Gyógyszertárolási szabályok a nyári melegben

WEBBeteg/OGYÉI
frissítve:

A gyógyszerek tárolása a nyári meleg hónapokban fokozott körültekintést igényel, van néhány alapvető szabály, melyet nem árt ismerni és betartani. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet tanácsai.

Milyen kockázatokat rejt a gyógyszerek nem megfelelő tárolása?

A kánikula az emberi szervezet számára sem előnyös, de a gyógyszerek szempontjából a magas hőmérséklet kimondottan káros: általában gyorsul a gyógyszerek hatóanyagainak bomlása, így csökkenhet a készítmények hatása. Biznyos betegségek esetén ez csak a kellemetlen panaszok fokozódását jelenti, más esetekben azonban kritikusan fontos a pontos hatóanyagdózis. Fokozottan érzékenyek a túlságosan meleg hőmérsékletre például az asztás betegek által használt inhalátorok, vagy a cukorbetegek inzulinkészítményei.

Hő hatására megváltozhatnak a gyógyszerek tulajdonságai, módosulhat a hatóanyag és a segédanyagok stabilitása, kérdésessé válhat az alkalmazhatóság. A forgalomba hozatali engedély jogosultjai a megadott tárolási körülmények és a felhasználhatósági időn belül vállalnak garanciát az általuk forgalmazott termékek minőségéért.

Egyes szereknél akár mérgező bomlástermékek is képződhetnek a nem megfelelő tárolási körülmények hatására, így nem csak a hatáserősség csökkenésével, hanem nem kívánt hatások megjelenésével is számolni kell - hívja fel a figyelmet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet.

I. Olvassa el: címkeszöveg, betegtájékoztató

A gyógyszeres dobozokon olvasható információk alapján, illetve a betegtájékoztatók segítségével tájékozódhatnak a betegek arról, hogy egy-egy készítményt milyen körülmények között kell tárolni és meddig lehet felhasználni.

Fontos, hogy a betegek a gyógyszereiket mindig az eredeti dobozban tartsák, így szükség esetén azonnal „kéznél van” a tárolás körülményeit is tartalmazó betegtájékoztató. Szükség esetén a gyógyszerek betegtájékoztatói elérhetőek az interneten is.

Amennyiben bármilyen rendellenesség észlelhető a gyógyszerkészítményen – például megváltozik a színe, külleme, állaga, nagyon porlik vagy elfolyósodik – nem szabad felhasználni még akkor sem, ha még a megadott felhasználási időn belül van és igyekeztünk betartani a tárolásra vonatkozó szabályokat! A napsugárzásnak és hőhatásnak kitett kúpokat, kenőcsöket, krémeket, oldatokat ki kell dobni. Az ilyen változások legtöbb esetben más, olyan minőségben bekövetkező változást is jelezhetnek, amelynek hatás elmaradása vagy nem kívánt hatás megjelenése lehet a következménye.

II. Tárolási hőmérséklet, tárolási hely

Alapvető szabály, hogy hőség idején semmilyen gyógyszert ne tartsunk olyan helyen, ahogy direkt napfény vagy nagy hőhatás érheti. Ne tartsuk pl. az ablakban, ne felejtsük autóban. Nem megfelelő megoldás az sem, ha nyáron a hűtőben tárolunk minden gyógyszert, megóvandó a nagy melegtől, mivel számos gyógyszerben a túl alacsony hőmérséklet okozhat minőségváltozást.

A megfelelő hőmérséklet biztosítása nehezebb a nyaralás során, utazás közben. Általánosságban jobban biztosíthatóak a megfelelő körülmények, ha a kézipoggyászában az ülés alatt tartja azokat, mintha a csomagtartóban, a kesztyűtartóban tárolja (túlságosan meleg) vagy a repülőgépen a poggyászaival feladja (túlságosan hideg).

