A szív-érrendszer állapota az agyi teljesítményre is hat
Középkorúak esetén összefüggés lehet a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a gyengébb szellemi teljesítmény között – hangzott el az Amerikai Neurológiai Akadémia éves tudományos találkozóján Honoluluban.
Sara Kaffashian (Francia Nemzeti Egészségügyi Intézet, Párizs) és munkatársai 3500 brit férfi, és 1300 brit hölgy adatait elemezték, a vizsgálati csoport átlagéletkora 55 év volt. Az alanyok egy hosszú távú, Whitehall II-nek nevezett vizsgálatban vettek részt: egy évtized alatt a tudósok háromszor tesztelték a résztvevők logikai készségét, memóriáját, nyelvi készségét, és szókincsét.
A logikai teszt 65 egyre nehezedő nyelvi és matematikai kérdést tartalmazott, a memóriateszt húsz szó visszamondásából állt. A nyelvi készséget olyan kérdésekkel tesztelték, hogy az alanyok például nevezzenek meg egy perc alatt minél több s-betűvel kezdődő tárgyat, vagy állatot.
A rosszabb egészségi állapotú résztvevők gyengébben teljesítettek
A résztvevőket egyéb faktorok alapján csoportosították, úgy nevezett Framingham-kockázati pontérték szerint, mely magába foglalta a kort, a nemet, a koleszterinszintet, a vérnyomást, a dohányzási szokásokat, és a cukorbetegséget – melyek mind a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezői.
A kutatók megállapították, hogy a rosszabb szív- és érrendszeri egészségi állapottal rendelkező betegek a teszteken gyengébb teljesítményt nyújtottak, mint egészséges társaik. Például 10 százalékkal rosszabb érték a Framingham-skálán férfiak esetén 2,8 százalékos, nők esetén pedig 7,1 százalékos csökkenéssel társult a memóriateszten.
Ugyanakkor a szív- és érrendszeri állapot nem befolyásolta férfiaknál a logikai készséget, nők esetén pedig a nyelvi készséget.
(Medipress)