A vashiány tünetei
A vas elengedhetetlenül fontos a szervezet egészséges működéséhez, ezért lényeges, hogy táplálkozásunk során kellő mennyiséget fogyasszunk belőle. A vas alkotóeleme a hemoglobinnak, amely a tüdőből érkező oxigén megkötéséért is felel. Ezenkívül a csontvelőbe beépülő vasnak szerepe van a vérképzésben, de az enzimműködésben és az epesavképződésben is.
A vashiány igen szerteágazó tüneteket produkál, melyek közül csak néhány elég közismert ahhoz, hogy a laikus beteg is gyanút fogjon. A legbiztosabb módszer tehát, ha egymással összefüggéstelennek tetsző tünetek esetén vérvételre mész, hiszen vérképedből azonnal kimutatható az esetleges vashiány.
- fáradékonyság
- szapora szívverés
- sápadtság
- étvágytalanság
- kedvetlenség
- hidegrázás, általános hidegérzet
- székrekedés
- memóriazavar
- a koncentrációkészség romlása
- ingerlékenység
- migrén
Ez a cikk is érdekelheti A vas szerepe szervezetünkben és a szükséges élelmiszerek
Milyen ételekben van vas?
A vashiány kezelése mindig a hiány mértékétől függ. Súlyosabb esetben az orvos vasterápiát írhat fel, enyhébb esetben viszont elegendő, ha a táplálkozás révén növeli meg a szervezetébe jutó mennyiséget. A vasmennyiség növelése megelőzésképpen is kiváló módszer, ha valamilyen betegség, műtét, szülés, szoptatás (és egyéb vashiányt okozó élethelyzetek) idején tudatosan igyekszik a könnyen kialakuló vashiányos állapotot elkerülni. Az alábbi ételek kiemelten sok vasat tartalmaznak:
- zöld leveles növények (például: spenót, sóska);
- hüvelyesek;
- dió, mák, mogyoró;
- aszalt gyümölcsök;
- cékla, retek, fekete retek, spárga;
- barna rizs, szójaliszt;
- bab, borsó, lencse;
- vargányagomba.
A javasolt vasbeviteli értékek csecsemőkorban 6-8 mg/nap. Anyatejes táplálás esetén 4-6 hónapos korig megfelelő az ellátottság. Kisgyermekkorban 8 mg/nap, 10 év feletti fiúk és férfiak esetén 10 mg/nap, 10 év feletti lányok és nők esetén 15 mg/nap, terhességben a második trimeszterben 20 mg/nap, a harmadik trimeszterben 25 mg/nap, szoptatás során 15 mg/nap, valamint 60 év feletti nőknél 8-10 mg/nap.
Tovább Nagy mennyiségben a vas is mérgező - Vasmérgezés
Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu