Grillezés egészségesen

DRportal
frissítve:

A grillen sült ételek nemcsak finomak, hanem egészségesek is, amennyiben betartunk néhány alapvető szabályt az ételválasztásban és az elkészítés során.

Koleszterin, túlsúly, vérnyomásproblémák

A stroke és a szívbetegségek esélye is csökken, ha a grillezésekhez okosabban választjuk meg az ételeket, és kerüljük a túlzottan zsíros és cukros ételeket.

  • A vörös húsok helyett válasszunk fehér húsokat, csirkét és halat.
  • A húsokat citromlével vagy olaj alapú pácokkal ízesítsük, így kordában tudjuk tartani a kalóriákat.
  • A húsok mellé grillezzünk zöldségeket, például burgonyát, cukkinit, paprikát vagy padlizsánt.

Ha a sovány húsokat választunk, amiket zöldségekkel kiegészítve, valamint a zsíros szószok helyett pácolással fogyasztunk, kevésbé kell aggódnunk az egészségünkért. Nem csak a grillételeknél kell odafigyelnünk rá, hogy mit eszünk: a gyümölcsök és zöldségek nagyon fontosak a grillezés során, ahogy a teljes kiőrlésű gabonák, a zsírszegény tejtermékek, a tojás, a halételek, a hüvelyesek is fontosak az étrendbe.

Karcinogén anyagok

A húsok grillezésekor figyeljünk a megfelelő hőmérsékletre, mert a túl magas hőmérsékleten sült, megégett, szenes húsokban a sütés folyamán rákkeltő vegyületek, policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-vegyületek) és heterociklusos aminok (HCA-vegyületek) keletkeznek.

  • Ne süssük túl a húsokat és távolítsuk el a túlságosan megégett, elszenesedett részeket. Ha alacsonyabb hőmérsékleten, több ideig sütjük a húst, azzal elkerülhető a szenesedés és a rákkeltő vegyületek képződése.
  • Vágjuk le a húsokról a túlzottan zsíros részeket, nehogy sütés közben lángra kapjanak.
  • A sütés előtti pácolás, marinálás nemcsak ízletesebbé és porhanyósabbá varázsolja a húsokat, hanem az említett karcinogén anyagok képződését is gátolja.

Részletesen Tanácsok a grillezéshez, hogy kevesebb rákkeltő anyag keletkezzen

Higiénia, ételmérgezések

Grillezéskor sem feledkezhetünk meg néhány higiéniai és biztonsági szabályról a nyáron gyakori fertőzések és ételmérgezések elkerülése érdekében. (Az ételfertőzések során a tüneteket maguk a kórokozók, míg ételmérgezés esetén az azok által termelt toxinok idézik elő.)

Élelmiszer-fertőzésre, mérgezésre akkor gyanakodhatunk, ha azonos ételt, italt fogyasztók hasonló tünetekkel, közel azonos időben – a jellemző lappangási idő letelte után – betegednek meg. A szalmonella, Campylobacter, a lisztéria és az E.coli baktériumok azok, amelyek a leggyakrabban okoznak kisebb-nagyobb gondokat.

  • Tartsuk a grillt tisztán, tisztítsuk meg használat után a rácsot és/vagy használjunk alufóliát.
  • A nyers húst elkülönítve tároljuk a zöldségektől, gyümölcsöktől és készételektől.
  • Ügyeljünk a megfelelő sütési hőmérsékletre és időtartamra, a félig sült ételek a fertőzést okozó baktériumok nem pusztulnak el teljesen. Gyakori probléma, hogy a nagy tűzön a húsok külső része megpirul, miközben a belseje még nem sül át kellő mértékben. Ha szükséges, használjunk hőmérőt.

A szalmonella-fertőzés leggyakrabban a tojással, hússal, cukrászsüteményekkel történik, de a szennyezett kéz és könyhai eszközök is átvihetik. Az E. coli jellemzően a mosatlan nyers zöldségfélékről kerülhet a szervezetbe. A Campylobacter főleg a kellően nem hőkezelt baromfihússal terjed, és fagyasztott élelmiszerekben is sokáig életképes marad.

Részletesen Tanácsok az ételmérgezések megelőzéséhez

(DRportal - Forrás: Verywell Fit, HealthDay)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, gasztroenterológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség