Hormonzavarok: veszélyben a férfiak
A brit környezetvédelmi szervezet, a Chem Trust legújabb beszámolója szerint az anyaméhben történő fejlődés alatt a férfi nemi szervek sokkal érzékenyebben reagálnak a különböző vegyi anyagokra (pl. növényvédő szerekre), mint a nőiek.
A külső hatások egyre inkább „feminizálódáshoz”, elnőiesedéshez vezetnek, azaz a hímnemű lények – legyenek bár halak vagy emlősök – nőies vonásokkal ruházódnak fel, illetve jóval kisebb nemi szerveik fejlődnek.
A riporthoz 250, a világ minden részéről származó tanulmányt értékeltek ki, köztük egy amerikait, mely kimutatta, hogy azok az újszülött fiúk, akiknek az édesanyja különböző kemikáliák hatásainak volt kitéve a terhesség alatt, kisebb pénisszel és nőies jegyekkel fejlődtek (vagina, klitorisz, stb) és jöttek világra, azonfelül a nemi szerv és a végbélnyílás közötti távolság is rövidebb volt, ami szintén női nemi sajátosság.
„Nemferdítő” hatás
Gwynne Lyons, a brit mérgező vegyi anyagok kutatója szerint a tanulmány megmutatta, hogy veszélybe került a férfiak „alapfelszereltsége”, azaz az alapvető nemi jegyeik. Sok százezer vegyi anyagot – melyeknek ember és állat egyaránt ki van téve - azonosítottak „gender-bender”-ként, azaz „nemferdítő” hatásúként. Ezek az anyagok befolyásolják a hormonháztartást: növelik a női hormon (ösztrogén) és csökkentik a férfihormon (tesztoszteron) szintjét.
Ezek a vegyi anyagok a növényvédő-, gyomirtó-, permetszerek, az élelmiszercsomagolásoknál, kozmetikumokban, babapúdereknél használt lágyítók és a rákkeltő, mérgező PCB, azaz a poliklórozott bifenil, melyet - elvileg - 2001-ben a világon mindenhol betiltottak.
Az állatvilágban sincs minden rendben
- Angliában egyes folyókban élő hím halak heréjében ikrát találtak.
- Egy Angliában honos varangyfaj 40 százaléka hím- és nőstény ivarszervekkel is rendelkezik.
- Florida egyes vidékein élő aligátorok a növényvédő szerek hatására megváltozott a női hormonszintjük, mely által abnormális heréjük, kisebb péniszük lett. Sok terméketlen egyedet is befogtak.
- Egy alaszkai szarvasfaj kétharmadánál herenagyobbodást és agancstorzulást figyeltek meg.
- Dél-Afrikában bizonyos antilopfajoknál herekárosodást figyeltek meg, egy egérfaj hím egyedeinél teljesen leállt a hímivarsejt-termelés.
- Olyan jegesmedvéket azonosítottak, melyeknek pénisszel és vaginával rendelkeznek. Esetükben a hímtag mérete erősen csökkent, a spermatermelés visszaesett.
Prof. Charles Tyler, az exeteri egyetem hormonzavarokkal foglalkozó munkatársa szerint ideje megkongatni a vészharangot. Prof. Lou Gillette, a floridai egyetem munkatársa elmondta, ha az állatvilágban ilyen súlyos tüneteket produkálnak a vegyszerek, akkor mi, emberek sem lehetünk nyugodtak.
Drámaian csökken a hímivarsejt-szám is
Japánban és az Egyesült Államokban összesen 250 ezer olyan lánygyermek született, melyeknek tulajdonképpen fiúnak kellett volna lenniük. Ezeknél a babáknál a vegyszerek úgy befolyásolták a nemi szervek fejlődését az anyaméhben, hogy a fiú nemi jellegeket elnyomták a dominánsabb nőiek. Kanadában, Olaszországban és Oroszországban is hasonló adatokat mutatnak a születési statisztikák.
A hímivarsejt-csökkenés világméretűvé vált: egy - 20 országban végzett - tanulmány szerint a 150 millió/ml-es spermaszám az utóbbi ötven évben 60 millió/ml-re csökkent.
(WEBBeteg, forrás: Bild)