Alacsony vérnyomás: Kinél fordulhat elő? Mi okozhatja?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Az alacsony vérnyomás nagyon gyakori a népesség körében. A vérnyomás a nap folyamán természetes módon ingadozhat is, többször elérve akár az alacsonynak számító értékeket is.

Az alacsony vérnyomás (hipotónia) lehet önálló betegség és tünet is.

  • Önálló betegség a krónikus alacsony vérnyomás, mely elsősorban fiatal nőknél fordul elő, és előidézhet szövődményeket. Szintén önálló betegség az úgynevezett ortosztatikus hipotónia, mely ülő vagy fekvő helyzetből történő felálláskor jelentkező hirtelen vérnyomásesést jelent elsősorban az agyat érintő keringési elégtelenség következtében, veszélyes betegség, odafigyelést, életmódbeli változtatásokat és szükség esetén gyógyszeres kezelést is igényelhet.
  • Az alacsony vérnyomás más esetekben – akár rövidebb ideig, akár tartósan áll fenn – nem betegség, hanem tünet, valamely más megbetegedésé, ilyenkor a vérnyomásértékek rendezéséhez az alapbetegséget kell kezelni, ellátni.

Ahogy cikkünk elején említettük, ha időnként az optimálisnál alacsonyabb értéket mérünk, az lehet természetes jelenség is, még nem feltétlenül utal betegségre, ha azonban az alacsony értékek mellé valamilyen tünet is társul, vagy rendszeresen alacsony értékeket mérünk, forduljunk háziorvosunkhoz, aki szükség esetén továbbirányíthat szakorvosi vizsgálatokra.

Az alacsony vérnyomás nem minden esetben okoz panaszokat, szemben a magas vérnyomással (melyre ugyancsak jellemző lehet, hogy eleinte nem jár semmiféle panasszal, később azonban a rejtve zajló károsodások következtében jelentkeznek tünetek), így az alacsony értékekre sok esetben csak vérnyomásmérés során derülhet fény.

Az optimális vérnyomás felnőtt emberek esetében nem haladja meg a 120/80 Hgmm-t, és a szisztolés érték nőknél nem alacsonyabb 100 Hgmm-nél, férfiaknál pedig 110 Hgmm-nél.

Milyen betegségek állhatnak az alacsony vérnyomás hátterében?

A már említett krónikus alacsony vérnyomás és ortosztatikus hipotónia mellett az alacsony vérnyomás hátterében az alábbi betegségek állhatnak:

  • A kis artériák (arteriolák) kitágulása, amit okozhat:
    • súlyos bakteriális fertőzés (szeptikus sokk, toxikus sokk)
    • bizonyos gyógyszerek és drogok
    • a gerincvelőt olyan sérülései melyek azokra az idegekre vannak hatással, melyek az arteriolák összehúzódását és elernyedését (vagyis térfogatát) szabályozzák.
    • allergiás reakciók (anafilaxiás sokk)
    • bizonyos hormonzavarok (pl. mellékvese-elégtelenség)
  • Szívbetegségek, melyek a szív teljesítményét befolyásolják és a keringési perctérfogatot (a percenként a szív által továbbított vérmennyiséget) csökkentik, például
  • Az említett mellékvese-elégtelenség mellett egyéb hormonális betegségek, pl. pajzsmirigy-alulműködés
  • Vénás elégtelenség
  • Bár terhesség alatt az alacsonyabb vérnyomásértékek normálisak, ha a vérnyomás nagyon leesik, rendkívül alacsony érték mérhető, annak amellett, hogy veszélyes (pl. ájuláshoz vezethet), kóros oka is lehet (pl. méhen kívüli terhesség), ezért mindenképp kivizsgálást igényel és az októl függően kezelésre is szükség lehet.
  • Csökkent vérmennyiség, mely lehet
  • Autonóm neuropátia.

Amikor nem áll mögötte betegség

Az alacsony vérnyomás mindenekelőtt a karcsú fiatal nők problémája. Ezzel szemben a férfiaknál nincs egyértelmű összefüggés a testsúly és a vérnyomás között.

A gyerekek és a fiatalok vérnyomása gyakran alacsony, főleg a növekedési fázisban.

Alacsony vérnyomás terhesség alatt és időskorban is kialakulhat.

Reggel ébredéskor is kissé alacsonyabb a vérnyomás, mint napközben, főleg időseknél, a 65 éven felüliek egynegyedénél rendszeresen előfordul.

A sportolóknál sokszor előfordul tartósan alacsony vérnyomás. Az intenzív edzés ugyanis különösen erősen megdolgoztatja a szívet, így nyugalomban a szív „kímélő üzemmódba kapcsol”, a szívfrekvencia és a vérnyomás ilyenkor alacsony. Ez az oka annak, hogy a rendszeresen sportolók ritkábban betegszenek meg szív- és érrendszeri betegségekben, mint azok, akik keveset mozognak.

Az edzetlen emberek vérnyomása gyakran rövid idő alatt csökken le, például amikor hirtelen felállnak. Hirtelen emelkedik viszont hőségben, evés után vagy lefekvéskor, stb. Ezért is ajánlott sportolni, mind az egyébként egészségeseknek, mind a krónikus alacsony vérnyomásban szenvedőknek, mert az edzés javítja a keringésszabályozó rendszert és a szív teljesítményét.

Tovább Ingadozó vérnyomás - Mikor forduljon vele orvoshoz?

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: NetDoktor, Niedriger Blutdruck (MSD Manual)
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Segítség