A Kawasaki-kór
A betegség a koszorúerek szűkületét okozhatja, mely szívinfarktushoz vezet. A kórt először Tomisaku Kawasaki gyermekgyógyász írta le. Az esetek 80 százaléka 5 éves kor alatt fordul elő és 10 éves kor felett a betegség megjelenése nagyon ritka.
A tudomány még nem ismeri a betegséget kiváltó okot, de valamilyen fertőző ágens, valószínűleg vírus szerepét feltételezik. Tény, hogy az előfordulási gyakorisága Japánban növekszik.
A Kawasaki-szindróma tünetei
5 napig vagy tovább fennálló láz, ez a klasszikus tünet, emellett előfordul:
- kötőhártya kivörösödése mindkét oldalon, de gennyes váladékozás nélkül,
- az ajak, a nyelv vörös (epernyelvnek is hívják), az ajkak gyakran berepedezettek és véreznek,
- megnagyobbodott, 1,5 cm-nél nagyobb nyaki nyirokcsomók,
- bőrkiütés,
- a kezek, lábak megduzzadhatnak, a tenyerek, talpak kivörösödésével, a második héten a bőr a körmök körül hámlani kezd.
A diagnózishoz a legalább 5 napon át tartó magas láz mellett a fenti 5 tünetből 4 tünet megléte szükséges
A klasszikus tünetek mellett egyéb komplikációk is színesíthetik a képet, például: hasmenés, az ízületek fájdalmas duzzanata, de a legrosszabb prognózist a szív- és érrendszeri szövődmények jelentik. A szív koszorúereiben gyulladás mehet végbe, mely aneurysma képződést okozhat, mely turbulenciát vált ki, mely az artéria szűkületét okozza. Kezelés hiányában a betegek egyötödében alakul ki aneurysma, kezelés mellett csak minden huszadik betegben.
A betegek többsége számára a prognózis kitűnő, mivel normális életet folytathatnak, valamint normális a fejlődés és a növekedés mértéke is. A tartós szívkoszorúér rendellenességekkel rendelkező betegek prognózisa főként a szűkületek és az elzáródás (az erek beszűkülése a vérrögök keletkezése miatt) mértékétől függ.
Nem valószínű, hogy a Kawasaki-kór okozta Jett Travolta halálát |
2009. január 2-án meghalt John Travolta 16 éves fia, Jett. A hivatalos közlemény szerint Kawasaki-kór miatt fellépő epilepsziás roham miatt a fürdőszobában beverte a fejét, ez okozta a halálát. Dr. N. Litman New York-i gyermekgyógyász szerint azonban a Kawasaki-betegség nem áll összefüggésben az epilepsziás rohamokkal, a fentiek ismeretében nem alakulhatott ki roham a Kawasaki-kór talaján. |
(WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes)