Szokott fermentálni? Nyerhet is vele
Újból meghirdeti receptversenyét a Kor Kontroll Társaság, a Magyar Elhízástudományi Társaság, valamint a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége. Pályázatukkal közelíteni szeretnének az "Ételed legyen a gyógyszered" életfelfogáshoz. Hiszen környezetünk és életvezetési szokásaink miatt egyre több civilizációs betegség válik népbetegséggé, aminek hátterében bélflóránk károsodása áll.
A következmények: immunrendszerünk gyengülése és az autoimmun betegségek számának növekedése. A legújabb kutatások alapján ma már tudjuk, hogy a bélflóránkat alkotó mikroorganizmusok befolyásolják lelki állapotunkat, étvágyunkat, betegségeinket és egészségünket is!
A bélflóra helyreállításához étkezési szokásainkon kellene változtatnunk, de milyen ételeket együnk? Nagyon jók a mikrobiom számára a fermentált/élőflórás ételek. A fermentálás, vagyis erjesztés azt jelenti, hogy az élelmiszert - zöldséget, gyümölcsöt, húst - erjedni vagy savanyodni hagyjuk, a legegyszerűbb esetben 2-3 százalékos sóoldattal keverjük össze, ami ízesíti, tartósítja ételünket, kedvező feltételeket teremt a hasznos baktériumok szaporodásának, ráadásul a fermentált ételek könnyebben emészthetők nyers változataiknál. Hiszen fermentálással (testen kívüli emésztéssel) az ételeinkben lévő káros anyagok nagy része lebomlik és helyettük hasznos élőflóra - probiotikumok és enzimek - keletkezik.
A „Fermentálj a hosszú életért!” receptversenyt őseink rég elfelejtett tudásának újraélesztése hívta életre. A harmadszor kiírt pályázat eddigi résztvevői is bizonyították, mennyi kreativitás és múltból jövő tudás szunnyad a mélyben. Tavaly olyan izgalmas recepteket kóstolhattunk meg a díjátadón, mint a székelyföldi tőtike kovászolt lapiból, a fermentált kölestorta, a kovászos sós babka, a garnélás rizottó fermentált zöldségekkel, a csilis fermentált babból készült quesadilla, vagy éppen a szelídített fermentált babból készült alföldi babfőzelék. Ezért is szeretnénk minél szélesebb körben bemutatni, divattá tenni, hogy valóban „ételünk lehet a gyógyszerünk”.
Kérjük, hogy bátran kísérletezzenek, varázsoljanak és legyenek részesei egy új „tudatos és gyógyító konyhaművészet” megteremtésének! A legjobb recepteket idén is megjelentetik egy kiadványban.
Pályázati kiírás
Pályázhat mindenki, aki szeretne tenni azért, hogy hosszú évtizedeken át egészséges maradjon, vagy ha már megbetegedett, a gyógyító konyha receptjeivel visszataláljon az egészség útjára.
Az elbírálás szempontjai
Az étel-ital - legyen az gyümölcs, zöldség, kefir, joghurt, sajt, bor, sör stb. - megfeleljen a fermentálás szabályainak. (Erről az interneten is tájékozódhat!) Az elbírálás során figyelembe veszik, hogy az adott fogás mennyire illeszkedik az egészséges táplálkozás ajánlásaihoz, amit hazánkban az OKOSTÁNYÉR® foglal össze, erről a www.okostanyer.hu oldalon kaphat információt. A receptek hozzávalóit kérik megadni, a recept után pedig írja le a használt fűszer, összetevő, összetevők élettani hatásait, és mindazt, amit fontosnak tart. Várják az ételről-italról készített fotóikat is, ezek hiányában érvénytelen a pályázat!
Minden pályázó minimum 1, maximum 3 recepttel vehet részt a versenyben, ezzel automatikusan és térítésmentesen hozzájárul receptjének megjelentetéséhez.
Akik elbírálják az önök receptjeit:
- B. Király Györgyi kommunikációs szakember, a Kor Kontroll Társaság elnöke
- Dr. Csicsor János vegyészmérnök
- Dr. Halmy Eszter a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke
- Horváth Szilárd az MTVA szerkesztő-műsorvezetője
- Paor Lilla a Hatoscsatorna főszerkesztője
- Páncsity Ferenc EM Technológia szakértő
- Szűcs Zsuzsanna a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke
A pályázatokat e-mailben a következő címre juttathatják el: [email protected]
Beküldési határidő: 2025. július 31.
A legjobb recepteket ismét megjelentetik. A nyerteseket értékes jutalmak, étrend-kiegészítők, ingyenes szűrővizsgálati voucherek, wellness hétvégék várják!
További információk a Kor Kontroll Társaság portálján!
(Kor Kontroll Társaság)