A fájdalomcsillapítók ronthatják az antidepresszánsok hatását

MTI
megjelent:

Az aszpirin és más gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító szerek ronthatják az antidepresszánsok hatékonyságát - közölték hétfőn amerikai kutatók.

Minden ötödik embert érint élete során a depresszió, ám mintegy harmaduknál nem hatékonyak az antidepresszáns szerek - írták az amerikai tudományos akadémia folyóiratában, a PNAS-ben megjelent tanulmányukban a szerzők.

A New York-i Rockefeller Egyetem kutatói a legelterjedtebben alkalmazott antidepresszánsok, a szelektív szerotonin-visszavételt gátló (SSRI) szerek hatékonyságát vizsgálták ibuprofennel, aszpirinnel és naproxénnel együtt szedve. Az SSRI-k közé tartozik például a Prozac, a Paxil és a Zoloft is.

Egérkísérletekben mérték bizonyos jelátvivő fehérjék, a citokinek agyi szintjét, amelyet az SSRI-k megemelnek. Úgy találták, hogy a gyulladásgátló szerek hatására visszaesett a jelátvivő fehérje szintje az agyban.

A tanulmány következő szakaszában 4 ezer, antidepresszánsokat szedő felnőtt adatait elemeztek. Az adatok az eddigi legnagyobb méretű amerikai tanulmányból származtak, amely a résztvevők hétéves követéses vizsgálata alapján készült, és 2006-ban tették közzé.

A kutatók mostani elemzésükben azt állapították meg, hogy az antidepresszánst fájdalomcsillapítókkal együtt szedő pácienseknek csupán 40 százaléka reagált jól a kezelésre, míg a fájdalomcsillapítókat nem szedők körében 54 százalék volt ez az arány.

Az eredmény leginkább azok számára fontos, akiknek egyidejűleg van szükségük kezelésre krónikus fájdalom és depresszió ellen.

Nem mindenki reagál egyformán
A legtöbb antidepresszánsnak hasonló mértékű hatékonysága van, de előfordulhat, hogy egy gyógyszer, ami egyik betegnek jó, nem hat kellően másnál. 8-12 hétre is szükség lehet a hatás teljes kifejlődéséhez, bár bizonyos változásokat már hamarabb is tapasztalhat. Még így is előfordulhat, hogy több szert is ki kell próbálnia, ráadásul mindegyiket több héten keresztül, mire sikerül megtalálni a megfelelő szert.
Tanácsok a depresszió elleni küzdelemhez

(MTI)

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Oxygen Medical - Dr. Dobos Márta, ortopédus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség