Mennyire megbízhatóak az orvosi kutatásokról szóló hírek?
Az Egyesült Államokban kíváncsiak voltak, hogy az egészségügyi újságírók mennyire értik az orvosi kutatások eredményeit. Az értékelésnél figyelembe vették, hogy a híradás reálisan értékeli-e az újdonság nyújtotta előnyöket, áttekinti-e az érveket és tartalmaz-e háttérinformációkat.
500 közlemény áttekintése után megállapították, hogy a cikkek 62 százaléka nem foglalkozott megfelelően a költségek, az ártalmak, az előnyök, a tudományos bizonyítékok minőségének és a rendelkezésre álló alternatívák bemutatásával.
A kiegyensúlyozatlan tájékoztatás egyik oka, hogy a témával foglalkozó újságírók ritkán részesülnek olyan képzésben, melynek révén megérthetik a kutatások, tanulmányok eredményeit a maguk összetettségében.
A legtöbb hír nélkülözi az eredmények pontos értékeléséhez szükséges alap információkat. Ennek oka, hogy ez jelentősebb helyet foglalhat el és gyakran az átlag olvasó érdeklődése erre nem is terjed ki.
A megkérdezett újságírók 83 százaléka képzetlen az egészségügyi statisztika elemzése terén és harmaduk úgy nyilatkozott, hogy a legfontosabb üzenetek megértése is "gyakran" vagy "csaknem mindig" komplikált volt részükre.
A kutatók és újságírók együtt túlozzák el
A média jelenlét gyakran az orvosi témák jelentőségét felnagyítják, így az újságírás a szenzációkeltés felé mozdul el és nem a teljesen reális tájékoztatás. Nem ritka, hogy egy hosszú tanulmány kis részeredményéből téves következtetéseket vonnak le.
Nem ritka az újságírók és kutatók együttműködése a hírek jelentőségének eltúlzásában. A kutatók számára előnyös a nagyobb publicitás, mert ilyen módon növelhetik ismertségüket, és előre léphetnek, míg egy drámai jelentőségű áttörés bemutatása jót tesz egy újságíró karrierjének. A legfontosabb célkitűzés, hogy a közeljövőben a hiteles és tényszerű tájékoztatás nyerjen nagyobb teret a "bulvárszerű" hírekkel szemben.