Egyre gyakoribb a túlzott vitaminfogyasztás
A fejlett országok lakosainak csaknem fele fogyaszt valamilyen mesterséges vitaminkészítményt. Azt azonban kevesen tudják, hogy egyes vitaminok túladagolhatók, így a túlzott vitaminbevitel ritka esetekben ugyanolyan káros lehet, mint a vitaminhiány.
A fejlett országokban átlagosan a felnőtt lakosság 30-50 százaléka fogyaszt mesterségesen előállított multivitaminkészítményeket és egyéb vitamintartalmú étrend-kiegészítőket. A természetes forrásból származó vitaminok biohasznosulása jobb, mint a mesterséges formáké, de a mesterséges és természetes vitaminok túlzott bevitele – kifejezetten a zsírban oldódóké – egyaránt káros a szervezet számára.
Elsősorban a zsírban oldódó vitaminok túladagolása jelenthet veszélyt
A vitaminok túladagolása elsősorban a zsírban oldódó vitaminok esetén fontos kérdés, mivel ezek a szervezet zsírrétegeiben lerakódhatnak, halmozódhatnak.
A-vitamin
Az A-vitamin a zsírban oldódó vitaminok közé tartozik, a szervezet hosszú távon képes raktározni. Főbb forrásai az állati eredetű táplálékok közül a tej, a máj, a vese, a tojássárgája. Előanyaga növényi eredetű táplálékokkal vihető a szervezetbe, például: sárgarépa, brokkoli, spenót, sóska, tök fogyasztásával. Az átlagosan szükséges napi bevitel 5000 NE. Bizonyos esetekben szükség lehet fokozottabb A-vitamin-bevitelre, például a terhesség és a szoptatás iején, ebben az időszakban a javasolt napi bevitel 8000 NE. Viszont a túladagolása is különösen veszélyes ebben az időszakban. Átlagos felnőtt esetében kiegyensúlyozott táplálkozás mellett nincs szükség extra bevitelre.
Bővebben A-vitamin és terhesség - A hiánya és a túladagolása is veszélyes
Az A-vitamin túlzott bevitele akut és krónikus tünetekben egyaránt megnyilvánul.
Az akut tünetek elég változatosak lehetnek, hányinger, hányás, idegesség, idegrendszeri eltérések, hasi fájdalom, látászavar, fejfájás, izomgyengeség, étvágytalanság jelentkezhet. Akut mérgezés akkor következik be, ha az egyszeri A-vitamin-fogyasztás eléri a testtömegkilogrammonként bevitt 25000 NE-t, ez rendkívül ritkán fordul elő.
Krónikus túladagolás esetén a legjellemzőbb tünet az étvágytalanság, a hajhullás, a nyálkahártyák kiszáradása, az ajkak bőrének kiszáradása, berepedezése, fejfájás, általános gyengeség, álmatlanság, vérszegénység, csont- és ízületi fájdalom, hasmenés, hámló bőr. Súlyos formákban májbetegség, súlyos idegrendszeri eltérések is jellemzőek. Természetesen a felsorolt tünetek nem alakulnak ki törvényszerűen minden esetben, többféle kombinációban jelentkezhetnek. Ha a napi A-vitamin-fogyasztás tartósan eléri a 25000 NE-t, a krónikus mérgezés tüneteivel kell számolni.
D-vitamin
A D-vitaminról számos jótékony hatás derült ki az utóbbi évek során, rengetegen használnak ilyen készítményeket különböző célokra a csontritkulás megelőzésétől az immunrendszer támogatásáig. Gyermekkorban a napi javasolt bevitel 400-1000 NE/nap, felnőttkorban 1500-2000 NE/nap. A D-vitamin természetes úton (napozás, táplálkozás) nem túladagolható, egyes kutatások szerint még egyszeri 50 000 NE bevétele sem okoz komolyabb tüneteket, és egyes nyújtott hatóanyag-leadású készítmények kifejezetten nagy, akár egy havi dózist is tartalmaznak. Mégis érdemes szem előtt tartani, hogy a zsírszövetekben felhalmozódva ritkán előidézhetnek túladagolási tüneteket: pl. émelygés, hányás, nagy mennyiségű gyakori vizelet, gyengeség, fejfájás, idegesség stb.
E-vitamin
A zsírban oldódó vitaminok közül ebben a témában még az E-vitamint érdemes megemlíteni, mert bár a szervezetből folyamatosan ürül, így toxikus hatás kialakulása nem jellemző az esetében, túlzott alkalmazása mellett azonban kellemetlen gasztrointesztinális hatások alakulhatnak ki.
K-vitamin
A zsírban oldódó vitaminok közé tartozik még a K-vitamin is, mely szervezetünkben két formában (K1 és K2) van jelen. A K1-vitamin a véralvadás folyamatában, míg a K2-vitamin a csontok sűrűségének fenntartásában játszik szerepet. Megfelelő étrend követésével szervezetünk K-vitamin-szintje szinten tartható, ráadásul szervezetünkben nem raktározódik hosszú ideig, ezért túladagolása rendkívül ritka. Azonban számos multivitamin és más étrend-kiegészítő is tartalmazhat K-vitamint, illetve számos gyógyszerrel (pl. véralvadást gátló szerekkel) is kölcsönhatásba léphet, így mindenképpen érdemes odafigyelni a bevitt mennyiségre. Bár szerencsére ritkán fordul elő, túladagolása esetén jellemzően vérnyomás- és véralvadási problémák, gyomorpanaszok és allergiás reakciók jelentkeznek.
Vízben oldódó vitaminok
A vízben oldódó vitaminok esetében sokkal kisebb a túladagolás kockázata, mert ezek a vizelet segítségével folyamatosan ürülnek a szervezetből.
Amit érdemes a vízben oldódó vitaminok kapcsán megemlíteni, az a B6-vitamin, mely tartósan (6 hónapnál hosszabb időn át) nagy dózisban alkalmazva idegrendszeri zavarokat (járási nehézség, érzészavarok stb.) okozhat, így nagyobb dózisban való használata mindenképpen csak kúraszerűen javasolt.
A legfontosabb alapszabályok összegezve a vitaminokkal kapcsolatban
Összefoglalásképpen, a mesterséges (szintetikus) vitaminkészítmények, multivitaminok fogyasztása esetén is indokolt a fokozott óvatosság. A „sok vitamin, jó egészség” elv ugyanis nem feltétlenül igaz! Kiegyensúlyozott, változatos étrendre kell törekedni, terhesség, szoptatás, fogyókúra esetén is inkább javasolt a természetes formában történő vitaminbevitel.
Vannak olyan esetek (pl. hiánybetegség, felszívódási zavarok stb.) is, amikor vitaminkészítmények formájában történő vitaminpótlásra van szükség orvosi javaslatra.
A legtöbben viszont nem csak ekkor szednek vitaminokat. A vitamintabletták azonban sok szempontból olyannak számítanak, mint a legtöbb gyógyszer, fogyasztásukat beszélje meg kezelőorvosával. Ha alkalmazásuk mellett bármilyen tünet jelentkezik, forduljon orvosához, akit feltétlenül tájékoztasson a vitaminkészítmény fajtájáról, a napi dózisáról és arról, hogy mióta szedi a készítményt.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész