Egészségügyi rendszer Angliában - Mire számíthat?
Egyre többen próbálnak szerencsét külföldön a vonzóbb fizetés és/vagy a kedvezőbb gazdasági körülmények miatt. Ha külföldön élünk, gondolnunk kell az egészségünkre is. Vajon az egészségügyi szektorban is ugyanarra a magas színvonalra számíthatunk?
Péter az angliai NHS-en belül megélt tapasztalatai alapján a legrosszabbra készíti fel kivándorló társait. Két perces vizitek, fájdalmas hetek és az orvos többszöri elutasítása után, egy magyarországi nyaralás alkalmával próbált utánajárni, hogy mi okozhatja az egyre fájdalmasabb tüneteit. Magyar orvosok segítségével jóindulatú gerincdaganatot diagnosztizáltak nála, és a mielőbbi kezeléssel megelőzték egy bénulás kialakulását.
Egy tanulságos történet arról, hogy a sok kritika ellenére többen még mindig inkább a magyar egészségügyet választják.
Péter teljes története itt olvasható.
Az angol egészségügy |
„Az egészségügy irányítását az Országos Egészségügyi Szolgálat (National Health Service, NHS) látja el. A mindenki számára ingyenes és egyenlő mértékben hozzáférhető rendszer biztosítása alapelvnek számít. A bejelentett munkavállalók fizetik az egészségügyi hozzájárulást – a magyar társadalombiztosításhoz hasonló módon -, ezért cserébe ingyenes orvosi ellátás jár. A házi orvosi rendelők rendszere is hasonló a magyarországihoz: a brit állampolgároknak a lakóhelyükhöz legközelebb eső rendelőben kell ellátásért jelentkezniük. A szigetországban sem számít ritka esetnek, hogy a szakrendelésre hónapokat várjanak. A munkáltatók maximálisan 28 hétig fizethetnek táppénzt alkalmazottaiknak.” |
(WEBBeteg)