Magas vérnyomás és életmód - Amit megtehet a vérnyomás csökkentéséért

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

A magas vérnyomás olyan állapot, amit rendszeresen, az élet végéig kezelni kell, ez azonban nem csak gyógyszeres terápiát jelenthet. Az életmódváltás nagyban hozzájárul a magas vérnyomás megelőzéséhez vagy karbantartásához azoknál is, akik már vérnyomáscsökkentőket szednek.

A téma cikkei

8/1 Magas vérnyomás - Mikor forduljak orvoshoz?
8/2 A magas vérnyomás tünetei
8/3 A magas vérnyomás rizikófaktorai
8/4 Szisztolés és diasztolés érték
8/5 A magas vérnyomás szövődményei
8/6 A magas vérnyomás gyógyszeres kezelése
8/7 Magas vérnyomás és életmód
8/8 Magas vérnyomás és diéta

Hogy vérnyomását megfelelően karbantartsa, érdemes változtatnia életvitelén, szokásain. Ezzel megelőzheti a betegség és szövődményeinek kialakulását, de kialakult magasvérnyomás betegség esetén is nagymértékben segítheti a gyógyszeres kezelés hatékonyságát.

Az életmódterápia haszna a magas vérnyomás kezelésében

Az emberek jelentős részénél már a táplálkozási szokások és az életmód kisebb változtatása is eredményes lehet a vérnyomás csökkentéséhez, és így a szövődmények kialakulásának megelőzéséhez.

Életmódtényezők vérnyomáscsökkentő hatása

Módszer Javaslat Mérték
Testsúlycsökkentés,
diéta
Normál testsúly elérése és fenntartása (BMI 18,5-24,9); sok gyümölcs és zöldség, alacsony zsírtartalmú ételek fogyasztása. 5-20 Hgmm/10 kg
A konyhasófogyasztás mérséklése Csökkenteni kell a sófogyasztást (2,4 gramm nátrium, vagy 6 gramm natriumklorid/nap). 2-8 Hgmm
Testmozgás, a fizikai aktivitás fokozása Aerob fizikai aktivitásra naponta legalább 30 perc, a hét legalább 4 napján. 4-9 Hgmm
Az alkoholbevitel csökkentése Mérsékelt alkoholfogyasztás (férfiaknál 2 sör vagy 2 dl bor, nőknél 1 sör vagy 1 dl bor naponta). 2-4 Hgmm
Forrás: JNC7

Életmódtanácsok a vérnyomás karbantartásához

1. Egyészséges táplálkozás

Fogyasszon sok gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát. Egyen kevesebb telített zsírt tartalmazó ételt. A magas vérnyomás étrendi kezelése a DASH-diéta, ez összegzi a magas vérnyomásos betegeknek szóló táplálkozási ajánlásokat.

A táplálkozáson belül fontos a nátrium (nátrium-klorid, azaz konyhasó) bevitelének korlátozása. A sófogyasztás csökkentése nem mindenkinél eredményes, csak azoknál, akiknél a sok nátrium vérnyomásnövekedést okoz. A betegek többségénél napi legfeljebb 2-3 gramm só volna a megfelelő, de ennek többszörösét esszük meg különböző feldolgozott élelmiszere, ásványvizek formájában. Javasolt ellenben a véryomáscsökkentő hatással járó kálium bevitele.

2. Optimális testsúly

Elhízottaknál akár már 5 kg leadása is jelentősen csökkentheti vérnyomást.

3. Mozogjon sokat!

A rendszeres mozgás hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez és az ideális testsúly megtartásához. Napi legalább 30 perc mozgást próbáljon beiktatni a mindennapi tevékenységeibe. Másodlagos, hogy milyen sportról van szó, a lényeg a rendszeres testmozgás.

4. Korlátozza az alkoholfogyasztást!

A mérsékelt, alkalmankénti alkoholfogyasztás nem tiltott, de a napi alkoholfogyasztása ne haladja meg a fél liter sört vagy 2 dl bort vagy fél dl röviditalt.

5. Ne dohányozzon!

A dohányban található anyagok károsítják az erek falát bélelő sejteket, és felgyorsítják az erek megkeményedésének (az érelmeszesedésnek) folyamatát. Ha dohányzik, kérje orvosa segítségét a leszokásban!

6. Stresszkezelés

Amennyire csak lehetséges, csökkentse az Önt érő stresszt, alkalmazzon különböző technikákat a meglevő stressz kezelésére! Aludjon eleget, ez is nagy segítség, ugyanis az alváshiány növeli a vérnyomást. Az alvászavarokat érdemes kivizsgáltatni.

Életvezetési tanácsok magas vérnyomással élők számára

Kialakult magasvérnyomás betegség esetén a fenti életmódbeli változtatásokon túl az alábbi tanácsok is hasznosak ahhoz, hogy jól kontrollált legyen a vérnyomás.

1. Mérje otthon is rendszeresen a vérnyomását!

Az otthoni vérnyomásmérés segítségével folyamatosan ellenőrizhető, hogy a szedett gyógyszerek és azok adagolása megfelelőek-e. A rendszeres önellenőrzés időben jelezheti az esetlegesen fellépő szövődményeket is.

2. Megfelelően szedje gyógyszereit!

A betegek egy részénél az életmódváltás szükséges, sajnos azonban nem elégséges a vérnyomás szinten tartásához, hanem a gyógyszeres kezelés, az orvos által felírt gyógyszerek előírás szerinti szedése is elengedhetetlen. Ha a mellékhatások vagy a költségek problémát jelentenek, kérdezze meg orvosát a gyógyszerváltás lehetőségeit illetően, de kezelőorvosa tudta nélkül ne hagyja ki a gyógyszereket.

3. Rendszeresen keresse fel orvosát!

A magas vérnyomás sikeres kezeléséhez szükség van az összefogásra. Működjön együtt orvosával, hogy vérnyomását biztonságosan alacsony szintre vigye és ott is tartsa. A magas vérnyomás szövődményeinek csökkentéséhez vagy felismeréséhez más vizsgálatokra és kezelésekre is szüksége lehet, például fontos a koleszterinszint vagy a vesefunkció rendszeres időközönként történő ellenőrzése.

A fenti néhány irányelv betartása nehéz, különösen akkor, ha nem érzi a magas vérnyomás tüneteit. Ha motivációra van szüksége, emlékezzen arra, hogy a kezeletlen hipertóniával járó kockázatok milyen súlyos betegségekhez vezethetnek.

Lásd még A magas vérnyomás gyógyszeres kezelése | Bizonyítottan hatásos természetes vérnyomáscsökkentők

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Sport
Sport

15 hasznos tipp kezdő sportolóknak.

Migrén és hipertónia
Migrén és hipertónia

Okozhat fejfájást a magas vérnyomás?

Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Belgyógyász, hematológus, diabetológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest