Az időjárás egészségügyi hatásai - Meteoropátia és időjárás-érzékenység
Normál esetben a növényi, az állati és az emberi szervezet is hatékony és megfelelő módon alkalmazkodik a mindenkori klímához. Vannak azonban, akiknél az ehhez szükséges adaptációs mechanizmusok nem működnek gördülékenyen, vagy valamilyen fennálló betegség teszi érzékennyé őket az időjárás változásaira.
A meteoropátia
Mit nevezünk meteoropátiának és mi jellemző rá?
Nagyon sok ember érzékeny az időjárás bizonyos elemeire, annak változásaira, ezt a jelenséget a szaknyelvben meteoropátiának is nevezik.
Az érintettek túl érzékenyen reagálnak az időjárási jelenségekre, így pl. a hőmérséklet-változásra, az instabil légnedvességre, viharok során a légnyomás változásaira, a szelekre és általában a légnyomás-ingadozásra. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a fáradtság, az alvászavarok, a fejfájás és az ízületi fájdalmak. A meteoropátia bizonyos körülmények között a teljesítő- és koncentrálóképességet, a közérzetet vagy akár a lelkiállapotot is negatívan befolyásolhatja.
Mi állhat a meteoropátia hátterében?
Orvosi szempontból az időjárással szembeni érzékenység nem tekinthető betegségnek, hanem inkább a természetben zajló időjárási változások elviselésének hiányáról van szó. A túlérzékenység okai, szemben az időjárás hatásaival, még nem tisztázottak. Azonban gyanítható, hogy az időjárásra és annak változásaira érzékenyek klimatikus változásokhoz való alkalmazkodóképességével lehetnek gondok. A meteoropátiás pácienseknek nagyon gyakran rendkívül alacsony az ingerküszöbük, illetve igen érzékeny a vegetatív idegrendszerük.
Különösen azok az emberek, akiknek van valamilyen betegségük, illetve az idősek vagy az általánosan gyenge kondícióban lévők, valamint a rendkívül stresszes életet élők tapasztalhatnak ilyen jellegű problémákat, melyek a korábban felsorolt panaszok formájában nyilvánulnak meg.
Civilizácós "betegség" lenne?
Néhány tudós az időjárással szembeni érzékenység hátterében pusztán civilizációs "betegséget" sejt, ami elsősorban Közép-Európa népességét érinti. Az erre vonatkozó kérdőívek kitöltőinek 30-70%-a időjárási változásokra érzékenynek tartja magát. Feltűnő, hogy többségük olyan nő, aki éppen változókorban van.
Gyakran felvetődik az a kérdés, hogy az időjárás változásaival szembeni érzékenység a legtöbb esetben nem csupán bebeszélés-e. Mindemellett azt is megállapították, hogy a katasztrófák és háborúk idején a panaszok sokkal kevesebb embernél jelentkeztek. Nagyon feltűnő még az a tény, hogy a panaszok elsősorban munkanapokon jelentkeznek, míg hétvégén sokkal kevesebben számolnak be az időjárás negatív hatásairól.
Az időjárás-érzékenység
A tulajdonképpeni időjárás-érzékenységet el kell különíteni az időjárás változásai során jelentkező panaszoktól. Időjárás-érzékenységről (ennek egyik típusa a frontérzékenység) ugyanis akkor beszélhetünk, ha az időjárás már valamilyen meglévő betegségre gyakorol negatív hatást, például reumára vagy artrózisra.
A reumás betegek hőszabályozási képessége valószínűleg nem megfelelő, a reumás tünetek ugyanis csapadékos időben súlyosbodnak. A hidegfront-átvonulások, valamint a különböző légtömegek találkozása is jelentősen súlyosbíthatja a reumás panaszokat. Néhány reumás beteg különösen érzékenyen reagál bizonyos vihartípusokra. A reumás páciensek 75-90%-a szenved időjárás-érzékenységtől is.
A kedvezőtlen időjárás fokozhatja a krónikus hátfájást.
Az időjárás-érzékenység olyan embereket is érint, akiket a múltban megoperáltak vagy amputálták valamelyik testrészüket.
A hidegfront átvonulása magában hordozhatja az anginás panaszok, az embólia, valamint a kólika (hasi görcsök) veszélyét is. Sőt, mivel a hidegfront fokozza a szervezet gröcskészségét, megfigyelték, hogy hidegfront átvonulásakor a koraszülések száma is emelkedik.
A melegfront-átvonulás viszont gyakran szívinfarktust, epilepsziás rohamot, migrént, tüdőembóliát, illetve emésztési panaszokat idézhet elő, zöldhályogos rohamot provokálhat, valamint a depresszió tüneteit fokozhatja.
A hideg és meleg légtömegek találkozása szintén vezethet kólikához, a hörgők fokozott reakciójához és anginás panaszokhoz.
Az említett betegségeket, állapotokat tehát nem maga az időjárás okozza, csak hozzájárulhat azok kiváltásához olyan egyének körében, akiknél valamilyen alapbetegség vagy egyéb rizikófaktorok már egyébként is fennálltak.
Milyen az ideális kímélő klíma?
A kedvezőtlen időjárási viszonyok mellett létezik olyan klíma is, amely kedvezően hat a jó közérzetre. A hűvös erdőkben, a magashegységekben vagy a tengernél való tartózkodás jót tesz sok betegnek, különösen a tüdő- és hörgőbetegségekben szenvedőknek. A tengeri levegő előnyös azoknak, akiknek pikkelysömörük vagy atópiás bőrbetegségük van.
Kedvező időjárási viszonyok várhatók, ha az ég tiszta és süt a Nap, valamint magas a negatív töltésű levegőrészecskék koncentrációja. Általában az a klíma tesz jót az időjárás-érzékenyeknek, melynek hőmérséklete hosszú időn keresztül állandó, se nem túl alacsony, se nem túl magas. Ugyanez vonatkozik a levegő páratartalmára is.
Ne fogja az időjárásra!
Mint láthattuk, az időjárás-érzékenység komoly betegségekkel függ össze, melyek mindegyike orvosi kezelést, némelyike azonnali ellátást igényel (szívinfarktus, angina pectoris, embóliák, koraszülés), ezek életveszélyes állapotok, ilyen esetben feltétlenül hívjon mentőt! Még ha az időjárás közrejátszik is jelentkezésükben, ugyanolyan komoly problémáról van, mint bármilyen más esetben. Az időjárás-érzékenységről azért érdemes tudnia, hogy betegként mint rizikófaktort számon tartsa azt és felkészült lehessen. Nagyon fontos, hogy megfelelően kezeljék az alapbetegségét, rendszeresen járjon orvosi kontrollra és szűrővizsgálatokra!
Ha Ön úgy gondolja, hogy a meteoropátiával érintett, akkor se legyintsen a panaszaira, érdemes beszámolnia háziorvosának tapasztalatairól. Ha valóban meteoropátiáról van szó, a legtöbb esetben életmódváltás segíthet. Ha pedig esetleg valamilyen betegség húzódik meg a tünetek mögött, arra jobb, ha minél előbb fény derül és megfelelő kezelésben részesülhet. Az életmóváltás részeként próbálja meg kiiktatni életéből a stresszt, sajátítson el stresszoldó technikákat, táplálkozzon egészségesen, maradjon aktív, aludjon eleget.
Tovább
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; Wetterweb.eu
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos