Tippek a helyes lázméréshez
A testhőmérséklet mérésére ma már számos hőmérő közül választhatunk, emellett a mérési helytől függően is változik a normál hőmérséklet, sőt a mérés időpontjának is van jelentősége. A helyes lázméréshez és az eredmények értékeléséhez mindezt figyelembe kell venni.
A pontos testhőmérséklet meghatározása nem is olyan egyszerű, hiszen több tényezőtől is függ. Attól függően, hogy hol és milyen hőmérővel méri a testhőmérsékletet, különböző eredményeket kaphatunk. Ezen kívül a testhőmérséklet a nap folyamán, valamint fizikai megterhelés hatására is változik.
A mérés időpontja
A testhőmérsékletet számos tényező befolyásolja, a mérés célja pedig a nyugalmi állapotban fennálló hőmérséklet megállapítása. Ne mérjen lázat közvetlenül fizikai aktivitás, fürdés, nagyon meleg vagy hideg ételek, italok fogyasztása után. Ezen tevékenységek után legalább 20-30 percet várni kell a lázmérés előtt.
A normál testhőmérséklet nap közben ingadozik, reggel alacsonyabb, este magasabb. Az ebből adódó eltérés nem hiba, de az eredmények összehasonlításához érdemes az azonos napszakban mért eredményeket alapul venni.
Különböző mérési helyek - Különböző normál testhőmérsékletek
A testhőmérsékletet lehet végbélben, hónaljban, szájüregben, homlokon vagy fülben is mérni. Ha szeretné az eredményeket összehasonlítani, mindig ugyanazon a helyen mérje a lázat! Normál testhőmérsékletnek az alábbiak számítanak, ezen értékek fölött beszélhetünk lázról:
- hónaljban: 34,7-37,7 °C
- végbélben: 36,6-38,0 °C
- szájüregben: 35,5-37,5 °C
- homlokon: 35,4-37,4 °C
- fülben: 35,6-37,8 °C
Egyik lázmérési módszer esetén se nézegessük mérés közben az értéket, mert ez is befolyásolja a mérés megbízhatóságát.
A mérés szabályai különböző mérési helyeken
Valamennyi mérési hely és minden típusú lázmérő esetén előfordulhat pontatlanság az eredményekben, ám általánosságban a végbélben, a szájüregben és a fülben mért láz adja a legpontosabb eredményt, míg a hónaljban és a homlokon mért láz esetén a legnagyobb az esély a pontatlan mérésre.
Végbél hőmérők
A test maghőmérséklete hagyományos digitális hőmérővel a végbélben mérhető. Ez a módszer adja a legpontosabb eredményt, mivel ezt befolyásolhatják legkevésbé a külső tényezők. Ezt a módszert ajánlják csecsemők lázmérésére is.
Lázmérés a szájüregben
Amennyiben a szájüregben szeretné a hőmérsékletet mérni, a hőmérőt a nyelv alá kell helyezni. A végbélben mért hőmérséklet eredményéhez képest az eltérés viszonylag nagy. Ezen mérésnél különösen fontos, hogy ne egyen vagy igyon a mérés előtt, mert az befolyásolja az eredményeket.
A hónaljban mért hőmérséklet
Mikor a testhőmérsékletet a hónaljban méri, a kapott érték a felületi hőmérséklet lesz. Ez az egyik legelterjedtebb módszer, ugyanakkor az eredmény gyakran pontatlan. Ahhoz, hogy értékelhető eredményt kapjon, a lázmérőt körülbelül 10 percig kell a testhez szorosan nyomva tartani. Az így kapott mérési eredmény 0,5-1 °C-al tér el a rektális (végbélben mért) mérés eredményétől.
Hogyan használja a fülhőmérőt?
Fülhőmérő segítségével gyorsan, egyszerűen mérhető a testhőmérséklet. A készülék néhány másodpercen belül elnyeli a dobhártya és a környező szövetek infravörös hőjét. Mivel a hőmérséklet-szabályozó központ az agyban található, és ugyanaz a vérellátása, mint a dobhártyának, a fülben különösen pontosan és gyorsan mérhető a testhőmérséklet.
Ha felnőtt lázát szeretné mérni fülhőmérő segítségével, figyeljen arra, hogy a fülét kissé felfelé és hátrafelé húzza, hogy kiegyenesedjen a hallójárat. Csecsemőknél egyszerűen csak picit hátrafelé húzza óvatosan a fület!
Ne feledje, hogy különböző eredményeket kaphat a két fülben. Ha a beteg egyik füle sokáig a párnán volt, az abban a fülben mért eredmény nem értékelhető, mert a fej azon oldala jóval melegebb. Gyulladt fül esetében a fülhőmérő nem használható.
Hogyan működik a homlok hőmérő?
Az infravörös homlok hőmérő higiénikus, testkontakt nélküli alternatíva a láz mérésére, hiszen elég csak a homlok vagy a halánték közelébe tartani, és a sugárzó testhő, valamint a környezeti hőmérséklet alapján három másodpercen belül megkapjuk az eredményt, ami általában a végbélben mért hőmérséklet alatt van. Az infravörös eszközök eredményét befolyásolja a környezeti hőmérséklet, sőt a levegő páratartalma is, így a mérési eredmény sokszor kevésbé pontos.
Ez is érdekelheti A láz okai és a lázcsillapítási módszerek
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Cs. K., fordító; experto.de
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus