Az ideális testsúly

Irinyi-Barta Tünde
szerző: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember - WEBBeteg
frissítve:

Az emberek nagy része általában nem elégedett sem a testtömegével, sem a testalkatával. Létezik azonban az ideális testsúly kiszámításának egy olyan, szakemberek által felállított képlete, amely valóban hozzásegít minket az egészségünk megőrzéséhez.

Sokan gondolják magukról, hogy némi túlsúllyal rendelkeznek, pedig ha kiszámolnák a testtömegindexüket, rájönnének, hogy az ideális, normális tartományba tartoznak. Ugyanakkor az egészségünk érdekében valóban fontos megtartani, vagy elérni a normális testtömeget, hiszen mind a kóros soványság, mind a túlsúly és elhízás komoly kockázata lehet a későbbi megbetegedéseknek – tíz-húsz kilogrammnyi felesleg hónapokkal, esetleg évekkel is megrövidítheti az életünket!

Testtömegindex

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kidolgozta a testtömeg indexet (Body Mass Index, BMI), amellyel felnőttek esetében egyszerűen megállapítható, hogy testtömegük melyik csoportba tartozik. Kiszámítása úgy történik, hogy a testtömeget (kg) elosztjuk a méterben kifejezett testmagasság négyzetével (m2), tehát BMI = kg/m2. Ha az így kapott eredmény 18,5 és 24,9 között van, akkor a testtömeg az egészséges, ideális tartományba esik.

Például egy 175 cm magas, 75 kilogrammos egyén testömegindexe 75 osztva 1,75 négyzetével, azaz 75/3,0625=24,5.

A számok tükrében egy összefoglaló táblázat a tényleges és optimális testtömegről:

Testtömegindex (kg/m²) Testsúlyosztályozás
< 16 súlyos soványság
16 – 16,99 mérsékelt soványság
17 – 18,49 enyhe soványság
18,5 – 24,99 normális testsúly
25 – 29,99 túlsúlyos
30 – 34,99 I. fokú elhízás
35 – 39,99 II. fokú elhízás
≥ 40 III. fokú (súlyos) elhízás

Forrás: WHO

Ide kattintva, néhány adatot megadva könnyedén kiszámíthatja testtömegindexét. Gyermekek, idősek és testépítők esetén nem használható ez a besorolás, ugyanis más testfelépítéssel rendelkeznek.

Az ideális testsúly kiszámítása

Ha a magasságunkhoz viszonyítva az ideális, elérendő testsúlyunkat szeretnénk kiszámolni, akkor a képletet a következő módon kell alkalmazni: kg=BMI*m2. Mivel a normál BMI 18,5 és 24,99 között van, az ideális testsúly alsó és felső értékét érdemes meghatározni, azaz

  • az alsó érték, amely alatt soványságról beszélünk: kg=18,5*m2 (175 centiméteres magasság esetén például 18,5*3,0625=56,7 kg),

  • a felső érték, amely fölött már túlsúlyról beszélünk: kg=24,99*m2 (a példánál maradva 175 centiméter magas egyénnél 24,99*3,0625=76,5 kg).

Látható, hogy az egészségügyi értelemben ideális testsúly meglehetősen tág határok között mozog, azonban a szélső értékek alatt vagy fölött már valóban figyelni kell életünkben az energia-egyensúlyra.

Legyen egyensúly

Ha a testtömegünk a normális tartományba esik, akkor az azt jelenti, hogy az ételekkel és az italokkal bevitt energia, valamint az anyagcsere során, a munkával és testmozgással felhasznált energia egyensúlyban van. Az energia-egyensúlyt biztosító kiegyensúlyozott táplálkozással sem súlyvesztés, sem súlygyarapodás nem történik. Amennyiben ez az egyensúly felborul, vagyis több energiát viszünk be a szervezetünkbe, mint amennyit leadunk, pozitív energiamérleg áll fel, és a felesleges energia zsír formájában elraktározódik – a testtömegünk növekedni fog.

Ha többet mozgunk, és kevesebbet eszünk, mint amennyire szervezetünknek szüksége lenne, akkor pedig a tartalékok használódnak fel, megindul a fogyás. Általánosságban a szükséges napi energiamennyiséget 500 kcal-val csökkentve érhető el az egészséges testtömegvesztés, amely ne legyen több mint fél-egy kg hetente, így nem veszélyeztetjük egészségünket. Emellett felnőttkorban naponta minimum fél óra testmozgás javasolt.

Hasznos tanácsok az ideális testsúly eléréséért

Mozogni kell(ene)

A magyar összlakosság 20 százaléka elhízott, a nők 33 százaléka, a férfiak pedig 42 százaléka túlsúlyos. A 2014-es Eurobarometer adatai szerint a magyar lakosság 62 százaléka ritkán vagy egyáltalán nem mozog. A BMI az idősödéssel egyre magasabb értékeket mutat, ami arra enged következtetni, hogy az egyébként is alacsony fizikai aktivitás a kor előrehaladtával még inkább a kívánt mértéken alul marad. Mozgásra minden embernek szüksége van, legyen szó fiatalról vagy idősről, egészséges vagy beteg emberről.

Sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében, ha arra törekszünk, hogy megtartsuk ideális testtömegünket, hiszen könnyebb azt megtartani, mint később komoly erőfeszítések árán elérni. Ha már rendelkezünk néhány plusz kiló felesleggel, kitartással ismét elérhetjük az ideális testsúlyt, kiegyensúlyozott táplálkozással és rendszeres fizikai aktivitással. A cél az, hogy a megélhető, minőségi évek száma a lehető legmagasabb legyen.

Tovább Sporttal könnyebb a fogyás, mint csak diétával

rinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakemberForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Hypertonia - Nagy Gyuláné Tajti Éva, dietetikus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Irinyi-Barta Tünde

Irinyi-Barta Tünde

Okleveles táplálkozástudományi szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest