Amit nem biztos, hogy tud a fogápolásról
Belefáradt az állandó fogmosásba? Túl elfoglalt a fogselyem használatához? Ne engedjen a kísértésnek, és ne hagyja ki ezeket a napi feladatokat! A szájhigénia a tiszta foggal kezdődik.
Mivel a fogak közötti kis réseket nem tudjuk elérni fogkefével, a mindennapi fogselyem-használat nagyon fontos.
Hogyan használjunk fogselymet?
Ismétlés: hogyan mossuk fogainkat? |
|
-
Ne spóroljon a fogselyemmel! – Tépjen le egy 8-10 cm hosszú darabot, tekerje egyik végét az egyik kezén lévő mutató vagy középső ujja köré, másik végét ugyanígy, és kezdje a műveletet az elülső fogaival.
-
Egyszerre csak egy fogát tisztítsa! – A hüvelyk vagy mutatóujja segítségével lágyan nyomja a fogselymet fogai közé, egészen az ínyig, majd alulról felfelé történő mozgással távolítsa el a lerakódott plakkot. A fog minden oldalát tisztítsa körül, majd az újabb fog tisztításához használjon újabb, friss részt a fogselyemből.
-
Ne adja fel! – Amennyiben csak nehezen tudja a fogselymet a fogai közötti résbe helyezni, használjon vaxolt változatot. Ha ezzel is problémája akad, használjon fogorvosi tűt, melyet a fogközök tisztítására fejlesztettek ki.
Egyéb szájápolási tippek
A napi fogmosás mellett ajánlott az antibakteriális szájöblítők, szájvizek használata a lerakódások elkerülésének megkönnyebbítése céljából.
Az ételmaradékok eltávolítására használjon szájzuhanyt, mely magas nyomású vízsugárral tisztítja a fogakat. Álljon ellen a kísértésnek és ne használjon fogpiszkálót erre a célra, mivel azzal megsértheti a fogínyt. Emellett fontos tudni, hogy a szájzuhany nem helyettesíti fogmosást!
Problémák, melyekkel orvoshoz kell fordulni
Annak érdekében, hogy elkerülje a fogínygyulladást és egyéb szájbetegségeket, legalább félévente vegyen részt ellenőrző vizsgálaton. Emellett forduljon fogorvoshoz, ha az alábbi tüneteket észleli:
-
Vörös, duzzadt, érzékeny fogíny.
-
Fogmosáskor vagy fogselyem használat esetén vérző fogíny.
-
Fogíny, mely kezd elválni a fogtól.
-
Laza fogak.
-
Hidegre és/vagy melegre való túlzott érzékenység
Csak korai felismeréssel és kezeléssel biztosítható az öregkorig tartó egészséges szájhigénia.
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Mayoclinic
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos