Az izzadás szerepe - Mit jelent, ha túl sok vagy túl kevés?
Az izzadság a bőr izzadságmirigyeiből kiválasztódott folyadék. Mértéke lényeges különbséget mutathat emberek között (ugyanúgy, mint bizonyos életkorban, illetve öröklött tényezők hatására, valamint eltérő lehet mértéke a két nem között is), illetve túlzott formája - hyperhidrosis - lehet jele belszervi betegségeknek is.
Mi az izzadás élettani háttere?
Az izzadás a hőszabályozás részét képezi a vízben gazdag izzadtság kiválasztásán keresztül, segítve a szervezet hűtését. Az izzadtság vizen kívül kb 0.5-1%-ban többek között nátrium, kálium és magnézium sót is tartalmaz, pH-szintje enyhén savas vagy semleges. A bőrön keresztüli folyadék párolgása, vagyis a perspiráció segít a szervezet lehűtésében. A bőrben lévő úgynvezett termoreceptorok által közvetített jel segítségével az agy hipotalamusz régiója szabályozza az izzadás mértékét. Izzadás során csökken a bőr és a bőr felől vért elvezető vénákban a hőmérséklet. A keringő alacsonyabb hőmérsékletű vénás vér pedig végső soron a szervezet egészének hőmérsékletcsökkenéséhez vezet. A folyamat mértéke melegben, meleg vízben, izommunka esetén normálisan is fokozódik. Az izzadás elsősorban helyi – fokális – megjelenésű szokott lenni, vagyis elsősorban a hónalj, talp, tenyér területén jelentős.
Milyen szintű izzadást tekintünk normálisnak?
Az izzadás mértéke számos tényezőtől függ. Óránként akár 2-4 liter, míg 24 óra alatt akár 10-12 liter is lehet a maximálisan kiválasztott izzadság, de ez tényleg extrém felső értéket jelöl.
Mi lehet a fokozott izzadás hátterében?
A fokozott mértékű izzadás – elsődleges hyperhidrosis – hátterében gyakran a szervezet egészének eltérése áll. A fokozott folyadékkiválasztás esetén növekszik a bőrön található baktériumok száma, és fokozódik működésük is, mely egyébként a testszag kialakulásához vezet.
Az izzadás mértéke erősen eltérő lehet egyénenként. Elsősorban a hónalj-, talp- vagy tenyérterületi izzadás a gyakori, és okozhat kellemetlenséget és akár súlyos pszichés problémát is. Ha nem áll súlyos betegség a hátterében, akkor is jelentősen tudja befolyásolni a fokozott izzadástól szenvedő egyén életminőségét.
A fokozott izzadás (vagy elsődleges hyperhidrosis) oka lehet:
- lázas állapot
- változókor nőknél
- magas külső hőmérséklet, magas páratatalom, vagy forró vízben tartózkodás
- fokozott izommunka
- heves érzelmek
- stressz
- alkohol
- koffein
Fontos megemlíteni, hogy a kóros izzadással szemben a fokozott izzadás megszűnik a kiváltó ok elmúltával.
Bár az izzadás ilyen esetben is jelentős kellemetlenséget okoz, nincs kórok a hátterében és nem is válaszolható meg sok esetben, hogy mi az oka.
Mi állhat a kifejezetten kóros mértékű izzadás (másodlagos hyperhidrosis) hátterében?
Kóros izzadás előfordulásának gyakorisága 1-2% a teljes lakosságban. Ilyen esetben az izzadás – szemben a fokozott izzadékonysággal – nem szűnik meg, nem feltétlenül hagy alább annak ellenére, hogy a körülmények nem igénylik az izzadást (pl. akár úszás közben).
Nem a talp, tenyér, hónalj területén fokozódik, hanem testszerte vagy csak egyetlen területen.
Gyakran éjszaka jelentkezik.
Oka lehet:
- pajzsmirigy-túlműködés
- cukorbetegség, magas vércukorszint
- alacsony vércukorszint (hypoglycaemia)
- fertőzéssel járó kórképek
- erős szimpatikus túlsúly súlyos betegség esetén, pl. szívizominfarktus
- mellékvese adrenerg daganata: phaeochromocytoma
- gyógyszerek, pl. antidepresszánsok, antipszichotikumok
- daganatos betegség kísérőjelensége
- pszichiátriai betegségek
- mérgezés
- drog, pl. amfetamin, kokain
Ez a cikk is érdekelheti Mire utal az éjszakai izzadás?
Hogyan enyhíthetőek az izzadás tünetei?
Ezek sikeressége egyénenként változó lehet:
- hintőpor
- izzadásgátlók
- antikolinerg típusú gyógyszer
- alacsony intezitású elektromos terápia
- botox kezelés
- végső esetben sebészeti beavatkozás az izzadságmirigy eltávolításával vagy a szimpatikus beidegzés sebészi átvágásával.
Másodlagos hyperhidrosisnál természetesen a kiváltó okot kell kezelni.
Ez a cikk is érdekelheti A túlzott izzadás okai és következményei - Mit tehetünk?
Néhány szó a hypohidrosisról, amikor minimális az izzadás mértéke
A másik véglet sem szerencsés, a szervezet nem tud lehűlni, fokozódik a légzés, állandó melegségérzés, száraz, viszkető bőr, izomgyengeség jellemzi.
Lehet elsődleges (ok nélküli), viszont állhat a hátterében bőrbetegség (pl. psoriasis), autoimmun betegség (pl. scleroderma), idegrendszeri betegségek, de akár bizonyos gyógyszerek szedése is.
Oki kezelés mellett segíthet a gyakori hűvös zuhany, laza öltözet, a magas hőmérséklet lehetőség szerinti kerülése is.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus