A nyári hőség az egészséges embert is megviseli
A hét elején 39 fok körüli maximumok várhatók nappal, de például a Duna-Tisza-köze déli részén 40 fok is lehet. A nyári hőség mindenki számára olyan időjárási környezetet teremt, mintha mediterrán vagy szubtrópusi vidékre utazna.
Nyári életmódunkat a nagy meleghez és a magas UV-B sugárzáshoz kell igazítanunk, hogy csökkentsük a kellemetlen közérzetet, elkerüljük a rosszullétet, valamint az egészségre veszélyes, károsító hatásokat. A magas hőmérséklet fokozott védekezésre készteti a szervezetet, hogy hőegyensúlyunkat megtartsuk: izzadunk, ezáltal folyadékot veszítünk, fokozódik a szomjúságérzetünk, szaporábbá válhat szívverésünk, légzésünk.
Vérellátásunk romlik az erek kitágulása miatt, amit szédülés, gyengeségérzés, fáradékonyság jelez. Komolyabb esetben fejfájás, esetleg légszomj vagy remegés, ájulásérzés léphet fel. A legfontosabb, hogy előzzük meg a túlhevülést és a folyadékvesztést - olvasható az Országos Gyermekegészségügyi Intézet tájékoztatójában.
Az Országos Mentőszolgálat a tartósnak ígérkező kánikulában teljes kapacitással, sőt a Balaton partjainál megerősített egységekkel dolgozik. A kánikulai csúcsban a mentők riasztásainak száma akár 30 százalékkal is megemelkedhet - tudtuk meg a Mentőszolgálattól.
Az idősek viselik a legrosszabbul a kánikulát. Szombaton a nagy melegben több ájulásos eset volt, egy ember bevásárlás közben, egy másik pedig a tömegközlekedési eszközön lett rosszul. Emellett a mentősöknek szokatlanul sok embert kellett a detoxikálóba szállítaniuk. Ennek oka, hogy a kánikula az alkohol hatását felerősíti, a nagy melegben elfogyasztott sör vagy bor akár eszméletvesztést is okozhat.
Állandóan szomjas vagyok
Az izzadással távozó folyadékot, ásványi sókat pótolni kell. Mindenképpen cukor- és szénsavmentes italokat fogyasszunk, mert ezek nem csökkentik a szervezet folyadékmegtartó képesség. Fontos, hogy ne alkohollal, hanem ásványvízzel vagy hideg teával enyhítsük szomjunkat. Kiemelt figyelmet kell fordítani a szoptatós anyákra, mivel ők a szoptatással biztosítják a gyermekük folyadékigényét is.
Onnan tudhatjuk biztosan, hogy elegendő folyadékot fogyasztottunk, hogy bőséges szalmasárga vizeletet ürítünk.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal azt tanácsolja: a harmadfokú hőségriadó idején a munkahelyeken ösztönözni kell a dolgozókat arra, hogy igyanak 15-20 percenként legalább egy pohár hideg ivóvizet akkor is, ha nem érzik szomjasnak magukat.
Nincs étvágyam
Nem kell megijedni, ha a gyerekek étvágya csökken a melegben, fontos, hogy bőségesen fogyasszanak folyadékot. Az étkezésben részesítsük előnyben a könnyű életeket, a salátákat és gyümölcsöket, kerüljük a nehéz, zsíros ételeket.
Figyeljünk arra, hogy könnyebben megromolhatnak a főtt ételek, ne tároljuk azokat több napig, az autós utazáskor pedig inkább száraz élelmiszert vigyünk magunkkal, ne tegyünk a szendvicsbe felvágottat, sajtot, vagy ha mindenképpen ragaszkodunk hozzá, minél hamarabb fogyasszuk el - tanácsolja az általunk megkérdezett háziorvos.
Nem elégszer hangsúlyozzuk |
|
(WEBBeteg - Tóth András, újságíró)