Nagyobb rohamsisakok az agyi sérülések ellen
Nagyobb rohamsisakokkal tervezik csökkenteni az amerikai katonákat érő agyi sérülések számát. Egy mérettel nagyobb és jobban kibélelt fejfedőkkel az esetek közel egynegyede elkerülhető lehetne.
A tudósok megállapították, hogy ha 3 milliméternyivel megnövelnék a sisakok belső párnázását, az 24 százalékkal csökkentené az ütközésnek a koponyára gyakorolt hatását. Mivel Afganisztánban gyakoriak a fejsérülések, a hadsereg fontolóra vette, hogy jobban kipárnázott, nagyobb sisakokat rendszeresít - közölte Peter Fuller dandártábornok.
Gyakori fejsérülések
A közép-ázsiai országban havonta mintegy 300 katonát kell orvosi ellátásban részesíteni agyrázkódás vagy kisebb agyi sérülések miatt.
Fuller, a hadsereg leköszönő hadtápfőnöke szerint az első kísérleti eredmények biztatóak, ezért lehetséges, hogy hamarosan, a széles körű alkalmazás előkészítése érdekében egy dandárt megnagyobbított és megerősített béléssel felszerelt sisakokkal szerelnek fel.
Fejsérülések rejtett veszélyei |
Az agyat számos esetben érheti sérülés, amelyek után mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. Ilyen események a stroke (gutaütés), a belélegzett mérgező toxinok, az áramütés, villámcsapás, autóbalesetek során bekövetkezett fejsérülések, fizikai támadások, vagy a sport közben elszenvedett fejet ért ütések. Fejsérülések rejtett veszélyei>> |
Fejsérüléseket többnyire a harci járművek rázkódása miatt szereznek a katonák, vagy akkor, amikor az ellenük a felkelők által bevetett aknák robbanásának ereje a fölhöz vágja őket.
Egy rohamsisak súlya általában 2,36 kilogramm, a megnövelt fejvédő 11 dekával fog többet nyomni. A Pentagon által finanszírozott kísérletsorozatban összehasonlították a hadsereg és a profi futballiga, az NFL sisakjait és megállapították, hogy a sportfejvédők belső borítása nem nyújt jobb védelmet a katonainál.
A Lawrence Livermore laboratóriumban folytatott kísérletek az ütés erejének tompítása mellett a sisakok repeszállóságának erősítését is célozzák.
Agyi sérülések |
Traumás agykárosodást leggyakrabban hirtelen, erőteljes ütés okoz (agyrázkódás). Egy ilyen ütés során az agy nekiütődik a csontos koponyának. A koponya gyakran még erőteljes külső behatások esetén sem törik el, így a zárt koponyasérülés alakulhat ki. Az agy sérülhet akkor is, ha valamilyen áthatoló sérülés eredményeként, például egy lövedék, egy kő, vagy a törött koponyacsont egy darabja ténylegesen behatol az agyba. Ez a típusú nyílt sérülés lényegesen ritkább, mint az agyrázkódás. Agyrázkódás, traumás agyi sérülések |
(MTI)