vizsgáló módszert jelent az úgynevezett Semmes–Weinstein-féle monofilamentum használata, amelynek segítségével a talpak területén a protektív érzés könnyen vizsgálható. A teszt a talpi fekély szempontjából magas kockázatú betegek azonosítására szolgál. Ekkor egy speciális nylonszálat helyeznek a talp különböző részeire, melyet jó esetben a páciens érez. Amennyiben nem érzi, úgy csökkent fájdalomérzetről van szó, ami előrejelzi a talpi fekély megjelenését. Hasonlóan használható a csökkent fájdalomérzet kimutatására az egyszer használatos eszköz, az úgynevezett Neurotip alkalmazása. A hőérzet károsodás kimutatására alkalmas a Tip Therm próba, mely a hideg-meleg érzet károsodásának mértékéről ad információt. Az eszköz egyik fele fém, a másik műanyag.

Normál esetben az illető különbséget tud tenni a kettő között, mivel a fémet hidegebbnek, az utóbbit melegebbnek érzi. Idegi károsodás esetén a beteg nem tud különbséget tenni a kettő között.Az autonóm neuropátia jelenléte viszonylag egyszerű módszerrel az úgynevezett Neuropad teszttel vizsgálható, mely a talpra helyezett tesztcsík elszíneződése alapján képes korai stádiumban kimutatni a verejtékmirigyek kóros működését. (2, 4).

Miután a polyneuropathia diabetica alapvető jelentőségű a diabéteszes láb szindróma kialakulásában, a diabétesz felismerésekor, illetve a beteg első megjelenésekor a teljes körű fizikális vizsgálathoz hozzátartozik a láb vizsgálata (talp, deformitások, gombásodás, neuropátia ellenőrzése, perifériás artériák tapintása), amely a gondozás során legalább évente egy alkalommal megismétlendő (5).

Speciális diagnosztikai módszerek

A neuropátia pontosabb kórismézése és differenciáldiagnosztikája céljából speciális eszközös vizsgálatokra is szükség lehet, melyeket az úgynevezett Neuropathia centrumokban lehet elvégezni (5). Ilyen lehetőségek a perifériás szomatikus rendszer vizsgálatára az úgynevezett kvantitatív szenzoros tesztek (Neurométer, Medoc készülék, Q-sense) melyek a különféle vastagságú és funkciójú érző idegrostok ingerlésével azok elkülönített vizsgálatára alkalmasak.

Az autonóm neuropathia finom diagnosztikájára a cardiovasculáris reflextesztek vizsgálata ad lehetőséget, melyek a különböző stimulusok hatására bekövetkező szívfrekvencia és vérnyomásváltozásokat mérik számítógépes kiértékelés segítségével. Még specifikusabb és eszközigényesebb vizsgálatok az úgynevezett elektrofiziológiai módszerek, melyek a különböző idegrostok vezetési sebességét mérik és ezáltal állapítják meg a károsodás fennállását. Utóbbiak elvégzésére csak bizonyos neurofiziológiai laboratóriumokban van lehetőség.

Tovább Élet diabéteszes neuropátiával

Forrás

1. Freynhagen R, Tölle TR, Gockel U, Baron R: The painDETECT project – far more than a screening tool on neuropathic pain, Current Medical Research and Opinion, 2016; 32: 1033-1057

2. Putz Zs. és mtsai: A distalis típusú, sensoros neuropathia diagnosztikája a diabetológiai gyakorlatban. Diabetologia Hungarica 2008; 16: 157-164

3. Boulton et al.: Guidelines for the diagnosis and outpatient management of diabetic peripheral neuropathy. Diabetic Med 1998; 15: 508-514

4. Meijer JWG et al.: Back to basics in diagnosing diabetic polyneuropathy with the tuning fork! Diabetes Care 2005; 28: 2201-2205.

5. Jermendy Gy, Gaál Zs, Gerő L, Hidvégi T, Kempler P, Winkler G, Wittmann I: A diabetes mellitus kórismézése, a cukorbetegek kezelése és gondozása a felnőttkorban. A Magyar Diabetes Társaság szakmai irányelve, 2014. Diabetologia Hungarica XXII. évfolyam, Suppl. 1: 57-60.

(Szerző: Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus)

Pfizer Kft. 1123 Budapest, Alkotás u. 53. MOM Park „A” épület, Tel.: 06-1-488-3700

Anyaglezárás dátuma: 2019.08.06., PP-CNS-HUN-0039

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus
Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus
Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest