Egészséges szokások - Tizenöt évvel hosszabb élet
Akár tizenöt évvel is meghosszabbíthatjuk életünket, ha egészségi állapotunkra megfelelő figyelmet fordítunk - olvasható a legújabb kutatásokban. Dr. Babai László, az Oxygen Medical életmód orvosa az megfelelő életmód fontosságáról.
Az egészséges életmód meghosszabbítja az életet
Az American Journal of Clinical Nutrition című lapban jelent meg cikk, amely a Maastricht-i egyetem tudósainak kutatásairól számolt be. A szakemberek szerint azok a nők, akik mediterrán diétát folytattak, nem dohányoztak, és megtartották az egészséges súlyukat, 15 évvel tovább élnek, mint kevésbé egészségesen élő társaik. Érdekes, hogy ugyanilyen összehasonlításban az egészségtudatosabb férfiak szintén hosszabb életre számíthattak, de „csak” 8,5 évvel.
A kutatók így összegezték a négy legfontosabb egészséges életmód-faktort: dohányzás, fizikai aktivitás, táplálkozás és testsúly. A kutatás vezetője szerint eddig csak kevesen tanulmányozták ezen faktorok kombinációjának és a halálozásoknak az összefüggését. Ők maguk ezt több, mint 120 ezer személy megkérdezésével tették, akiket 1986 óta vizsgáltak ebből a szempontból.
Miért szokjunk le a dohányzásról? |
A cigarettáról leszokni nem könnyű, ám az elhatározás melletti kitartás mindenképpen javasolt. A dohányzás nemcsak a bőr korai öregedését, hanem asztmát, szív-és érrendszeri betegségeket, COPD-t és daganatos megbetegedéseket is okoz. Miért szokjunk le a dohányzásról? |
A 4 legfontosabb faktor
A vizsgálatok eredményeképpen a következő tényezők bizonyultak öntőnek a hosszabb, egészségesebb élet elérésének szempontjából:
• A dohányzás mellőzése.
• Legalább napi 30 perces fizikai aktivitás.
• Az egészséges testsúly megőrzése (ami a testtömegindex-szel, vagyis BMI-vel számítva a 18,5-25 közé esik).
• Leginkább a mediterrán étrend szerinti táplálkozás, vagyis főként zöldségeket, gyümölcsöket, olajos magvakat, halakat, egyszeresen telített zsírokat, kevés húst fogyasztani, és az alkoholbevitelt is korlátozni.
Amikor összehasonlították a legegészségesebben élő nők adatait a legkevésbé egészségesen élőkkel, a tudósok arra jutottak, hogy az utóbbiaknak megnégyszereződött a halálozási rizikója, míg a férfiaknál 2,5-szer nagyobb volt az esély a végzetes kimenetelű betegségre, ha nem a 4 faktor szerinti életmódot folytattak.
Az életmód gyógyítani is képes
Mára bizonyított tény, hogy az egészséges, megfelelően kialakított életmóddal nem csak megelőzni, de gyógyítani is lehet a már kialakult betegségeket - ismerteti dr. Babai László, az Oxygen Medical életmód orvosa.
Mielőtt azonban bárki meggondolatlanul belevágna a megterhelő edzésekbe, fontos lenne tájékozódni az általános állapotról.
Az életmód orvoslás éppen azt a célt szolgálja, hogy akár alapbetegségek, akár kevésbé jó fizikai állapot esetén alapos felmérés és tesztek után mindenki kialakíthassa a számára legoptimálisabb életmódot, mozgás- és étkezési programmal egyaránt.
(Oxygen Medical)