Veseelégtelenség gyógyítása ketogén diétával

MTI
megjelent:

A veseelégtelenség a cukorbaj egyik vezető szövődménye, ám amerikai kutatóknak állatkísérletben magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú étrenddel, úgynevezett ketogén diétával nyolc hét alatt sikerült visszafordítaniuk egereknél ezt az állapotot.

Az epilepsziás gyerekek kezelésében is alkalmazott diéta lényege, hogy kiéhezteti a szervezetet szénhidrátokból, cukorból, így veszi rá, hogy glükóz helyett inkább zsírt égessen el, azt használja energiaforrásként.

Az étrend olyannyira megszorító, hogy szakember felügyelete mellett kell alkalmazni. A választható ételek között van például tejszínes tojásrántotta, szalonnás-vajas omlett vagy majonézbe forgatott saláta. A szakemberek feltételezése szerint a diéta azért lehet hatásos a diabéteszes embereknél, mert gátolja az élelem lebontása során keletkező glükóz káros hatását azoknál, akiknél hiány van az ehhez szükséges inzulinból.

A New York-i Mount Sinai Kórház kutatócsoportja két egércsoportot vizsgált, amelyeket génmódosítással 1-es, illetve 2-es típusú diabéteszre tettek érzékennyé. Az egyik csoportot hagyományos módon etették, míg a másikat ketogén diétán tartották.

A kísérletben nyolc hét elteltével helyreállt a ketogén étrenden tartott egerek veseműködése - írták szerdán a tanulmány szerzői a PLoS ONE című nyílt tudományos portálon.

Tanulmányunk az első, amely megmutatta, hogy kizárólag egy étrendi beavatkozás elegendő, hogy visszafordítsa a diabétesznek e súlyos szövődményét - mondta Charles Mobbs kutatásvezető hozzátéve, hogy az embereknek vélhetően egy hónapos ciklus elegendő lenne a ketogén étrenden ahhoz, hogy elkerüljék a veseelégtelenséget.

A 2-es típusú cukorbetegség szöv?dményei
A cukorbetegség az összes szerv működését hátrányosan befolyásolja, ide értve a szívet, az ereket, az idegeket, a szemet és a vesét. Ha sikerül a vércukorszintet a normális tartományban tartani, drámaian csökken a szövődmények kialakulásának kockázata.

(MTI)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség