Mi okozza a téli fáradékonyságot?
Télen sokan panaszkodunk fáradékonyságra, lehangoltságra, sőt vannak, akiknél a rövid, borongós nappalok miatt téli depresszió alakul ki.
Ma már tudományos kutatásokkal alátámasztott tény, hogy a fényhiány erősen hat a belső, azaz biológiai óránk működésére és a hormonrendszerünkre. A szemünk retinájára vetődő fény hatására egy borsó nagyságú, a koponyalap mélyén lévő szervünk, a tobozmirigy alakítja át a szerotonin nevű anyagot (amelyet boldogsághormonnak is neveznek) melatoninná.
Milyen szerepet tölt be szervezetünkben a melatonin?
A tobozmirigy aktivitása, vagyis a melatonin termelődése nagymértékben függ a napszakok – sőt az évszakok! – váltakozásától.
Az utóbbi években egyre több tudós, kutatóteam foglalkozik azzal, milyen hatással van ez a hormon a szervezetünkben zajló különféle élettani folyamatokra, legyen szó a növekedésről, a termékennyé válásról, a szaporodásról, a nemi aktivitásról vagy akár az öregedés „üteméről”.
A tudósoknak mára sikerült bizonyítaniuk, hogy a melatoninszint kritikus szerepet játszik az alvás és az ébrenlét ritmizálásában, így a bioritmusunkat, a hangulatunkat, a fizikai és szellemi teljesítőképességünket, de a testhőmérsékletünket, a zsíranyagcserénket is szabályozza, s hat a hormonháztartásunk egészének működésére, valamint az immunrendszerünk állapotára is.
Míg alszunk, a tobozmirigy dolgozik
Furcsa ellentmondásnak látszik, hogy a nappali fény hatására a melatonintermelés csökken, míg napnyugta után, az éjszaka folyamán a tobozmirigy egyre nagyobb mennyiségben állítja elő: csúcsteljesítményét hajnali 3-4 óra körül éri el. Szervezetünk tehát tudatunktól és akaratunktól függetlenül érzékenyen reagál mind a fényre, mind a sötétségre.
A nyári hónapokban, amikor a napsütéses órák száma háromszor annyi, mint télen, az alacsony melatoninszintünk miatt fittebbnek érezzük magunkat, a hosszabb nappalok miatt később álmosodunk el. Napfény hiányában viszont nappal is megnövekszik a melatonintermelés, ez az oka, hogy a borongós téli napokon álmosnak, fáradtnak érezzük magunkat, sőt hamarabb kívánkozunk ágyba is.
Mikor forduljon orvoshoz?
A legtöbben nem fordulnak azonnal orvoshoz olyan panaszokkal, mint a fáradtság, a kimerültség és a levertség. Ha ez az állapot tartósan fennáll, mindenképp forduljon orvoshoz! A háttérben betegség állhat, főleg akkor kell erre gyanakodni, ha egyéb tünet is jelen van, mint például éjszakai izzadás, kiszáradt nyálkahártya, véres széklet, duzzadt nyirokcsomó(k) vagy szokatlanul erős szomjúságérzet.
Forduljon orvoshoz, ha
- Az alvás, a pihenés, a friss levegőn való mozgás nem szünteti meg fáradtságát
- A fáradtság tovább tart, mint általában megszokta
- Ha a fáradtság fizikailag és szellemileg is megviseli
- Nappal is fáradtnak érzi magát
- Korlátozza mindennapjaiban és a munkájában
- Teljesítménycsökkenést okoz.
Tovább A fáradékonyság lehetséges okai
Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu