Tengeribetegség - Okok, tünetek és megelőzés

Dr. Dunás-Varga Veronika
szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A tengeribetegség nevével ellentétben nem valódi betegség, hanem természetes élettani reakció az érzékszerveket a tengereken, élő vízen érő ingerekre. Tünetei az enyhe tompaságtól a súlyos hányásig terjedhetnek.

Mi a tengeribetegség?

A tengeribetegségnek nevezett tünetegyüttes első megfigyelői valóban a tengerészek voltak. A panaszok oka a látási ingerek és az egyensúlyérzékelés közötti ellentét, mivel míg a vestibularis rendszer (a belső fülben található egyensúlyérzékelő rendszer) bizonytalanságot észlel, a szem által érzékelt vizuális ingerek ezzel ellentétes jeleket küldenek.

A tengeribetegség az utazási betegség, orvosi nevén kinetózis része, hasonló okok miatt kialakulhat ugyanis a tünetegyüttes repülőn és autóban, buszon közlekedve is. Sokan ismerik azt a jelenséget, amikor utazás során olvasás közben alakul ki szédülés, hányinger. Ennek oka a tengeribetegséghez hasonlóan az, hogy ellentétes üzenetek jutnak el az agyba a szemeken keresztül és a belső fülből.

A tengeribetegség kisgyermekekben gyakrabban fordul elő, felnőttkorra nem ritka, hogy „kinövik” a betegséget.

A tengeribetegség tünetei, diagnózisa

A tünetek intenzitása az arra való érzékenység különbségei miatt egyénenként más és más lehet.

  • A legenyhébb tünet a fáradtságérzés, kábultság, tompaság, kisebb mértékű émelygés, hányinger, valamint bizonytalanságérzet és szédülés.
  • Súlyosabb esetben nagyon rossz közérzet, verejtékezés és súlyos hányás jelentkezhet.

A tünetek önmagukban veszélytelenek, ám a súlyos tünetek szövődményként akár kiszáradást, sőt nyelőcsőrepedést is okozhatnak, illetve fokozzák a balesetveszélyt utazás közben.

A tengeribetegséghez hasonló tüneteket produkálhatnak más, valódi betegségek is, viszont ezekben az esetekben nem csak tengeren jelentkeznek a panaszok. Ilyen lehet a jóindulatú helyzeti szédülés, vagy más néven benignus paroxizmális pozicionális vertigó (BPPV), illetve a vírusfertőzés okozta neuronitis vestibularis (ennél az egyik oldali egyensúlyszerv idege gyullad be).

Mit tehetünk a tengeribetegség ellen?

Mivel a betegség a saját érzékszerveink érzékelésének ellentmondásán alapul, végleges gyógymód nem létezik rá.

A legegyszerűbb megelőzési mód a mozgó jármű ablakán való kinézés, és a látóhatár figyelése a haladás irányában, ezzel feloldhatjuk az érzékszerveink között jelentkező ellentmondást. Segíthet az is, ha lehetőség szerint a jármű közepére, a kevésbé kilengő részére ülünk.

A tengeribetegséggel járó panaszok hányáscsillapítókkal, hányingercsökkentőkkel kezelhetőek, főképp olyan szerekkel, amelyek a központi idegrendszerre hatnak. Egyes antihisztamin hatóanyagok (pl. dimenhidrinát) hatásosak lehetnek, mivel csökkentik a belső fül receptorainak érzékenységét, ugyanakkor mellékhatásként fáradtságot, kábaságot okozhatnak.

Egy tanulmány szerint a gyömbér kristályosított formában, kapszula alakjában való bevétele, vagy a gyömbértea ivása is csökkenti a szédülés jelentkezését, ezt azonban további vizsgálatoknak kell megerősíteniük.

Lásd még Utazási betegség: hogyan lehet megelőzni?

Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyászForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Cikkajánló

Segítség