Az ősz leggyakoribb betegségei

Dr. Árki Ildikó
szerző: Dr. Árki Ildikó, háziorvos - WEBBeteg
frissítve:

Az ősszel előforduló leggyakoribb panaszok általában tudatos felkészüléssel és odafigyeléssel megelőzhetők. Milyen veszélyekre készüljünk fel?

Jellemző egészségügyi panaszok ősszel

Megfázás, vírusfertőzések

A közösségben tartózkodás a gyermekek körében ugrásszerűen fokozza a fertőző felső légúti hurutok előfordulását. A kórokozók eltérőek (egyszerű náthavírusok, RSV, koronavírus), de a legtöbb ilyen fertőzés vírusos eredetű és cseppfertőzéssel, azaz köhögéssel és tüsszentéssel, a levegő útján terjed.

Fontos, hogy már egészen kicsi gyermeknek is tanítsuk meg az alapvető higiénés szabályokat, amelyek alkalmazásával csökkenthető a fertőződés esélye. A „zsebkendőbe köhögj, tüsszents!” régóta ismert szabály ma is érvényes. A gyakori kézmosás szintén hozzájárul a fertőzések elkerüléséhez. Betegen indokolt a maszkhasználat a továbbterjedés megelőzése érdekében.

A kifejezetten hideg reggelek és az esetleg napközben is feltámadó hűvös szél kedvez a megfázásos betegségek kialakulásának. Célszerű ilyenkor a réteges öltözködés, amellyel elejét vehetjük a megfázásoknak.

Tovább A nátha és az influenza hatékony megelőzése

Bárányhimlő

A vírusos betegségek közül az egyik legfertőzőbb a szintén cseppfertőzés útján terjedő bárányhimlő, a megbetegedések száma az őszi, téli hónapokban szaporodik meg. A hólyagos kiütésekkel járó megbetegedés sokszor végigsöpör egy-egy óvodán, a betegségen addig át nem esett szülők ekkor szinte biztos, hogy pótolják gyermekkori mulasztásukat.

A betegség felnőttek esetében gyakran súlyosabb lefolyású, és nagyobb a szövődmények kialakulásának kockázata. A terhes nők különösen veszélyeztetettek, a bárányhimlő magzatkárosító hatású. A megelőzés védőoltással lehetséges.

Kullancscsípés

A kullancscsípés veszélye egész évben fennáll! A kullancsok mindenütt előfordulnak környezetünkben: erdőszéleken, erdei tisztásokon, patakok mentén, kertekben, az aszfalton, sőt a lakások zugaiban is megbújhatnak.

Oltással megelőzhető betegség a kullancs-encephalitis (agyvelőgyulladás), amelyet vírus okoz. Az oltási „szezon” azonban tél végén, tavasz elején van, ekkor érdemes a vakcinációt végezni. Az alapoltás több oltásból áll, és a védettség kialakulásához is időre van szüksége szervezetünknek.

A kullancsok által terjesztett másik, nagyobb számban megbetegedést előidéző kórokozó a Borrelia burgdorferi baktérium, amely a Lyme-kórt okozza. Ez a betegség megfelelő ideig és dózisban alkalmazott antibiotikus kezeléssel gyógyítható. Az enyhébb őszi napokon a kullancsok még szép számmal fordulnak elő az erdőkben, parkokban és a kertekben, érdemes még ügyelni rá és kirándulás, kertészkedés után kullancs szemlét tartani.

A kutyákra életveszélyes babesiosis azonnali orvosi kezelés nélkül akár egyetlen nap leforgása alatt az állat halálát okozhatja. Házi kedvencekre vonatkozóan a kullancscsípés elleni védekezés lehetőségeiről érdeklődjön állatorvosnál!

Rovarcsípések

A szabadban töltött idő alatt ősszel is számolhatunk még a darazsak megjelenésével. Mindig figyeljünk az ételünkre, italunkra mert ezekkel észrevétlenül, véletlenül a szánkba kerülő darázs csípése súlyos, akár a légutat elzáró anafilaxiás sokkot okozhat.

Ősszel súlyosbodó betegségek

Ízületi problémák

A nyirkos, hűvös, változékony időjárás az idősebbeket is megviselheti. Náluk főleg az ízületi gyulladások fellángolására, rosszabbodására, ízületi fájdalmakra kell számítanunk. Az ízületi fájdalmak fokozódnak a reumás és a kopásos krónikus ízületi bántalomban is. A panaszok érinthetik a derekat, a térdet, könyököt és a vállat is.

Az ősszel erősödő ízületi fájdalmak megelőzése érdekében elsősorban kiegyensúlyozott életmóddal, elegendő alvással, egészséges táplálkozással, rendszeres könnyű testmozgással tehetünk sokat. Fellángolás esetén átmenetileg fájdalomcsillapítókkal és az ízületekre megterhelő mozgásformák kerülésével kezelhető a fájdalom.

Allergia

A pollenallergia a nyár végén és az ősz elején érinti a legtöbb embert, ilyenkor virágzik a két legerősebb allergén gyomnövény, a parlagfű és a fekete üröm. Léteznek azonban olyan allergének, amelyek csúcsa épp az őszi hónapokra esik, ide tartoznak a csalánfélék és a kültéri gombák.

Amennyiben a jellegzetes allergiás tünetek a lakásban jelentkeznek és az őszi-téli hónapokban erősödnek, gondolni kell a beltéri allergének, a penészgomba és a házi poratka jelenlétére. Ezek egész évben okozhatnak panaszt, ám ősszel a párásabb levegőben könnyebben szaporodnak és jellemzően intenzívebb panaszokat okoznak.

Őszi depresszió

Az őszi depresszió egy szezonálisan jelentkező hangulatzavar. Egyénenként eltérőek a tünetei és a súlyossága, ám évről évre ismétlődően visszatérő, alvászavarokkal, fáradsággal, koncentrálási nehézségekkel és a motiváció elvesztésével, esetleg étvágynövekedéssel járó jelenségről van szó. Elsősorban rendszeres életvitellel, több testmozgással és egészséges táplálkozással tehetünk ellene, fokozott panaszok esetén hasznos a fényterápia.

Dr. Árki Ildikó

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása
Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása

Ügyeleti rend.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Fül-orr-gége Központ - Dr. Holpert Valéria, fül-orr-gégész, foniáter

Segítség