Több mint kétmillió baba életét mentette meg
James Harrison az elmúlt 54 év alatt több mint kétmillió baba életét mentette meg. A 74 éves férfi ugyanis speciális vércsoporttal rendelkezik - olyan antitestek találhatók a vérében, melyekkel kezelhető a súlyos vérszegénységgel járó, úgynevezett Rhesus-betegség.
James Harrison már több mint ezer véradáson van túl, ugyanis 18 éves kora óta néhány hetente rendszeresen látogatja - még nyaralása alatt is - a véradó központokat.
„Soha nem gondoltam arra, hogy abbahagyom. Soha.” – mondta James Harrison, aki 14 éves korában egy mellkasi műtéten esett át, amikor 13 liter vérre volt szüksége. "Három hónapig voltam kórházban. A vér, amit kaptam megmentette az életem, ekkor tettem egy fogadalmat: amint betöltöm a 18-at jelentkezek véradónak. Megígértem édesapámnak, hogy véradó leszek, amilyen hamar csak lehet, és hű maradtam a szavamhoz."
Egy véradás alkalmával fedezték fel a különleges antitestet a vérében, aminek a segítségével kifejlesztették a Rhesus-betegség elleni Anti-D vakcinát is, melyet kismamák milliói kaptak meg, köztük a saját lánya, Tracey is.
Hogyan zajlik a véradás?
Mit vigyen magával? |
A véradás előtt a véradót fényképes igazolvány alapján azonosítják, és szükség van a TAJ kártya felmutatására is. A véradónak különböző papírokat kell kitöltenie, amelyek életmódjára vonatkoznak, illetve arra kérdeznek rá, hogy hozzájárul-e ahhoz, hogy a Magyar Vöröskereszt donornyilvántartásba vegye. |
Véradás előtt az alkalmasságot orvosi vizsgálattal állapítják meg. A vizsgálat során természetesen a vér egyes jellemzőinek meghatározására is sor kerül, legfontosabb ezek közül a vér hemoglobintartalma. Olyan személyek esetében, akik első alkalommal adnak vért életük során, a vércsoport előzetes meghatározása is megtörténik.
Az orvosi vizsgálat a részletes anamnézis felvételéből és egy tájékozódó jellegű fizikális vizsgálatból áll, mely során az orvos meghallgatja a szív- és tüdőhangokat, megtapintja a nyirokcsomókat, megvizsgálja a látható nyálkahártyákat (az esetleges vérszegénységről nyerhető így kiegészítő információ), és a vérnyomásmérés sem maradhat el.
Amennyiben a vizsgálatok során eltérések fedezhetők fel, a vizsgáló orvos mérlegeli, hogy a véradót átmenetileg vagy véglegesen kizárja-e a véradásból. A kizárás sokféle betegség, vagy kóros állapot miatt szükséges lehet, a vér alacsony hemoglobintartalmától kezdve a banális torokgyulladáson át a potenciálisan halálos veszélyt magában rejtő hepatitis fertőzésekig.
Ki lehet véradó? |
|
Ha véradó lehet…
A tényleges véradás során a véradó kényelmesen elhelyezkedik egy megfelelő ágyon vagy karosszékben, és ott tartózkodik a véradás teljes időtartama alatt. Egy-egy alkalommal kb. 450 ml vért vesznek le, mintegy 5-10 perc leforgása alatt. Maga a véradás egész folyamata pedig fél óra alatt lezajlik. A tű eltávolítása után pár perc pihenés szükséges, illetve nagyon fontos a folyadékfogyasztás: fél liter a javasolt mennyiség.
Mire figyeljen véradás előtt?
- Nagyon fontos a véradás előtti folyadékbevitel, ez segít a levett plazma pótlásában. Ha megfelelő mennyiségű folyadék van a szervezetben, az erek teltebbek, a véna jobban látható, gyorsabb a vérvétel. Ezért szoktak adni a véradás előtt folyadékot - teát vagy vizet - a jelentkezőnek.
- Véradásra célszerű étkezést követően menni. Minden esetben megkérdezik a jelentkezőt, hogy mikor evett és mennyit.
- Ügyeljünk azonban arra, hogy a véradás előtt ne fogyasszunk túl zsíros ételeket, mert a levett vér magas zsírsavtartalma előnytelen lehet a feldolgozás szempontjából.
Véradási helyszínek |
Szeretne vért adni, de nem tudja, hogy hol és mikor teheti meg? Összegyűjtöttük az országos véradóhelyeket, és egy listát készítettünk belőle! Nézze meg az Országos véradóhelyek listáját! |
(Forrás: WEBBeteg, odditycentral.com)