Fűtési szezon: tanácsok a fűtőberendezések biztonságos működéséhez

BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
frissítve:

Fűtési technológiától függetlenül mindenkinek ajánlott felülvizsgáltatnia és kitisztíttatnia fűtőeszközét, a legnagyobb veszélyt azonban a nem megfelelően karbantartott gázkészülékek jelentik. A szakemberek tanácsaival minimalizálható a balesetek kockázata.

Rendszeres ellenőrzés

Elengedhetetlen, hogy évente legalább egyszer mindenki ellenőriztesse a fűtőeszközét. A legcélszerűbb az első fűtés előtt szakemberrel megvizsgáltatni és kitisztíttatni. Abban a csaknem fél évben, amíg nem kellett fűteni, por és szennyeződés rakódott le a nyílt égésterű fűtőeszközökön, ami rontja az égés minőségét és balesetekhez is vezethet.

A szennyeződések, eltömődések és a szabálytalan házi kivitelezés miatt az égéstermék visszaáramolhat, a tüzelő-fűtőberendezés pedig meghibásodhat. A zárt térbe visszajutó gázok már alacsony koncentrációban is komoly veszélyt jelentenek az emberekre és a háziállatokra. A nem rendeltetésszerű használat következtében jelentős anyagi kárral és esetenként súlyos sérülésekkel járó tűzesetek alakulhatnak ki, de nem ritka a fizikai robbanás sem.

Megfelelő szellőzés

A nyílászárók cseréjekor figyelni kell a megfelelő szellőzés biztosítására, hiszen a levegő-utánpótlás hiányában a kéményen keresztül visszaáramlik az égéstermék. A legtöbb baleset a fürdőszobákban következik be, mert ott a legzártabb a szigetelés.

Fontos a rendszeres szellőztetés, ez azonban nem pótolja az állandó levegőutánpótlást biztosító szellőzőket. Egy résszellőző beépítésével biztosítható a megfelelő mennyiségű levegő. Fontos az is, hogy a beépített szellőzőnyílásokat mindig hagyják szabadon.

Szén-monoxid-riasztó

A legnagyobb veszélyt a szén-monoxid jelenti. Ez a gáz színtelen, szagtalan, jól elkeveredik a szoba levegőjével és rendkívül mérgező. Először émelygést, fejfájást okoz, majd idegrendszeri sérülést, amely a még tudatánál lévő embert is cselekvőképtelenné teszi.

Hogy biztonságban tudja saját magát és szeretteit, házi kedvenceit, vásároljon tüzeléstechnikai szakboltban egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt.

Tovább A szén-monoxid-mérgezés tünetei és megelőzése

A nyílt égésterű készülékek sok oxigént igényelnek

A mérgezések gyakori oka, hogy a 20-30 évvel ezelőtt beépített gázkészülékekkel rendelkező otthonokban jól szigetelő nyílászárókra cserélik le a régieket vagy elszívó berendezéseket szerelnek fel. Ugyanígy komoly gondokat okozhat a kandallók vagy a központi porszívórendszerek kiépítése, ugyanis ezek a berendezések szintén elszívják a nyílt égésterű gázkészülékek működéséhez szükséges levegőt.

Egy köbméter gáz elégetéséhez mintegy tíz köbméter levegő szükséges, márpedig ha ez nem biztosított, akkor tökéletlen égés megy végbe, és ezáltal szén-monoxid keletkezik, amely visszaáramolhat az otthon légterébe.

A szolgáltató azt tanácsolja, hogy nyílászárók cseréjekor, pára- és szagelszívó, kandalló, cserépkályha, esetleg más kéményes fűtőberendezés felszerelése esetén kérjék ki a gáztervező szakember tanácsát, mert a szóban forgó készülékek jelentősen megváltoztatják a lakások légáramlási viszonyait, a kéményekből akár a beltérbe szívhatják vissza az égéstermékeket.

Ha a termofor-, vagyis gyűjtőkéményekkel ellátott tömbházak esetében bármely lakásban végeznek gépészeti-építészeti átalakítást, az a többi lakás légáramlási viszonyaira is hatással van.

A nem megfelelő tüzelőanyag különösen veszélyes

Nagyobb eséllyel rakódik le káros anyag az olyan égéstermék-elvezető rendszerben, amelyben hulladékot, vagy nem megfelelő tüzelőanyagot égetnek, az elzáródott kéményből pedig a mérgező anyagok visszaáramolhatnak a lakótérbe. A kályhákban, kandallókban kizárólag kezeletlen fát és papírt szabad tüzelni.

Ezek a veszélyforrások a megfelelő használattal teljes mértékben kiküszöbölhetőek.

(WEBBeteg összeállítás - Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közlemények)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

Társadalmi célú reklám - megrendelője: Philip Morris Magyarország Kft.
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Tóth András, újságíró

Segítség