Életkorok és szűrővizsgálatok - Az orvos válaszol
Harminc éves nő vagyok, a párom 44 éves férfi. Milyen rendszeres szűrővizsgálatok ajánlottak nekünk? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Életkor és az ajánlott szűrővizsgálatok
Rutin labor és kardiovaszkuláris rizikó becslése történjen meg, ezek eredményétől függ, hogy milyen gyakran kell követni majd, melanoma-szűrés szintén legyen, illetve ha van gyanús anyajegy, akkor esetleg gyakrabban, szájüregi daganat szűrése évente. Önnek méhnyakrák-szűrés évente.
Önvizsgálatok - Miért fontosak, hogyan végezzük el?
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a tényt, hogy egy-egy daganatos elváltozás korai észlelése és a korai szakaszban adott orvosi kezelés jelentősen megnöveli a túlélési esélyeket. Ennek tükrében igen fontos, hogy bizonyos önvizsgálatokat havi rendszerességgel mindenki végezzen el.
- Mellrák - Az emlő havonkénti önvizsgálatát 20 év felett minden nőnek ajánlott elvégezni, mégpedig a menstruáció utáni héten, mivel a hormonális állapot miatt ilyenkor a leginkább felismerhetők az esetleges elváltozások. Milyen lépései vannak az emlő részletes önvizsgálatának?
- Pajzsmirigybetegségek - A pajzsmirigy elváltozásai számos tünet kialakulásában játszhatnak szerepet. Attól függően, hogy alul-, vagy túlműködés alakul ki jelentkezhet hízás, aluszékonyság, fázékonyság, vagy épp felgyorsult beszéd és gondolkodás, hasmenés, izzadás. A pajzsmirigy önvizsgálatának lépései
- Hererák - A 15-35 év közötti férfiak körében leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés a hererák. Korai felismeréssel szinte 100 százalékosan gyógyítható a betegség, ezért is fontos a rendszeres önvizsgálat. A herevizsgálatra a legalkalmasabb időpontot egy meleg fürdő, vagy zuhany utáni percek jelentik, mikor a herezacskó izomzata ernyedt állapotban van. A herék önvizsgálata három lépésben
- Szájüregi daganatok - A szájüregi daganat az egyik leggyakoribb tumoros megbetegedés ma Magyarországon. Ez a tény azért meglepő, mert a betegség korai jelei hamar észrevehetőek és a korai diagnózist követő, időben elkezdett terápia lényegesen kevesebb szenvedéssel jár és sokkal eredményesebb mint a későn elkezdett kezelés. Egy egyszerű és rendszeresen elvégzett önvizsgálattal is nagyon sokat tehetünk a korai diagnózis érdekében! A daganat korai jeleit ugyanis, – az ún. precancerozisokat – ha tudjuk, mit keresünk, mi magunk is korán felfedezhetjük. Milyen tünetekre kell figyelni a szájban?
-
A HIV fertőzés tünetei a szájban
HIV fertőzés következtében,hányadik hónaptól alakulhat ki az Oral Hairy Leukoplakia (Hajas sejtes leukoplakia) a száj nyálkahártyáján? Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből. Bővebben
(WEBBeteg)