Kapszaicin
megjelent:
A kapszaicint, a paprika egyik hatóanyagát, különböző patikai készítményekben, fájdalomcsillapító és izomlazító krémekben, magasabb hatóanyagtartalommal neuropátiás fájdalmak csillapításában is használják.
A paprika csípősségét a capsaicinoidok adják, fő komponensei a capsaicin és a dihidro-capsaicin. Másik fontos összetevője a színért felelős sárga vagy vörös karotinoidok, emellett az A- és a C-vitamin. A növény csípős ízű terméseknek a belső felületén számos kapszaicintermelő mirigy található.
A Magyar Gyógyszerkönyv tartalmazza a capsaicin tinktúrát, mely 6,5-8% kapszaicint tartalmaz. Ezt alkalmazzák a gyógyszertárakban egyedi receptúrákban, krémekben, melyek fájdalomcsillapítók, izomlazítók. Ugyancsak egyedi receptúraként hajnövesztésre felírt egyedi hajszeszekben is megtalálható.
A paprika csípőssége |
A paprika csípősségét a Scoville-értékkel (SHU, Scoville Heat Unit) mérik. Ez azt a higítást adja meg, amelyben a paprika kivonatát még csípősnek érezzük. Minél nagyobb ez a szám, annál csípősebb a paprika. Az egyik véglet az édes paprika, csípősségi értéke a nullához közelít. A legerősebb, legcsípősebb paprikák közé a Habanero-félék tartoznak, melyeket akár 500 000-szeresükre is hígíthatnak, mégis csípni fognak. A magyar csípős paprikák Scoville-értékei 2-3000 között vannak. A tiszta kapszaicin Scoville-értéke 16 millió, a kapszaicin tehát erősen égető hatást okoz, az erősebb chili feldolgozásához nemcsak gumikesztyű, de védőszemüveg is javasolt. |
A kapszaicin hatásmechanizmusa
A kapszaicin hatásmechanizmusa a TRPV1, hőérzékelésért felelős receptoron keresztül érvényesül, ami az extrém forróságra reagál bőrpír, fájdalom, melegségérzet formájában. A TRPV1 42°C-ig nem aktiválódik: ez az a hőmérséklet, amelyet az emberek már fájdalmasan melegnek tartanak. Amikor a bőr eléri ezt a hőfokot, a csatorna aktivizálódik, ez pedig azonnal továbbküldi a jeleket az agynak egy egyszerű fájdalomüzenettel.
A TRPV1 receptorok kapszaicin általi aktiválódása csökkenti a hőérzékelés ingerküszöbét, ami miatt az érintett idegsejtek hosszú nyugalmi állapotba kerülnek, és ellenállóvá válnak különféle ingerekkel (fájdalomkeltő anyagok, fájdalmas ingerek feldolgozása, forróság, mechanikai nyomás) szemben. A kapszaicin minden csípőssége ellenére csak kezdetben irritálja a bőrt, ám huzamosabb használat esetén érzésteleníti a bekent felületet és fájdalomcsillapító hatásai vannak.
Bár a hatásmechanizmusának felfedezéséhez több magyar kutató (Szentgyörgyi Albert, Hőgyes Endre, Jancsó Gábor és felesége, Szolcsányi János és még sokan mások) hozzájárult, azonban 2021-ben az egyik élettani és orvostudományi Nobel-díjat az amerikai David Julius kapta. A tudós a kapszaicin felhasználásával olyan idegvégződést azonosított a bőrben, amely fájdalmas hőingerrel is aktiválható.
Kapszaicintartalmú gyógyászati készítmények
A kapszaicintartalmú kenőcsök (természetesen megfelelő hígításban) jók a hátfájás, az ízületi gyulladás, a pikkelysömör (pszoriázis), vagy a neuropátiás fájdalom kezelésére. A kapszaicin – szemben a jelenleg kapható külsőleges fájdalomcsillapítókkal (NSAID) – már közvetlenül az érzőideg-végződéseken kifejti fájdalomcsillapító hatását, ezért neuralgiák esetén sokkal hatásosabb, mint az eddig ismert analgetikus szerek.
Külsőleges alkalmazásakor figyelembe kell venni, hogy az égető érzés csak a felvitel után pár perccel alakul ki. Egyrészt ez túlzott mennyiségű kapszaicinfelvitelt okozhat, mert nem érezzük rögtön a melegedést. Bekenéskor gumikesztyűt is használhatunk, ekkor a bekenő keze nem melegszik át, és nem alakul ki égető érzés a kezében. Szembe ne nyúljunk, és mossunk kezet a biztonság kedvéért a kenőcs felvitele után.
Az alacsonyabb kapszaicintartalmú krémek, kenőcsök, melyek gyógytermékként megvásárolhatóak, alkalmazási területe az izomfájdalmak kezelése. Gyakran keverik masszázskrémekbe, narancsbőr elleni készítményekbe is. Melegítő hatása vérbőséget okoz, fokozza a szövetek vérellátását.
A nagyobb hatóanyagtartalmú tapasz az örvsömör fájdalomcsillapításában csökkenti a neuralgiás fájdalmakat. Ugyanígy a diabéteszes neuropátia kiegészítő terápiájában, és más betegségek okozta neuropátiás fájdalom kezelésében is alkalmazzák. Hazánkban is forgalmazzák gyógyszerként, de sajnos nem mindig beszerezhető.
Enyhítheti a migrénes fejfájást az orrba fecskendezve, vagy az allergiás rhinitisz tüneteit.
Az eddigi eredmények szerint a kapszaicin több módon is hatást gyakorol az emésztőszervek működésére is. Egyrészt a vegyület hatására felgyorsul a zsíranyagcsere, növekszik a jóllakottság érzése. Ezért bizonyos kapszaicinszármazékok egyes országokban fogyást elősegítő készítmények összetevőjeként már forgalomban vannak.
Napjainkban a gyógyszerkutatás egyre nagyobb figyelmet fordít a kapszaicin lehetséges hatásainak kutatására, és a további alkalmazási területek megismerésére.
Ez is érdekelheti Gyógynövények a mozgásszervi panaszok kezelésére
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész