Multivitaminok - Mikor érdemes szedni, és mikor nem?

Dr. Kovács Anikó
szerző: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész frissítve:

A vitaminok a táplálék útján kis mennyiségben a szervezetbe jutó szerves anyagok, melyek jelenléte nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára fontos élettani folyamatok fenntartásához. Egyes esetekben, különösen a téli időszakban azonban nem jutunk elegendő vitaminforráshoz, ilyenkor multivitamin-készítmények fogyasztásával pótolhatjuk a hiányt.

Ha a vitaminbevitel kisebb, mint a szervezet vitaminigénye, hipovitaminózis alakul ki, melynek tünetei a vitamin bevitelével gyorsan és eredményesen megszüntethetők.

Hipovitaminózis - Mit jelent?

Elsődleges módon kialakuló hipovitaminózisról beszélünk, ha a bevitt vitamin mennyisége kevesebb a szükségesnél a táplálékfelvétel csökkenése (idős, leromlott állapotú betegek, krónikus alkoholisták esetén) vagy a táplálék összetételének megváltozása (például fogyókúra) miatt.

Másodlagos módon alakulhat ki hipovitaminózis felszívódási zavarok (gyomor-, bélhurut, sárgaság, krónikus alkoholizmus) miatt. Másodlagos hipovitaminózishoz vezethet a megnövekedett vitaminszükséglet (terhesség, szoptatás, lázas állapot, pajzsmirigy-túlműködés, elhúzódó betegségek stb.) is.

Miért nem alkalmasak a multivitaminok már kialakult vitaminhiány pótlására?

A multivitamin-készítmények a bennük található vitaminoknak, ásványi anyagoknak és nyomelemeknek a napi szükségletnek megfelelő mennyiségét, vagy annak bizonyos százalékát tartalmazzák. Ez egyben azt is jelenti, hogy ha valakinek már olyan nagy mértékű hiánya van egy vagy két vitaminból, hogy az már tüneteket is okoz, azoknak nem megfelelőek ezek a multivitaminok, hisz ilyen mennyiségű vitamin pótlására nem alkalmasak. Ilyen esetekben érdemes egy szakorvossal konzultálni, és az adott vitamint önmagában, nagyobb mennyiségben tartalmazó készítményt választani.

Más korcsoport, más igény - Kinek milyen vitamin kell?

Minden korcsoportnak más mennyiségre van szüksége az egyes vitaminokból vagy ásványi anyagokból a szervezet egészséges működésének fenntartásához. A vitaminhiány kialakulását elkerülendő ügyelnünk kell a szükségletünk fedezésére, lehetőleg természetes forrásból táplálkozás útján, de ez sok esetben nem megvalósítható (pl. megnövekedett igény, vegetarianizmus stb. mellett), ezért vitaminkészítmények szedése válik szükségessé.

Van, akinek csak bizonyos vitaminok, ásványi anyagok pótlására van szüksége, ilyenkor nem célszerű azon mikrotápanyagok szedése, amelyekből nem szenvedünk hiányt vagy amelyekre nincs megnövekedett igényünk. Ezekben az esetekben fölösleges tehát multivitamin-készítményt szednünk, ehelyett az adott vitamint/ásványi anyagot (illetve annak felszívódását támogató más mirkotápanyagokat) kell csak pótolnunk ilyen formában. Ha egyszerre több mikrotápanyag pótlására van szükségünk, akkor lehet érdemes multivitamin-készítményt választanunk, mégpedig ezek közül is olyat, ami speciálisan az adott célcsoport (pl. gyerekek, várandós nők, vegetáriánusok, idősek, betegségből lábadozók stb.) számára, az ő igényeiknek megfelelően lett összeállítva.

Gyerekek

Gyermekek esetén például az A-vitamin a megfelelő növekedéshez, a fogak és csontok egészséges fejlődéséhez fontos.

Ugyancsak a csontok szerkezetének megfelelő kialakulásához D-vitaminra és kalciumra is szüksége van a gyerekeknek. Ezek hiányában rachitis, vagyis angolkór alakul ki, azaz a csontok megfelelő ásványianyag-ellátottságának hiánya miatt nem lesznek elég szilárdak és a test súlya alatt elgörbülnek. Szerencsére manapság már nem találkozunk ezzel a betegséggel, de a kalcium és a D-vitamin ideális mennyiségének bevitele szükséges az erős csontozat kialakításához, és azt később már nem lehet pótolni.

Terhes nők

A várandós kismamáknak is fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-pótlás, hiszen a terhesség során megnő a szervezet általános vitaminigénye. Minden kismama számára nélkülözhetetlen a folsav pótlása, ami a veleszületett idegrendszeri fejlődési rendellenességek előfordulását szinte minimálisra csökkenti. A folsavat akár önmagában, akár multivitamin-készítmények formájában is magához veheti, de talán érdemesebb multivitaminokat alkalmazni, hogy minden vitaminszükségletét kielégítse.

Az A-vitamin is fontos a magzat egészséges fejlődéséhez, de ezzel a vitaminnal vigyázni kell, mert túlzott bevitele éppen olyan káros, mint a hiánya, ezért a megfelelő multivitamin kiválasztásához kérjék ki orvosuk véleményét!

Idősek

Az időseknek is szüksége van a megfelelő vitaminpótlásra, amennyiben a táplálkozással nem tudnak elegendő mennyiséget bevinni. A vitaminok mellett az időseknek főleg a kalcium pótlására kell odafigyelni, ami a csontok erősítésével az időskori elesés miatti csonttörések kockázatát csökkenti.

Nem pótolja a helyes táplálkozást!

Végül fontos megjegyezni, hogy a multivitaminok szedése nem helyettesíti a megfelelő táplálkozást, legfeljebb kiegészíti azt.

Amennyiben valaki a normális vegyes étrend mellett szedi a multivitaminokat, összességében a napi szükségletet meghaladó mennyiségben jut vitaminokhoz.

A szükségesnél több vitamin nem fog kifejezett mérgezési tüneteket okozni, azonban a szervezetből történő eltávolításuk feleslegesen terheli meg a kiválasztás szervrendszereit.

A vitamintúladagolás különösen akkor válhat kifejezetté, ha egyszerre többféle „erősítő” készítményt is szedünk, azok pontos összetételének a megfontolása nélkül.

Dr. Kovács Anikó, gyógyszerészDr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Aktualizálta: Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész

Cikkajánló

A vitaminok szerepe - Melyik miért szükséges?

Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Vitamin
Ha táplálkozásunk változatos, adalékanyag-mentes, sok friss gyümölcsöt és zöldséget, ezenkívül tejtermékeket, olajos magvakat, aszalt gyümölcsöket, gabonaféléket és tojást is tartalmaz, általában külsőnkön is meglátszik.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

Debreceni Egyetem Táplálkozás- és Élelmiszertudományi Doktori Iskola - Hajdú Péter, Okleveles táplálkozástudományi szakember (MSc), PhD hallgató
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító és Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész; Bak Marianna, biológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség