Szex 50 fölött - Gyakoriak a nehézségek
Az 50 év feletti nők és férfiak is egyöntetűen állítják, hogy a szexuális vágy és teljesítőképesség a korral csökken.
Az 50 éves kor ilyen szempontból sokaknál vízválasztó, efelett mindkét nemnél különböző szexuális problémák jelentkezhetnek, amelyek gyakran összefüggésben állnak a testi és hormonális változásokkal, valamint az általános egészségi állapottal. Az alábbiakban ezekről a problémákról olvashat.
Férfiakat érintő zavarok
1. A leggyakoribb és leginkább félt panasz az erekciós zavar (erektilis diszfunkció). Oka lehet a csökkenő tesztoszteronszint, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, magas vérnyomás, de pszichológiai tényezők (pl. stressz, depresszió) is közrejátszanak az előfordulásában.
2. Az életkor előrehaladtával természetesen csökken a tesztoszteronszint, ami csökkent nemi vágyhoz, fáradtsághoz, libidócsökkenéshez és hangulati problémákhoz vezethet.
3. Bármilyen megdöbbentő, a korai magömlés nemcsak a tapaszatalatlan fiatalok vagy a szorongósabb férfiak problémája lehet. A 20-60 év közötti korosztály 1/3-át is érintheti. Idősebb korban a hormonális egyensúlyzavarok, pszichés tényezők, szorongás mellett a legfőképpen a krónikus prosztatagyulladás kísérőjelensége lehet. Krónikus prosztatagyulladásnál az esetek mintegy 2/3-ában korai megömlés tapasztalható.
4. A késleltetett ejakuláció egyik rizikófaktora az idősebb életkor. Emellett fizikai okok, neurológiai problémák, pl. ideg- vagy gerincvelői problémák, szklerózis multiplex, hormonális változások, bizonyos gyógyszerek mellékhatásai (pl. antidepresszánsok, szteroidok, fájdalomcsillapítók, magas vérnyomás és szívbetegség elleni gyógyszerek); alkoholfogyasztás, cukorbetegség, pszichológiai okok (szorongás, depresszió), kapcsolati problémák is állhatnak a hátterében. Ezen állapotok előfordulásának kockázata pedig szintén az életkor előrehaladtával nő.
A nők is tapasztalnak problémákat
1. A hüvelyszárazság oka a menopauza során bekövetkező ösztrogénszint-csökkenés, ami a hüvelyi nyálkahártya elvékonyodását és szárazságát okozza. Ez fájdalmas közösüléshez (diszpareunia) vezethet, amely időskorban még gyakoribb.
2. Az életkor előrehaladtával csökken a szexuális vágy a nőknél is. A menopauza miatti hormonális változások (ösztrogén és progeszteron szintjének csökkenése), és a pszichés tényezők, például a megváltozott testkép, fájdalom miatti stressz, önbizalomhiány tovább rontják a helyzetet.
3. Sok idősebb hölgynél az orgazmus elérése nehézkes, melynek hátterében szintén hormonális változások (a csökkent ösztrogénszint), vagy az idegrendszeri működés változásai állnak a pszichés tényezők mellett.
4. Gyakori panasz a szex közben jelentkező inkontinencia. Ennek oka a medencefenék izmainak meggyengülése, ami vizeletszivárgást okozhat szexuális aktus során.
Inkább a nőket éri váratlanul, és náluk a gyakoribb
Egy tanulmány eredménye szerint a nőknél sokkal gyakoribbak a szexualitással kapcsolatos fizikai tünetek, és sokkal kevésbé vannak felkészülve megjelenésükre.
A felmérésben 705 olyan felnőtt vett részt, akik életkora 50 és 70 év között volt, heteroszexuális kapcsolatban élnek, partnerük pedig szintén 50 és 70 év közötti.
A nők 67 százaléka tapasztalt legalább egy, menopauzához kapcsolódó negatív szexuális tünetet, mint például hüvelyszárazságot (49 százalék), alacsony libidót (47 százalék), aktus közbeni fájdalmat (23 százalék).
A férfiak 59 százalékánál jelentkezett valamiféle szexualitással összefüggő probléma. 48 százalékuk számolt be arról, hogy nem tudta megtartani az erekcióját, 30 százalékuk képtelen volt erekcióra, 16 százalékuk pedig alacsony libidóra panaszkodott.
A résztvevők 71 százaléka állította, hogy az életkor előrehaladtával csökken a szexuális aktivitás, az együttlétek gyakorisága. A felmérésben részt vevők nagy többsége pedig úgy gondolta, a férfiaknak nagyobb valószínűséggel vannak az időskori szexuális életet befolyásoló problémáik, ennek ellenére a nők 67, míg a férfiaknak csak 59 százaléka panaszkodott ilyen jellegű problémára. Érdekes lehet azonban, hogy a negatív szexuális tüneteket tapasztaló nők 65 százaléka (ellentétben a férfiak 51 százalékával) állította, hogy váratlanul érte mindez.
A tanulmány rávilágít az időskori szexualitással kapcsolatos téveszmékre is. A kutatók azzal magyarázzák, hogy a közvélemény a férfiakat tartja inkább szexuális problémákkal küzdőnek, hogy sokkal több szó esik az erekciós problémákról, mint a menopauza negatív szexuális következményeiről.
A férfiakat és a nőket egyaránt érintő közös problémák
1. Testkép- és önértékelési problémák mindkét nemben jelentkezhetnek. Az öregedéssel járó testi változások (pl. súlygyarapodás, ráncok) ugyanis csökkenthetik a szexuális önbizalmat.
2. Párkapcsolati konfliktusok, kommunikációs nehézségek szintén mindkét nemet érinthetik, ez is negatívan befolyásolhatja a szexuális életet.
3. Mindkét nemnél előfordulhat stressz, depresszió, szorongás, ez a férfiaknál és a nőknél is negatív irányban befolyásolhatja a vágyat, szexuális diszfunkciót is okozva.
Ne féljen orvosától tanácsot kérni!
Mindezek a problémák az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válhatnak, de fontos megjegyezni, hogy sok esetben megfelelő orvosi segítséggel, életmódbeli változtatásokkal vagy terápiával kezelhetők és enyhíthetők.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító
Aktualizálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos