A banán hatása a szervezetre - Mit rejt a praktikus csomagolás?
Azon túlmenően, hogy a banán a természet által legpraktikusabban csomagolt gyümölcs, és élvezeti értéke is magas, kétségtelenül számos egészségügyi előnnyel is jár a fogyasztása. Vegyük sorra, hogy mik ezek az előnyök!
A banán rendkívül tápláló és egészséges, és óriási előnye, hogy egész évben hozzájuthatunk. Telítettségérzést ad, igen kalóriadús, a nap bármely szakaszában fogyasztva energiával tölt fel. A banánt fogyaszthatjuk magában, salátaként, egészséges italként vagy főzelék összetevőjeként, minden korosztály számára ideális táplálék.
Fogyasztása előnyös lehet az asztmások számára
Egy 2007-es vizsgálatban azt találták, hogy a rendszeres banánfogyasztás mérsékli a gyermekkori asztma tüneteit, egy másik tanulmány szerint pedig asztmás betegeknél csökkenti a kilélegzett nitrogén-monoxid mennyiségét, ami a légúti gyulladásos folyamatok enyhülését jelzi. A naponta egy banánt elfogyasztó gyermekeknél harmadával csökkent az asztma kialakulásának kockázata. Bár nem tisztázott, hogy a gyümölcs mely biológiailag aktív anyagának köszönhető ez az előny, azt tudjuk, hogy a banánban figyelemreméltó mennyiségű vízoldékony fenolos vegyület található – több mint az almában. Ezek antioxidáns hatása jelentős szerepet játszhat az asztmás gyulladásos folyamatok megfékezésében.
A szívnek és érrendszernek kedvező tápanyagokat is tartalmaz
Az alacsony nátriumbevitel bizonyítottan hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez, a káliumfogyasztás növelése viszont legalább ilyen fontos a kálium értágító hatása miatt. Egy felmérés szerint az amerikaiak mindössze 2 százaléka fogyasztja el a napi ajánlott káliummennyiséget. Mivel a banán kiváló káliumforrás, fogyasztása segíthet a magas vérnyomás mérséklésében és a szív-érrendszeri betegségek megelőzésében.
Egy vizsgálat szerint a napi 1 gramm kálium helyett napi 4 grammot fogyasztók körében a felére csökken az ischaemiás szívbetegségből eredő halálozás kockázata. A káliumfogyasztás emellett csökkenti a stroke-veszélyt, mérsékli az öregedéssel összefüggő izomtömeg-csökkenést, és a vesekőképződés ellen hat.
A káliumon kívül az élelmi rostok (pl. pektin), a C- és B6-vitamin miatt is előnyös a szív- és az érrendszer egészsége szempontjából a rendszeres banánfogyasztás.
Egy kutatás eredményei |
Egy banán reggelire, egy ebéd után és egy kora este elég káliumot juttat a szervezetünkbe ahhoz, hogy 21 százalékkal csökkenjen a stroke-hoz vezető vérrögök kialakulásának esélye – állapították meg olasz és brit kutatók. A tanulmányuk szerint ezrekkel lehetne csökkenteni a stroke-os esetek előfordulását, ha több káliumban gazdag élelmiszert – spenótot, mogyorót, tejet, halat és lencsét – fogyasztanánk, adta hírül a Daily Mail. Úgy találták, hogy már napi 1 600 milligramm kálium – amely egyébként az ajánlott mennyiség alig fele – már elegendő ahhoz, hogy a stroke veszélye egyötöddel csökkenjen. Egy darab banán átlagosan 500 milligramm káliumot tartalmaz, és a vérnyomás szabályozása mellett a szervezet folyadékháztartását is segít egyensúlyban tartani. (Forrás: Medipress) |
Prebiotikus hatású
A banán glikémiás indexe közepesnek tekinthető (48–52), ezért nem okoz hirtelen vércukor-emelkedést. Ugyanakkor – különösen az éretlen gyümölcs – gazdag emészthetetlen keményítőben, vagyis prebiotikus hatású. Ez azt jelenti, hogy az ember számára nem szolgál táplálékul, a bélcsatornában élő hasznos baktériumoknak azonban igen. A prebiotikumok csökkentik a cukorbetegség szempontjából lényeges inzulinrezisztenciát.
A prebiotikumok összes jótékony hatását ma még nem ismerjük, azonban a lista már így is hosszú: a gyulladásos bélbetegségektől és a vastagbélráktól kezdve a szív-érrendszeri betegségekig terjed és folyamatosan bővül.
A banán az egyik összetevője az emésztési zavarok, hasmenéses panaszok után gyakran ajánlott BRAT-diétának – banán, rizs, almapüré, pirítós. A hasmenéssel járó megbetegedések után a banán nemcsak a kedvező rostösszetétele, hanem a folyadék- és elektrolitvesztés utáni káliumpótlás és a bélflóra helyreállítása miatt is igen előnyös.
A banán kiváló pektinforrás (egy vízben oldódó élelmi rost) lévén jótékony hatással van az emésztésünkre és könnyít a székrekedésen.
Támogatja a szerotonintermelést
A banán az egyetlen gyümölcs, amely jelentős mennyiségben egyszerre tartalmaz B6-vitamint és triptofánt. E két anyag mindenképpen szükséges a szerotonin termelődéséhez, amely az idegsejtek egyik fontos ingerületátvivő anyaga. A szerotonint sokan nevezik boldogsághormonnak vagy örömhormonnak – depresszióban termelődése lecsökken –, emellett a memória megfelelő működéséhez is szükséges. A banán előnyös hatását a depressziós és szorongásos tünetek csökkentésére emberen még nem vizsgálták, de állatkísérletekben már sikerült kimutatni.
Egy kutatás szerint akár a gyermekkori akut leukémia kockázatának csökkentésében is szerepe lehet
A leukémia és a táplálkozás összefüggéseit vizsgálva azt találták, hogy az első két életévben rendszeresen fogyasztott banán (valamint a narancs és a narancslé) számottevően csökkentette a gyermekkori akut leukémiák kockázatát. E hatás vélhetően szintén a gyümölcs magas C-vitamin-tartalmának köszönhető.
Amikor javasolt az óvatosság
Van néhány olyan helyzet, amikor a banán fogyasztása kapcsán óvatosság ajánlott vagy egyáltalán nem is fogyasztható banán.
Egyes vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, például a béta-blokkolók, az ACE-gátlók és bizonyos vízhajtók megemelhetik a vérplazma káliumszintjét. Ilyen gyógyszerek szedése mellett – különösen veseműködési zavarokban – a magas káliumtartalmú élelmiszerek fogyasztása során javasolt a mértékletesség.
A banánallergia más allergiákhoz hasonlóan száj- és toroktáji viszketéssel, kiütéssel, gyomor-bélpanaszokkal, légzészavarokkal, súlyos esetben sokkos állapottal járhat. Különösen gyakori a banánallergia a latexre allergiás betegeknél, ők sokszor a kivire, az avokádóra és a gesztenyére is túlérzékenyek. A banánra allergiásoknak tilos banánt enniük!
Ez is érdekelheti Hogyan állapítható meg az ételallergia, ételintolerancia?
Egyes adatok szerint arra érzékeny személyeknél a banán migrénes rohamot provokálhat. Ezzel kapcsolatban a szakirodalom igen szegényes, ezért a migrénben szenvedőknek a saját tapasztalataikra és a kezelőorvos javaslatára érdemes támaszkodni.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Reinhardt István
Felhasznált irodalom:
- Childhood asthma and fruit consumption (ERS)
- Effects of Fruit and Vegetable Consumption on Risk of Asthma, Wheezing and Immune Responses: A Systematic Review and Meta-Analysis (PMC)
- 11 Evidence-Based Health Benefits of Bananas (Healthline)
- Benefits and health risks of bananas (Medical News Today)
- Food consumption by children and the risk of childhood acute leukemia (PubMed)
- Effect of diet on serotonergic neurotransmission in depression (PubMed)