A nem kezelt neuropátia következményei

szerző: Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus
megjelent:

Általában a diabétesz mindegyik szövődményére igaz, hogy rossz anyagcserekontroll, tartósan magas vércukorérték esetén a szövődmények kialakulása és progressziója felgyorsul. Jó anyagcsere-beállítás esetén a szövődmények kialakulása megelőzhető, illetve lassítható.

Korai diagnózis esetében az egyes szervi eltérések még visszafordíthatók, ezért elsődlegesen szükségszerű a korai felismerés és kezelés. A késői, súlyosabb szervi elváltozások stádiumában az elváltozások már nem fordíthatók vissza, így a következményekkel számolni kell. Mindez igaz a neuropátia különböző formáira is (1).

A cukorbetegség egyik leggyakoribb szövődménye a neuropátia és a diabéteszesek 30-60%-a perifériás neuropátiában szenved (2). A fel nem ismert és nem kezelt szomatikus és autonóm neuropátia következményei mind a betegek életkilátásait, mind életminőségét kedvezőtlenül befolyásolják. A kezeletlen perifériás neuropátia esetében a szinte csillapíthatatlan fájdalom, mely a legkisebb ingerekre is jelentkezhet, jól ismert panasz és tünet.

A fájdalom fennállhat tartósan, krónikus formában és időnként akutan fellángoló módon

Emellett neuropátiában ismert következmény az izomgyengeség is és ritkábban a láb ízületeinek súlyosabb deformitása is. Neuropátiás fájdalom a betegek 10-20%-ában jelentkezik és érthető módon rontja az életminőséget (3, 4). Igazolt az is, hogy a neuropátiás tünetek (pl. fájdalom) súlyossága jól tükrözi az idegrendszeri károsodás súlyosságát, vagyis minél súlyosabb az idegrendszer elváltozása cukorbetegségben, annál erőteljesebb a neuropátiás fájdalom mely a betegek életminőségét egyre kedvezőtlenebbül befolyásolja (5).

A neuropátiás fájdalom alvászavart, izgatottságot, szorongást és depressziót okoz (6). Egy felmérés során a diabéteszes betegek neuropátiás fájdalma következtében életvitelük lényegesen kedvezőtlenebb, romlott mobilitásuk, munkateljesítményük, rekreációs és szociális aktivitásuk egyaránt (7). Egy másik vizsgálatban a betegek alvászavarra, koncentrálóképesség romlására panaszkodtak, és romlott foglalkoztatottságuk aránya és az életminőségük is (8).

Az elhanyagolt esetek negatívan befolyásolják a betegek jövőjét

A diabéteszes láb gyakori szövődménye a diabétesznek, előfordulására a cukorbetegek 20–30%-ában számíthatunk (9). Egy nagy európai vizsgálat szerint azok a betegek, akik esetében a vibrációérzet károsodása a lábon kimutatható volt, 7 év elteltével az alsóvégtagi amputáció hatszor gyakoribbnak, míg a halálozás négyszeresen nagyobbnak bizonyult, mint azon betegek esetében, akiknél a vibrációérzet kezdetben normális volt (10).

Az autonóm neuropátia talaján kialakuló ájulásos rosszullétek, a hipoglikémia megérzés zavara, hányás, hasmenés vagy székrekedés, vizelési zavarok, impotencia alakulhat ki, melyek szintén rontják az életminőséget (11). Emellett a betegek halálozása is sokkal nagyobb, ugyanis több vizsgálat elemzése alapján kimutatták, hogy az autonóm neuropátia jelenléte 3,5-szörösére növeli a betegek halálozását (12), míg egy másik nagy vizsgálatban igazolták, hogy 6 év távlatában a halálozás ötszörösére emelkedik (13).

Mindezek az adatok és tanulmányok azt mutatják, hogy a neuropátia jeleinek korai kimutatása és a szövődmény időben megkezdett kezelése nagyon fontos a betegek prognózisa szempontjából. Az elhanyagolt, kezeletlen esetekben a panaszok és tünetek, valamint a fentiekben bemutatott következmények már nem visszafordíthatók és negatívan befolyásolják a betegek jövőjét.

Tovább Három fontos lépés a diabéteszes neuropátia kezelésére

Forrás

1. Diabetes Control and Complications Trial. N Engl J Med 1993; 329: 977

2. Eastman, R.C., Neuropathy in Diabetes in America, pp. 339-347, 2nd Ed., 1995, NIH Publication No. 95-146

3. Dyck, et al. Neurology. 1993 43:817.

4. Boulton, A.J.M., et al., Diabetes Care, 2004; 27(6):1458

5. Davies et al. Diabetes Care 2006; 29: 1518

6. Nicholson et al. Pain Med. 2004;5 (suppl. 1):S9-S27

7. Galer et al. Diabetes Res Clin Pract 2000; 47: 123

8. Meyer-Rosenberg et al. Eur J Pain. 2001;5:379

9. Putz Zs. és mtsai: Diabetologia Hungarica 2008; 16: 157

10. Elliot J et al. Diabetes Care 2009; 32: 1896

11. Maser et al. J Clin Endocrinol Metab, October 2005, 90: 5896

12. Maser et al, Diabetes Care 2003; 26:1895

13. Ziegler, Diabetes Metab Rev 1994; 10: 339.

(Szerző: Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus)

Pfizer Kft. 1123 Budapest, Alkotás u. 53. MOM Park „A” épület, Tel.: 06-1-488-3700, www.pfizer.hu

Anyaglezárás dátuma: 2019.08.01., PP-CNS-HUN-0040

Cikkajánló

Neuropátia
A perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegségét jelenti. Ha károsodnak az idegek, nem lesz megfelelő az agy, valamint az izmok, a bőr, a zsigerek és az erek közti kommunikáció, ami zavarokhoz, fájdalomhoz, érzéketlenséghez vezethet.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus
Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus
Prof. Dr. Barkai László, MTA doktor, egyetemi tanár, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest