Szilveszteri légszennyezés: A tűzijáték növeli a szálló por koncentrációját

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

Bár sokaknak tetszik ez a látványosság, a tűzijátéknak számos negatív hatása is van az emberekre, az állatokra és a környezetre is.

A pirotechnikai eszközök, beleértve a tűzijátékot is, égési sérüléseket, szemsérüléseket, halláskárosodást, végtagroncsolódást okozhatnak, emellett anyagi veszteségeket is, hiszen kárt tehetnek járművekben, épületekben, műanyag jut velük a környezetbe, óriási mennyiségű hulladék képződik, a háziállatokból és a haszonállatokból rettegést váltanak ki, ártanak az ökoszisztémának és megzavarják a vadon élő állatokat.

Az európai államokban évente több ezer tonna szálló por (PM10) kerül a levegőbe tűzijátékkal (elsősorban szilveszter éjjel), aminek legnagyobb hányada finom por (PM2,5). Ez az országok éves szállópor-kibocsátásának (PM10) hozzávetőleg 1%-át teszi ki. Mérések alapján az év első napján a finom por koncentrációja sok helyütt magasabb a levegőben, mint az év bármely más napján.

Mi is az a szálló por?

Szálló pornak (PM10) nevezzük a levegőben szálló, 10 µm-nél (mikrométer) kisebb átmérőjű szilárd vagy folyékony halmazállapotú szennyező részecskéket. Ezen belül megkülönböztetünk úgynevezett finom port (PM2,5), ami az egészen apró, 2,5 µm-nél kisebb átmérőjű részecskéket jelenti.

A PM10 napi átlagkoncentrációja újév napján

A szilveszteri tüzijátékozással kibocsátott PM10-terhelés már aznap éjjel megugrik. Tüzijátékot követően a káros anyagok koncentrációja gyorsan emelkedik a levegőben. Különösen az éjfél utáni órákban akár több ezer mikrogramm is mérhető m3-enként. Ezek a magas óránkénti átlagértékek beleszámítanak a PM10 napi átlagértékébe, amire vonatkozóan hazánkban egészségügyi határérték van megszabva, ez 50 μg/m³.

Az, hogy az emberi tevékenységgel kibocsátott szennyező anyagok mennyire tudnak feldúsulni és meddig maradnak meg a levegőben, kismértékben függ ugyan az elmúlt 10 nap időjárási viszonyaitól is, de az újév napján mérhető napi szállópor-átlagértékek általában – bármilyen is az időjárás – túl szokták lépni az egészségügyi határértéket.

A COVID-19 járvány miatti korlátozások hatása az újévi levegőminőségben is megmutatkozott

Németországban mért adatok alapján: 2021. és 2022. szilveszterén a pandémia miatti lezárások következtében tűzijátékozásra sem került sor, és ez meg is mutatkozott a levegőminőségben, ugyanis elmaradtak a január 1-jén egyébként jellemző P10 csúcsértékek. Ezzel szemben a korlátozások megszüntetésével 2023. újév napján már ismét tipikusan kiugróan magas szállópor-értékek voltak mérhetők.

Tovább

WEBBeteg logóSzerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: Feinstaub durch Silvesterfeuerwerk (Umwelt Bundesamt)

Cikkajánló

Segítség