A halál beálltának időpontja
Az orrüreg nyálkahártyájának felszínét beborító apró nyúlványok - a folyamatosan csapkodó csillók - a halál beállta után még órákig nem állnak le, lassuló mozgásukból következtetni lehet, hogy mikor hunyt el valaki - állítják a Bari Egyetem kutatói.
A halál beálltának pontos idejét nem mindig könnyű megállapítani. A szakértők a holttest hőmérséklete, a hullamerevség alapján próbálnak következtetni a halál időpontjára. A pontos meghatározást befolyásolhatja azonban a külső hőmérséklet, ahogy az is, ha az elhunyt halála előtt röviddel verekedett - olvasható a New Scientist tudományos hírportálon.
Viszont a csillók, amelyeknek feladata a lerakódott kórokozók, a por, korom- és növényi részecskék, valamint a nyák "kiűzése" az orrból a garat felé, hasznos kiegészítő "mérőműszerként" szolgálhatnak az igazságügyi orvosszakértők számára, különösen, ha a vizsgálatokat a halál beállta utáni első 24 órában végzik.
Biagio Solarino, az olaszországi Bari egyetemének kutatója kollégáival 100 elhunytnak az orrából vett mintát, majd vizsgálta a csillókat.
A halál után húsz órával még mindig csapkodtak, bár lassuló ütemben" - hangsúlyozta Biagio Solarino. Hozzátette: a lassulás üteméből következtetni lehet a halál beálltára, ugyanis működésüket nem befolyásolják környezeti tényezők.
A halál okának megállapítása |
A halál, bár életünk velejárója mindig megrázza az érintetteket. Ezért hasznos, ha tisztában vagyunk vele, hogy mit kell ilyen esetben tenni, mi fog történni a továbbiakban. A halál bekövetkezésével kapcsolatban tekintsük át a legfontosabb meghatározásokat. |