Fluor-18 izotóppal jelzett potens melanin koncentráló hormon radioszintézise

Debreceni Egyetem
megjelent:

A melanin-koncentráló hormon (MCH) egy 19 aminosavból álló ciklikus neuropeptid, melyet először a lazac hipofízisében írtak le, mint a bőr világosodását kiváltó hormont. Az MCH-t az emlősagy sejtjei is expresszálják, de a bőr pigmentációját ezekben az állatokban nem befolyásolja.

Az MCH fontos szerepet játszik a szervezet energiaháztartásának szabályozásában, leginkább a táplálék felvétel illetve az alvás ébrenlét ciklus területén. Intracerebrálisan adott MCH növeli a tápfelvételt, az éheztetés pedig aktiválja az MCH tartalmú neuronokat. Az MCH receptoroknak két altípusa közül az MCHR1 működését gátlóantagonistákra általánosan jellemző, hogy csökkentik a testsúlyt és a tápfelvételt. Emiatt és más patológiás folyamatokban játszott szerepük miatt az innovatívgyógyszer gyártók látóterébe is bekerültek. Több áttekintő cikk számos molekuláról, mint MCHR1–t célzó gyógyszerjelöltekről számol be.

A pozitron emissziós tomográfia (PET) az egyik legmodernebb funkcionális képalkotó eljárás, amellyel háromdimenziós képet nyerhetünk a test egy adott területéről. A pozitron emissziós tomográfia működése azon alapul, hogy rövid felezési idejű, pozitront sugárzó izotópokkal jelölt molekulák segítésével képes a szervezet biokémiai folyamatait ábrázolni. Így a receptorok eloszlását és aktivitását is meg lehet jeleníteni. A PET vizsgálatokhoz leggyakrabban Fluor-18 vagy szén-11 izotópokat alkalmaznak, amelyek felezési ideje 110 illetve 20 perc. Ez azt jelenti, hogy szinte minden vizsgálathoz frissen kell előállítani a jelzett anyagokat, és azokat célszerű a készítés helyszínén felhasználni.

Az MCH 1 típusú receptorát pozitron emittáló izotópokkal jelzett molekulák segítségével eddig csak a bécsi egyetem kutató csoportja próbálta vizsgálni. Philippe és munkatársai a mind C-11 és F-18 izotópokkal jelöltek molekulákat, nevezetesen a SNAP7941 fantázia nevű molekula származékait. Érdekes módon, bár a jelöletlen molekulának volt fiziológiai hatása, a C-11 jelzett molekulát- amely kémiailag semmiben nem különbözik az eredetitől- az agyban lévő PgP pumpa nem engedte át a véragy gáton[3]. A fluor 18 izotóppal jelzett, némileg módosított trészer viszont megjelent az agyban [4]. Az utóbbi molekula viszont nem volt stabil, az észterkötés menténelbomlott, radioaktív fluorobenzilalkoholmetabolitot eredményezve.

Haga és munkatársai írták le először a4-[(4-fluorobenzil)oxi]-1-[4-[2-(pirrolidin-1-il)etoxi]-fenil]piridin-2(1H)-one (FP-PEPP) molekulát, amely jó affinitással és szelektíven kötődik a MCHr1 receptorokhoz (IC50=5,6 nmol), és sikeresen áthatol a véragy gáton is.

Munkánk célja ennek a molekulának a fluor-18 izotóppal történő jelzése volt. Olyan pozícióban próbáltuk megjelölni a molekulát, hogy metabolikusan stabil legyen, ne hasadjon le radioaktív kis molekula, ami zavarhatná a képalkotást, illetve a vizsgálat kiértékelését. A molekula bizonyítottan bekellhatoljon az agyba és ott specifikusan kötődnie kell. Miután a molekula inaktív formája kereskedelmi forgalomban elérhető „TC-MCH 7c” néven, referencia anyagként ezt használhattuk. A prekurzor molekula szintézisének megvalósítása a projekt egyik sarokpontja volt. Egy olyan radio-diagnosztikum létrehozása volt a cél amelylehetőséget ad az agyi és perifériális MCH 1 típusúreceptorok illetve a rájuk ható gyógyszerektanulmányozására.

Módszerek:

A radio-szintézishez szükséges prekurzor a 4-bromo-1-[4-(2-pirrolidin-1-yl-etoxi)-fenil]-1H-pyridin-2-one (BrPEPP) előállítása egy 3 lépéses szintézissel történt az ABX cégnél. A szintézis lépéseit az 1. ábra mutatja.

Prekurzor szintézis 4-bromo-1-[4-(2-pirrolidin-1-yl-etoxi)-fenil]-1H-pyridin-2-one (BrPEPP) szintézise

1. ábra A prekurzor szintézise 4-bromo-1-[4-(2-pirrolidin-1-yl-etoxi)-fenil]-1H-pyridin-2-one (BrPEPP) szintézise (1: Reagenek és körülmények: (i): 4-(tert-Butildimetilsililoxi)-fenilbórsav, Cu(OAc)2, pyridine, CH2Cl2; (ii): 1 M Bu4NF THF-ben; (iii): DEAD, PPh3, THF, 2-Pirrolidin-1-il-etanol
1 4-Bromo-1H-piridin-2-on
2 4-(tert-Butildimetilsililoxi)fenilbórsav
3 4-Bromo-1-[4-(tert-butil-dimetil-silaniloxi)-fenil]-1H-piridin-2-on
4 4-Bromo-1-(4-hidroxi-fenil)-1H-piridin-2-on
5 2-Pirrolidin-1-il-etanol
6 4-Bromo-1-[4-(2-pirrolidin-1-il-etoxi)-fenil]-1H-piridin-2-on)

A radioaktív szintéziseket TracerlabFx FE illetve TracerlabFx FDG szintézismodulokkal végeztük. Első lépésben F-18 izotópokat állítottunk elő az 18O(p,n)18F magreakcióval. A keletkezett fluorid ionokat anioncserélő oszlopon (QMA) választottuk el, majd kálium-karbonát és kriptofix 2.2.2. elegyével eluáltuk. Az eluátumot szárazra pároltuk, majd reagáltattuk 4-formil-N,N,N-trimetilaniliniumtrifláttal (7) 80 oC-on 5 percig. A keletkezett [18F]fluoro-benzaldehidet(FBA, 8) C-18 szilárdfázisú extrakciós oszlopon választottuk el a reakcióelegyből. Az oszlopon megkötött FBA-t NaBH4 vizes oldatával 4- [18F]fluoro-benzil-alkohollá (FBOH, 9) redukáltuk, majd vízzel mostuk. Az oszlopon levő FBOH-tHe áramban szárítottuk. A szárítás végpontját hőmérséklet méréssel állapítottuk meg. A száraz FBOH NaH jelenlétében reagált a végtermék prekurzorával 100 fokon 15 percig. A keletkezett terméket

A radioaktív szintézis reakcióegyenlete

2. ábra A radioaktív szintézis reakcióegyenlete (a vegyületek neve a szövegben van feltüntetve)

félpreparatív HPLC módszerrel, 5 µm-esNucleodurPyramid 10x250mm oszlopon acetonitril és 0,1 % TFA oldat 63:35 arányú keverékét eluensként használva tisztítottuk. A terméket, amelynek retenciós ideje 15-18 percnek adódott, összegyűjtöttük, vízzel hígítottuk, majd egy C18 alapú szilárdfázisú extrakciós oszlopon megkötöttük. A [18F]FP-PEPP molekulát etanollal eluáltuk az oszlopról, és só oldattal hígítva 10 % etanol oldatban adtuk át további vizsgálatokra.

Eredmények:

A két óra hosszúságú, több lépéses szintézis bomláskorrigált hozama 20±10 % volt, amiegy-egy alkalommal 100-3000 MBq aktivitású [18F]FB-PEPP-t eredményezett. A termék radiokémiai tisztasága < 95%, moláris aktivitása a szintézis végére számolva 112± 104 GBq/μmol volt.A termék reprezentativkromatogrammját a 3. ábra mutatja.

A [18F]FP-PEPP analitikai HPLC kromatogrammja

3. ábra A [18F]FP-PEPP analitikai HPLC kromatogrammja (körülmények: NukleodurPyramide 250x4,6 mm oszlop 5 µm szemcsemérettel, 35:65 0,1 % TFA acetonitril futtató elegy 1ml/perc áramlási sebesség)

Konklúzió:

Munkánk eredményeképpen rendelkezésre áll egy hasznos PET radiodiagnosztikum amely felhasználásával állattenyésztési kutatások során haszonállatok táplálkozásának befolyásolása vizsgálható. Később ez a jelzett molekula obezitás és diabetes elleni gyógyszerek tanulmányozását segítheti.

A [18F]FB-PEPP segítségével az MHCR1 működésének módosítására szolgáló molekulák preklinikai vagy klinikai tesztjének lehetőségét teremtettük meg. A molekulát fizikai és kémiai tulajdonságai alkalmassá teszik a vér-agy gáton való áthatolásra, így az használható agyi receptorok leképezésére is.

Referenciák

[1]. Kawaguchi, et al.Nature1983,305, 321.
[2] Johansson A. Expert OpinTher Pat. 2015;25(2):193-207.
[3] Philippe C, et al. NuclMedBiol. 2013; 40:919–925.
[4] Philippe C, et al. EJNMMI Res. 2016;6:31.
[5] Y. Haga et al. / Bioorg. Med. Chem. 2011, 19, 883–893
[6] K. Szalai et al. RecentPatentson CNS DrugDiscovery, 2014, 9, 122-140)

Ez a munka az AGR_PIAC_13-1-2013-0008 pályázati támogatással készült.

(Debreceni Egyetem - Mikecz Pál, Lima Oubina Ana, Miklovicz Tünde, Fekete Anikó, Dűrgő Brigitta1, Nagy Tamás, Péliné Szabó Judit, Trencsényi György; ABX advancedbiochemicalcompoundsRadeberg, Németország - Marton János, Kerstin Wolf)

Frissítve: 2017.03.01. 14:50, Megjelent: 2017.03.01. 14:50
Nem mesterséges intelligencia által készített tartalom. ✓
Címkék: Melanin koncentráló hormon téma

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Belgyógyászati leletértelmezés 24h

Dr. Szabó Roxana belgyógyász szakorvosjelölt

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Varga Dóra

Varga Dóra

Dietetikus

Budapest

Cikkajánló