Gyógytápszerekkel az alultápláltság ellen

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

Különböző betegségek miatt tápanyaghiány miatt alultápláltság alakulhat ki, ilyenkor a gyógyulás érdekében fontos a táplálásterápia bevezetése. Ez állhat módosított étrendből, valamint speciális gyógytápszerek alkalmazásából. Összeállítás a legfontosabb tudnivalókról.

Nemcsak csecsemőknek, hanem beteg felnőtteknek is készülnek tápszerek, azaz gyógytápszerek. Az angol megnevezés találóbb: Food for Special Medical Purposes, azaz "élelmiszer különleges orvosi célokra".

A téma cikkei

2/1 Az alultápláltság a túlsúlyos embereket is érintheti
2/2 Gyógytápszerekkel az alultápláltság ellen

Mikor alakulhat ki rossz tápláltsági állapot?

Számos betegség, például daganat, cukorbetegség, vese- vagy májbetegség esetén, illetve műtét utáni lábadozás időszakában különösen fontos, hogy a beteg minél jobb tápláltsági állapotba kerüljön. A gyógyulást, valamint a különböző kezelésekre adott választ pozitívan befolyásolhatja a jó tápláltsági állapot, negatívan pedig a rossz tápláltság. Ez az állapot lehet:

Kóros tápláltsági állapot: a testösszetétel kedvezőtlen megváltozása miatt működésromláshoz vezethet, csökkentve a betegségek legyőzésének esélyét.

Alultápláltság: a tápanyagok hiánya következtében malnutríció alakulhat ki, amely önmagában is súlyos testi (szomatikus) és lelki (pszichés) károkkal fenyegethet, de ha az alultápláltság más kóros állapottal is társul, akkor hosszabb lehet a beteg felépülése, és gyakrabban lépnek fel szövődmények.

A speciális tápszerek a táplálásterápiában

Az alultápláltság megelőzésére és kezelésre szolgál a táplálásterápia, amely lehet módosított étrend, azaz diéta, valamint speciális, gyógyászati célra szánt tápszerek használata. Hogy a diéta vagy a tápszer kap-e nagyobb hangsúlyt a táplálásterápiában? Minden esetben a betegség és az alultápláltság súlyosságától függ.

A speciális tápszer olyan különleges táplálkozási igényt kielégítő élelmiszer, amely különleges eljárással, betegek diétás ellátására készül, és orvosi felügyelet mellett használható. Olyan betegek kizárólagos vagy részleges táplálására szolgál, akiknél a természetes eredetű tápanyagok felvétele, emésztése, felszívódása, feldolgozása vagy kiválasztása korlátozott, csökkent vagy zavart, valamint más, orvosilag meghatározott tápanyagszükséglet áll fenn és az nem biztosítható a hagyományos étrend megváltoztatásával, más különleges táplálkozási igényt kielégítő élelmiszerrel vagy a kettő kombinációjával – olvasható a NEAK tájékoztatójában.

Bár ezek a termékek nem minősülnek gyógyszernek, alkalmazásuk során figyelembe kell venni néhány fontos szempontot: különböző összetételük és ebből adódóan indikációs területeik miatt orvos, gyógyszerész vagy dietetikus javaslata alapján vásároljuk meg a gyógytápszereket! Vannak olyan betegségek vagy állapotok, amikor kifejezetten előnyös vagy éppen nem előnyös a fogyasztásuk.

A tápszerekből nem elegendő pár millilitert vagy grammot elfogyasztani, mint a gyógyszerekből, hanem a megfelelő hatás érdekében nagyobb mennyiséget, kb. 400-600 ml-t is meg kell inni ahhoz, hogy a testsúly gyarapodjék vagy javuljon a beteg tápláltsági állapota.

Mit tartalmaznak a tápszerek?

Leggyakrabban olyan tápszereket javasolnak az orvosok, amelyeknek magas az energia- és tápanyagtartalmuk. Az energia-, vitamin-, ásványianyag- és nyomelemtartalom biztosítja a napi szükségletet, a kiegyensúlyozott táplálkozást.

A speciális tápszerek könnyen beilleszthetőek a hagyományos étrendbe. Idősebb korban, amikor romlik a felszívódás, illetve már nem képesek megfelelő mennyiséget elfogyasztani, kiegészítésként vagy az ételek dúsítására szokták alkalmazni ezeket a készítményeket: ebben az esetben a mennyiségi volumen nem sokat változik, viszont például a fehérje mennyiségét számottevően szükséges növelni – mondja az általunk megkérdezett dietetikus, Szőke Andrea.

Nagyon sok tényező befolyásolja a diéta jellegét, így például a jelenlegi tápláltsági állapot, a betegség súlyossága, kiterjedtsége, a társbetegségek, előző műtétek jellege. A gyógyszerészek ezért azt javasolják a betegeknek, étrendjük összeállításában kérjék ki szakember tanácsát, azaz forduljanak dietetikushoz.

Por vagy folyadék?

A szervezet számára könnyen hasznosíthatóak folyékony formában a fontos tápanyagokat tartalmazó tápszerek, amelyek élelmi rostokban gazdagok vagy élelmirost-mentesek lehetnek.

Amennyiben sikerül elérni a kitűzött táplálásterápiás célt, az iható tápszer fokozatosan, szakmai felügyelet mellett elhagyható és visszatérhet a beteg a megszokott étrendhez – tanácsolja a szakértő.

Speciális tápszer vagy élelmiszer? Fogalmak
  • Állandó tápanyagtartalmú, a tápanyagtartalom szempontjából teljes értékű élelmiszerek, egyedüli tápanyagforrást képezhetnek.
  • Tápanyagtartalom szempontjából teljes értékű élelmiszerek, meghatározott betegséghez, rendellenességhez vagy egészségügyi állapothoz igazított tápanyag-összetétellel.
  • Tápanyagtartalom szempontjából nem teljes értékű élelmiszerek, amelyek nem szolgálhatnak a táplálásra szoruló személy kizárólagos tápanyagforrásául.

Kitartás!

A tápszerekkel történő táplálás időtartama lehet 3 hétnél rövidebb, ennél hosszabb, de 3 hónapnál rövidebb, valamint 3 hónapnál tovább tartó kezelés. Fontos, hogy a heveny betegségben szenvedő, kritikus állapotban lévő betegek táplálásterápiáját 24 órán belül meg kell kezdeni.

Nem szabad türelmetlennek lenni, hiszen hosszú távon esetleg több hónapon keresztül is indokolt lehet a tápszerfogyasztás ahhoz, hogy a beteg megközelítse az ideális testsúlyát, vagy tápanyagellátottságát.

Akiknek nehezen megy

Azoknál a betegeknél, akik nem tudnak a hagyományos ételekből vagy az iható tápszerekből elegendő mennyiséget elfogyasztani, mert például nehezen nyelnek, táplálást elősegítő eszközöket, mesterséges táplálást kell alkalmazni.

  • Az enterális mesterséges táplálás, amely során szájon át, illetve a tápcsatorna bizonyos szakaszában elhelyezett szondán keresztül juttatják a tápanyagoldatokat a rászoruló beteg szervezetébe.
  • A parenterális mesterséges táplálás esetén a gyűjtőérbe csatlakoztatott vékony csövecskén (vénakanül) vagy a bőr alá ültetett kanülön (vénás port) keresztül juttatják a tápoldatokat a beteg szervezetébe.

Mikor jár támogatás a tápszerekhez?

A különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszerek akkor részesíthetőek tb-támogatásban, ha azokat a NEAK hatósági eljárása során a támogatásba befogadta.

Amennyiben orvos írja fel a tápszert, akkor a támogatás mértéke 55-90 százalék közötti, illetve 100 százalék is lehet, attól függően, hogy mennyi annak a támogatottsági mértéke, illetve mire terjed ki az orvos jogosultsága.

A támogatás igényléséhez a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján érhetőek el a tájékoztatók és a nyomtatványok.

Kapcsolódó Milyen egészségügyi szolgáltatást vehet igénybe méltányossági alapon?

WEBBetegSzerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
Felhasznált források: MAGYOSZ, NEAK, Szőke Andrea dietetikus

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Csáki Csilla, allergológus, klinikai immunológus
WEBBeteg - Tóth András, újságíró

Segítség