Hőség és egészségünk
A nagy hőség extrém megterhelést jelent az emberi szervezet számára, amelynek ilyenkor folyamatosan arra kell törekednie, hogy testhőmérsékletünket állandó szinten tartsa. A hőség különösen az idős emberekre és a gyerekekre, de bármely egészséges emberre nézve is igen veszélyes lehet.
A nyári hőség majdnem minden második 60 év feletti ember szervezetét nagyon megterheli, de az egészséges fiatalabb emberekre is komoly veszélyt jelenthet, ha nem figyelnek oda magukra, és nem tartják be a szükséges viselkedési szabályokat. A nagy hőség többek között szív- és érrendszeri-, valamint reumás panaszokat, migrént és görcsöket okozhat.
Aki hasonló betegségekben szenved, vagy a nagy meleg miatt alakulnak ki nála a tünetek, kerülje ilyenkor a testi aktivitást! Ha nem mond le a mozgásról, a sportolást mindenképp a kora reggeli vagy az esti órákra időzítse.
Mit tehetünk még a hőség okozta problémák elkerülése érdekében?
- Nagyon fontos a megfelelő ruházat is, ami legyen világos és szellős.
- A közlekedéssel is legyünk óvatosak! Mivel a hőség növeli a reakcióidőt és korlátozza a koncentrációs képességet, fokozódik a balesetveszély.
- Az egészségügyi problémákkal, betegségekkel küzdő páciensek mindenképp kérjenek tanácsot orvosuktól a hőség kezelésével kapcsolatban!
- A hozzátartozóktól pedig még több odafigyelést követel a nyári hőség, hisz ilyenkor az idős emberek segítségre szorulnak.
- Figyeljen oda háziállataira is, biztosítson számukra árnyékos helyet és mindig hozzáférhető, friss ivóvizet!
- Járműben semmilyen élőlényt ne hagyjon, rövid időre sem!
Az idősekre és gyerekre különösen nagy figyelmet fordítsunk!
Tekintettel a fokozódó hőségre az orvosok a folyadékutánpótlás fontosságára hívják fel a figyelmet, különösen az idősek és gyerekek esetében. Az izzadással sok fontos ásványi anyagot veszítünk. Ennek pótlására nátriumtartalmú ásványvizet, hideg gyümölcsteát vagy gyümölcslevet a legjobb fogyasztani. Kerülendő azonban a kávé, a fekete tea, illetve az erősen cukrozott és alkoholos italok, mert ezek vizet vonnak el a szervezetből. Ilyenkor ne várjuk meg, míg szomjasak leszünk, a megszokottnál több ásványvizet igyunk, ez nem vonatkozik az anyagcsere-, a vese-, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőkre, akiknek árthat a túl sok folyadék.
Nagy szerepe van az étkezési szokásoknak és az elfogyasztott ételeknek is. Nehezen emészthető ételeket ne együnk a meleg napokon! Fogyasszon sok zöldséget és gyümölcsöt, viszont kerülje a zsíros, nehéz ételeket, hogy ne terhelje meg szívét és ereit. A gyümölcsöknek és a salátának ráadásul magas a víztartalma, ami a folyadékpótlás egy részét is biztosítja.
Nyáron a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése is problémás lehet. Minden gyógyszerszedéssel kapcsolatos változtatást feltétlenül meg kell, hogy beszéljen orvosával! Extrém hőségben kerülje a megterhelő testi aktivitást!
A nagy hőségre való tekintettel a gyerekek is kerüljék a szabadban a túlzott megerőltetést. Az ózonréteg elvékonyodása miatt átjutó UV-sugarak különösen nagy veszélyt jelentenek a gyerekek érzékeny szervezetére. Magas faktorszámú naptejjel kenjék be a gyerekek bőrét, és gondoskodjanak róla, hogy elegendő folyadékot fogyaszthassanak!
Tovább A hőkollapszus - Mit tegyünk az ájult emberrel?
Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos