Alapvető tudnivalók a vitaminokról

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
frissítve:

A vitaminok vagy előanyagaik nélkülözhetetlenek szervezetünk számára, számos létfontosságú folyamatban vesznek részt.

A legtöbbjük esszenciális, ami azt jelenti, hogy a szervezetünk saját maga nem képes előállítani, hanem kizárólag külső forrásokból, táplálkozás útján juthatunk hozzájuk.

Kivétel ezalól a D-vitamin, amelyet a szervezetünk maga is termel napfény (UV-sugárzás) hatására. Néhány másik vitamint (B2-, B12- és K-vitamin, biotin, pantoténsav, folsav) a vastagbélben élő jótékony baktériumok is képesek előállítani, amit szervezetünk hasznosítani tud. Ezek mennyisége azonban önmagukban nem elegendő, így ezen vitaminok teljes igényének fedezésére is szükségesek pluszban étrendi források.

Vízben és zsírban oldódó vitaminok

Vízben oldódódó és zsírban oldódó vitaminokat különböztetünk meg. Utóbbiakat a szervezet a zsírszövetekben tárolja, a vízben oldódó vitaminokat ezzel szemben nem tudja raktározni, a fölösleges mennyiséget a vesék kiválasztják.

Vízben oldódó vitaminok

Zsírban oldódó vitaminok

B1-vitamin (tiamin)

A-vitamin (retinol)

B2-vitamin (riboflavin)

D-vitamin (kalciferol)

B6-vitamin (priridoxin)

E-vitamin (tokoferol)

B12-vitamin (kobalamin)

K-vitamin (fillokinon)

C-vitamin (aszkorbinsav)

Folsav (M-vitamin)

Biotin (H-vitamin)

B3-vitamin (niacin vagy nikotin-amid)

B5-vitamin (pantoténsav)

Vitaminhiány és túlzott vitaminbevitel

Régen sokan szenvedtek a vitamin-hiánybetegségek (hipovitaminózis) tüneteitől. llyen például a rachitis, azaz az angolkór (D-vitamin-hiány), a skorbut (C-vitamin-hiány), a beriberi (B1-vitamin-hiány) és a pellagra (B3-vitamin-hiány). Ma ezek a betegségek Közép-Európában gyakorlatilag már alig fordulnak elő, egészséges, változatos étrend mellett.

Ha ezekben az országokban valaki mégis vitaminhiányban szenved, akkor többnyire valamilyen gyomor- vagy bélbetegség állhat a háttérben, ami a táplálékból történő megfelelő vitaminfelvételt akadályozza, vagy súlyos májbetegség. Gyakran egyoldalú táplálkozás is súlyosbítja a problémát. Az alkoholizmus is okozhat vitaminhiányt. Ebben az esetben orvosi felügyelet mellett a hiányzó vitamin gyógyszeres pótlása szükséges.

Vitamintúladagolás sok vitamin esetében gyakorlatilag nem fordulhat elő, de néhányuknál, főleg a zsírban oldódó vitaminoknál viszont már bekövetkezhet, elsősorban akkor, ha szintetikus vitamint szed valaki túlzott mennyiségben.

A vitaminszint mérése

A vitaminszint meghatározását az orvosok csak ritkán végeztetik el. Többnyire csak a B12-vitamin, a folsav és a D-vitamin meghatározására lehet szükség. A többi vitamin esetében kérdéses, hogy érdemes-e mérni a koncentrációjukat. Nagyon nehéz ugyanis meghatározni ezeknek a vitaminoknak a referenciaértékeit, ezért nem tudhatjuk pontosan, hogy a mért érték normális-e vagy sem.

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: NetDoktor.de

Cikkajánló

A vitaminok szerepe - Melyik miért szükséges?

Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Vitamin
Ha táplálkozásunk változatos, adalékanyag-mentes, sok friss gyümölcsöt és zöldséget, ezenkívül tejtermékeket, olajos magvakat, aszalt gyümölcsöket, gabonaféléket és tojást is tartalmaz, általában külsőnkön is meglátszik.
Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

Debreceni Egyetem Táplálkozás- és Élelmiszertudományi Doktori Iskola - Hajdú Péter, Okleveles táplálkozástudományi szakember (MSc), PhD hallgató
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító és Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész; Bak Marianna, biológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség