Az egészségünknek sem mindegy, milyen falfestéket választunk
Nem is gondolunk bele, hogy egy falfesték kiválasztása milyen jelentőséggel bír. Azon túl ugyanis, hogy jól fedjen, legyen kopásálló és tisztítható, esetleg öko, az egészségünknek sem mindegy, melyik termékre esik a választásunk. De miért is számít, milyen a festék? És mi az a VOC szint?
A Tudatos Vásárlók Egyesülete a fehér falfestékek hatékonyságát tesztelte, szám szerint 19 különböző fajtáét, melyek között 14 diszperziós, 4 mész- és 1 krétafesték volt. Az eredmények egészségügyi szempontból is érdekesek lettek.
Mi a VOC szint és miért fontos?
VOC-nak hívunk minden normál légköri nyomáson 250 °C alatti forrásponttal rendelkező illékony anyagot. A lakás levegőjébe kerülő VOC-nak több forrása is lehet: jöhetnek légszennyező anyagok kívülről a lakásba, belül pedig a sütés-főzés füstjével és dohányzással keletkezhetnek.
Az egyik legjelentősebb szennyező forrás viszont a lakás berendezése: az épületelemek, a bútorzat, függönyök, szőnyegek, valamint a szobában használt festékek, lakkok, pácok és ragasztók tartósítószerei. Ezeknek az anyagoknak eltérő egészségügyi, környezeti hatásaik vannak.
A lakásba jutó VOC-ok fejfájást, légzőszervi megbetegedést, torok- és szemirritációt, szédülést, kimerültséget okoznak, és csökkentik a koncentrálóképességet; hosszú távon pedig a máj- és az idegrendszer károsodását okozhatják.
Vásárlás előtt érdemes tehát elolvasni a termék címkéjén a feltüntetett VOC tartalmat, ami nyilván minél kevesebb, annál jobb.
Nézzük a tesztet!
A tesztelés során többféle termékjellemzőt is vizsgáltak:
- hatékonyság – ezt jellemzi a kiadósság, a fedőképesség és a kopásállóság, ez nyilván az egyik legfontosabb tényező, ezért a végeredmények számításánál ez szerepelt a legnagyobb súlyozással
- egészségi hatások, vagyis az allergén hatású tartósítószer jelenléte
- a termékek összetétele
- a címke információtartalma, amibe beletartozik az egészségre káros hatású VOC tartalom, valamint a gyakorlati használatra vonatkozó legfontosabb adatok (A VOC a falfestékből akár 5 éven keresztül is kipárologhat a levegőbe, ezzel szennyezve azt)
- ökocímke minősítés
Újra bebizonyosodott, hogy a hiteles környezetbarát termékeket érdemes keresni a boltok polcain!
Íme, a győztes
14 diszperziós, 4 mész- és 1 krétafestéket küldtek a laboratóriumba analízisre. A teszt győztese a Schöner Wohnen Polarweiss: kiadósságban a mezőny legjobb eredményét érte el és nedves dörzsállóságban is maximális pontszámot kapott. Ráadásul a termék rendelkezik Blauer Engel ökocímkével, ezen felül egészségre káros tartósítószert egyáltalán nem, VOC-ot pedig nagyon kis mennyiségben tartalmaz.
Kevesebb, vagy akár semennyi VOC-ot sem tartalmaznak a mészfestékek, illetve a krétafestékek, ezt a tényt mindenképpen az előnyeik közé kell sorolni. A mezőny egyetlen krétafestéke, a HH Vintage krétafesték a rangsorban középtájon szerzett helyet, viszont kiadósságra nézve a második legjobb a termékek között.
Ha a hatékonyság mellett fontos számunkra a környezettudatosság is, érdemes az EU ökocímkét (EU Ecolabel) és országonkénti megfelelőit keresnünk a csomagoláson. Az említett ökocímkéket csak azok a termékek kaphatják meg, melyeknek kedvezőtlen környezeti hatásaik jelentősen kisebbek, mint a hasonló célt szolgáló termékeké.
A tesztelt termékek közül az első nyolc helyen végzettből öt rendelkezik ilyen címkével: a Schöner Wohnen Polarweiss, a Magnat Ceramic, a Flügger Flutex-5, a Tikkurila Joker és a Swingcolor arktisfehér beltéri falfesték. Vagyis nem kell lemondanunk az egyenletesen fedett fehér falról akkor sem, ha környezetbarát terméket vásároltunk.
Mint általában, a festékek esetében sem érdemes a márkanév alapján eldönteni, hogy mit vásárolunk meg. Most azonban már a boltig sem kell elmennünk, hogy kiválaszthassuk a számunkra megfelelő falfestéket, elég végig görgetnünk ezt az ingyenesen elérhető terméktesztet.
(Tudatos Vásárlók Egyesülete)