Mit tehet a lakás penészesedésének megelőzése érdekében?
A lakások többségében kisebb intézkedésekkel is jelentősen csökkenthető a penész kialakulásának esélye. Ha a probléma tartósan fennáll, vagy az épülettel vannak problémák, érdemes szakembert bevonni az egészséges beltéri környezet kialakítása érdekében.
A lakás penészesedése nem csak esztétikailag zavaró, hanem a lakók egészségére is veszélyes. A penészgomba megtelepedése ellen az alábbi tanácsok segítségével védekezhet.
Szellőztetés
- Gondoskodjon lakása/háza rendszeres szellőztetéséről naponta két alkalommal (reggel és este).
- A lakás légterének felfrissítése rövid ideig tartó, de intenzív kereszthuzattal oldható meg a legjobban. Nem szabad lehűteni a falakat a szellőztetés során, mert ez elősegíti a pára lecsapódását és kiváló feltételeket teremt a penészgombák megtelepedéséhez.
- Hideg szobába ne szellőztesse át meleg helyiségek levegőjét, ugyanis ennek hatására hirtelen megnövekedhet a hideg szobák levegőjének relatív páratartalma.
- Ha nincs a műanyag ablakokba beépített légbevezető rés, tartósan magas páratartalom esetén mielőbb építtesse be. Egyes esetekben arra is szükség lehet, hogy a friss levegő beszívását valamilyen gépi berendezéssel oldják meg.
- A légtisztító berendezések elsősorban a por, a pollen, a kórokozók, a dohányfüst és a levegőben keringő vegyi anyagok szűrésére alkalmasak. A kiváltó ok megszüntetése nélkül a penészesedés ellen ezek a készülékek nem hatékonyak, ezért ezek használata mellett is fontos a szellőztetés.
A nedvességforrások korlátozása
- A légterekben a levegő relatív páratartalma akkor ideális, ha 40-60 százalék közötti. Amennyiben nem túl száraz a lakás levegője, akkor távolítsa el a légnedvesítőket, párásítókat a fűtőberendezések közeléből, szükség esetén szerezzen be páramentesítő készüléket.
- Használjon páraelszívó berendezést a főzés során és a fürdőszobában, a főzés során sokat segít a fedő használata is. Főzés és zuhanyzás után érdemes mielőbb szellőztetni.
- A kiömlött vizet érdemes minél előbb feltörölni, a szivárgó csapokat megjavíttatni.
Fűtés és szigetelés
- Tartson egyenletes hőmérsékletet (18-22°C), ne hagyja túlságosan áthűlni a falakat. A hideg falakra a beltéri levegőből lecsapódó pára a falak penészesedésének fő oka.
- A bútorokat ne tolja be a falig, hagyjon 5-10 centi távolságot közöttük, így jobban biztosítható a légáramlás és az egyenletes hőmérséklet.
- Komoly probléma esetén csak a falak külső hőszigetelése jelent tartós megoldást, az ablakok környékén megjelenő penész pedig a rosszul záródó nyílászárók jele.
Tennivelók a fűtési szezon előtt |
Fontos a fűtés megkezdése előtt a portalanítás. A bútorokon, a szőnyegekben, kárpitozott bútorokon megült porban sok, nyáron leülepedett pollen halmozódott fel, ezek a fűtésnél felkavarodnak, lebegnek, és légzőszervi panaszokat okozhatnak. E szennyeződések lerakódhatnak a fűtőtesten (konvektor, fan-coil, stb.), vagy a helyiséget meleg levegővel ellátó klímarendszerben is. Amikor ezeket üzembe helyezik, a feláramló meleg levegő magával ragadja a szennyezőanyag szemcséit, amelyeket belélegzünk. Ezért a fűtési szezon előtt takarítsuk ki a fűtőtestet, ill. tisztíttassuk meg a helyiséget meleg levegővel ellátó klímarendszert! |
A penészgomba élőhelyének minimalizálása
- Ellenőrizze időnként azokat a zugokat, felületeket, amelyek a penészesedés szempontjából veszélyeztetettek. Ilyen rejtett területek a szekrények és faburkolatok mögötti falfelületek, valamint a csempék. Ezekkel ellentétben a mész- és szilikátfestékeken a penészgomba nem tud megtelepedni.
- A zöldségeket és gyümölcsöket tárolja hűtőszekrényben.
- A konyhai hulladékot minél előbb vigye ki az utcai szeméttárolóba.
- A lakásban tartott növények cserepeiben és a virágföldben is könnyen megtelepednek a penészgombák. Annak érdekében, hogy ezt elkerülje, ne locsolja túl a növényeket, és cserélje gyakran a virágföldjüket.
- Rendszeresen ellenőriztesse és tisztíttassa szakemberrel a klímaberendezéseket, páraelszívókat!
- Kaphatóak penészesedést gátló falfestékek, vagy penészgátló festékadalékok.
- Ha megjelent a penész, azt penészeltávolító szerekkel kezelje, nem elég a mechanikus eltávolítás, letörlés.
Kapcsolódó Az otthon veszélyei: a penészgomba
WEBBeteg összeállítás
Országos Közegészségügyi Központ, ÁNTSZ közlemények