Tárolás szobahőmérsékleten (25-30 °C): azon készítmények csomagolásán, amelyek a gyógyszerminőséget monitorozó vizsgálatok során rövidebb ideig, magasabb hőmérsékleten is stabilnak bizonyultak, – pl. tabletták, kapszulák – nincs feltüntetve különleges tárolási utasítás. Így esetükben nem kell különösen óvatosnak lenni.

Tárolás hűtőszekrényben (2-8 °C): hűtőben csak akkor tárolható gyógyszer, ha ezt a gyógyszer dobozában lévő betegtájékoztató nem tiltja. Ha a hőmérséklet túl alacsony, a készítmény állaga, minősége visszafordíthatatlanul megváltozhat, például egyes injekciók kifagyhatnak, átkristályosodhatnak. Ugyanez vonatkozik a fagyasztóban való tárolásra is. Fagyasztóban kizárólag az a gyógyszer tárolható, amelynek dobozán ezt jelzik.

Tárolás gyermekektől elzárt helyen: hőmérséklettől független, fontos szempont. Célszerű zárható gyógyszeres szekrényt tartani a lakás hűvös, száraz, napfénymentes részén, gyerekek számára nem hozzáférhető módon. Ha nincs zárható szekrény, gondoskodjunk akkor is arról, hogy a tabletták, szirupok stb. ne legyenek hozzáférhetőek a gyermekek számára!

Nyaralás előtt érdemes tájékozódni
  • Ha külföldre utazunk, előtte feltétlenül érdeklődjünk arról is, hogy szedett gyógyszereinket milyen feltételek mellett vihetjük ki külföldre.
  • Mindig elegendő mennyiségű gyógyszert vigyünk, a váratlan helyzetekre is felkészülve.
  • Ha a szedett gyógyszerünk hűtést igényel és kiszemelt nyaralóhelyen nincs hűtő, érdeklődjön orvosától vagy a gyógyszertárakban, hogy helyettesíthető-e más, speciális tárolási körülményeket nem igénylő készítménnyel.

III. Különleges gyógyszerformák tárolása

Tartályos inhalátorok: legfeljebb 30 °C-on tárolandók, fagytól, hő- és napsugárzástól védve. Mint a legtöbb túlnyomásos tartályban, a gyógyszer hatása csökkenhet, ha a tartály hideg. A tartályt nem szabad összetörni, kilyukasztani vagy elégetni, még akkor sem, ha látszólag üres.

Inzulintartalmú injekciók, injekciós tollak: Az inzulin felbontás előtt hűtőszekrényben (2-8 °C) tárolandó, de nem fagyasztható! Használat közben, vagy ha a beteg rövidebb ideig tartalékként magával hordja, szobahőmérsékleten (max. 25-30 °C-on) tárolandó. Hőhatástól, direkt napfénytől, vagy ellenkezőleg, túlzott lehűléstől azonban az inzulint minden esetben óvni kell! A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveget, patront tartsuk a dobozában, penek esetén az injekciós toll kupakját tartsuk az injekciós tollon. Az inzulin szállításra nyaralás során megfelelő lehet a hűtőtáska, ilyenkor azonban arra kell figyelni a fagyás elkerülése érdekében, hogy a hűtőakkuval közvetlenül ne érintkezzel.

Bővebben Miként tárolják nyáron az inzulint és a gyógyszert a cukorbetegek?

Aranyszabályként érdemes szem előtt tartani a gyógyszertárolás fő kritériumait: Eredeti csomagolásban, száraz, hűvös, fénytől védett helyen, gyermekektől elzárva.

WEBBeteg - Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) közleményei alapján

Cikkajánló

Igaz vagy hamis?
Igaz vagy hamis?

7 mítosz a megfázással kapcsolatban.

Téli sportok
Téli sportok

Gyaloglás, kocogás, biciklizés télen.

Cukorbetegközpont - Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kónya Judit, családorvos; Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg összeállítás

Segítség