Magas vérnyomás és életmód - Amit megtehet a vérnyomás csökkentéséért
frissítve:
A magas vérnyomás olyan állapot, amit rendszeresen, az élet végéig kezelni kell, ez azonban nem csak gyógyszeres terápiát jelenthet. Az életmódváltás nagyban hozzájárul a magas vérnyomás megelőzéséhez vagy karbantartásához azoknál is, akik már vérnyomáscsökkentőket szednek.
A téma cikkei |
8/1 Magas vérnyomás - Mikor forduljak orvoshoz? |
Hogy vérnyomását megfelelően karbantartsa, érdemes változtatnia életvitelén, szokásain. Ezzel megelőzheti a betegség és szövődményeinek kialakulását, de kialakult magasvérnyomás betegség esetén is nagymértékben segítheti a gyógyszeres kezelés hatékonyságát.
Az életmódterápia haszna a magas vérnyomás kezelésében
Az emberek jelentős részénél már a táplálkozási szokások és az életmód kisebb változtatása is eredményes lehet a vérnyomás csökkentéséhez, és így a szövődmények kialakulásának megelőzéséhez.
Életmódtényezők vérnyomáscsökkentő hatása
Módszer | Javaslat | Mérték |
Testsúlycsökkentés, diéta | Normál testsúly elérése és fenntartása (BMI 18,5-24,9); sok gyümölcs és zöldség, alacsony zsírtartalmú ételek fogyasztása. | 5-20 Hgmm/10 kg |
A konyhasófogyasztás mérséklése | Csökkenteni kell a sófogyasztást (2,4 gramm nátrium, vagy 6 gramm natriumklorid/nap). | 2-8 Hgmm |
Testmozgás, a fizikai aktivitás fokozása | Aerob fizikai aktivitásra naponta legalább 30 perc, a hét legalább 4 napján. | 4-9 Hgmm |
Az alkoholbevitel csökkentése | Mérsékelt alkoholfogyasztás (férfiaknál 2 sör vagy 2 dl bor, nőknél 1 sör vagy 1 dl bor naponta). | 2-4 Hgmm |
Forrás: JNC7 |
Életmódtanácsok a vérnyomás karbantartásához
1. Egyészséges táplálkozás
Fogyasszon sok gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát. Egyen kevesebb telített zsírt tartalmazó ételt. A magas vérnyomás étrendi kezelése a DASH-diéta, ez összegzi a magas vérnyomásos betegeknek szóló táplálkozási ajánlásokat.
A táplálkozáson belül fontos a nátrium (nátrium-klorid, azaz konyhasó) bevitelének korlátozása. A sófogyasztás csökkentése nem mindenkinél eredményes, csak azoknál, akiknél a sok nátrium vérnyomásnövekedést okoz. A betegek többségénél napi legfeljebb 2-3 gramm só volna a megfelelő, de ennek többszörösét esszük meg különböző feldolgozott élelmiszere, ásványvizek formájában. Javasolt ellenben a véryomáscsökkentő hatással járó kálium bevitele.
2. Optimális testsúly
Elhízottaknál akár már 5 kg leadása is jelentősen csökkentheti vérnyomást.
3. Mozogjon sokat!
A rendszeres mozgás hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez és az ideális testsúly megtartásához. Napi legalább 30 perc mozgást próbáljon beiktatni a mindennapi tevékenységeibe. Másodlagos, hogy milyen sportról van szó, a lényeg a rendszeres testmozgás.
4. Korlátozza az alkoholfogyasztást!
A mérsékelt, alkalmankénti alkoholfogyasztás nem tiltott, de a napi alkoholfogyasztása ne haladja meg a fél liter sört vagy 2 dl bort vagy fél dl röviditalt.
5. Ne dohányozzon!
A dohányban található anyagok károsítják az erek falát bélelő sejteket, és felgyorsítják az erek megkeményedésének (az érelmeszesedésnek) folyamatát. Ha dohányzik, kérje orvosa segítségét a leszokásban!
6. Stresszkezelés
Amennyire csak lehetséges, csökkentse az Önt érő stresszt, alkalmazzon különböző technikákat a meglevő stressz kezelésére! Aludjon eleget, ez is nagy segítség, ugyanis az alváshiány növeli a vérnyomást. Az alvászavarokat érdemes kivizsgáltatni.
Életvezetési tanácsok magas vérnyomással élők számára
Kialakult magasvérnyomás betegség esetén a fenti életmódbeli változtatásokon túl az alábbi tanácsok is hasznosak ahhoz, hogy jól kontrollált legyen a vérnyomás.
1. Mérje otthon is rendszeresen a vérnyomását!
Az otthoni vérnyomásmérés segítségével folyamatosan ellenőrizhető, hogy a szedett gyógyszerek és azok adagolása megfelelőek-e. A rendszeres önellenőrzés időben jelezheti az esetlegesen fellépő szövődményeket is.
2. Megfelelően szedje gyógyszereit!
A betegek egy részénél az életmódváltás szükséges, sajnos azonban nem elégséges a vérnyomás szinten tartásához, hanem a gyógyszeres kezelés, az orvos által felírt gyógyszerek előírás szerinti szedése is elengedhetetlen. Ha a mellékhatások vagy a költségek problémát jelentenek, kérdezze meg orvosát a gyógyszerváltás lehetőségeit illetően, de kezelőorvosa tudta nélkül ne hagyja ki a gyógyszereket.
A magas vérnyomás sikeres kezeléséhez szükség van az összefogásra. Működjön együtt orvosával, hogy vérnyomását biztonságosan alacsony szintre vigye és ott is tartsa. A magas vérnyomás szövődményeinek csökkentéséhez vagy felismeréséhez más vizsgálatokra és kezelésekre is szüksége lehet, például fontos a koleszterinszint vagy a vesefunkció rendszeres időközönként történő ellenőrzése.
A fenti néhány irányelv betartása nehéz, különösen akkor, ha nem érzi a magas vérnyomás tüneteit. Ha motivációra van szüksége, emlékezzen arra, hogy a kezeletlen hipertóniával járó kockázatok milyen súlyos betegségekhez vezethetnek.
Lásd még A magas vérnyomás gyógyszeres kezelése | Bizonyítottan hatásos természetes vérnyomáscsökkentők
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus