Benőtt köröm - Hogyan előzze meg, mit tehet ellene?

szerző: Dr. Sasi Szabó László, sebész - WEBBeteg
frissítve:

A benőtt köröm népbetegség, kezelése az egyik leggyakoribb ambuláns (járó beteg) műtét. Kezdeti stádiumnak nyomásra jelentkező fájdalmat, gyulladást és duzzanatot okoz, előrehaladott esetben vérzéssel, fertőzésveszéllyel jár. Milyen okokra vezethető vissza az elváltozás kialakulása, és hogyan kezelhető?

A benőtt köröm (Illusztráció)

A benőtt köröm okozta panaszok

A benőtt köröm (onychocryptosis) lényege, hogy a körömszél a körömsánc alá nő, azt maga előtt mintegy „felgyűri”. Az állandó mechanikus irritáció miatt a körömsánc túlnő (hypertrophizál), a szöveti tasakban szinte törvényszerűen gyulladás keletkezik.

A betegek a körömszél fájdalmas duzzanatáról számolnak be, mely elsősorban a nagylábujjat érinti. A fájdalom eleinte csak bizonyos helyzetekben, irritáció során jelentkezik, majd a gyulladás felléptekor állandósul. A gyulladás szerencsére szinte mindig csak a körömszélt érinti, tovább, a lágyrészekbe ritkán terjed. A betegek gyakran számolnak be a köröm alóli gennycsorgásról.

A seb tartós irritációja, nyomása esetén időben történő kezelés nélkül vadhús (granulációs szövet, sajszövet) képződése jár, ami a sebesedés által érintett szövetek túlnövekedését jelenti. A vadhús növekedése lassítja a seb zárulását, ez állandó fájdalmat, vérzést okoz és növeli az elfertőződés kockázatát.

A köröm benövésének okai - A rossz szokások vagy a cipő a felelős?

A benőtt köröm kiváltó oka szinte mindig a beteg rossz szokásaira vezethető vissza, ritkán azonosítható más elváltozás vagy betegség a háttérben.

  • A láb körmeinek túl rövidre és a kézkörmökhöz hasonló ívesre vágása az első számú ok, ezáltal a beteg saját maga teremti meg a körömbenövés lehetőségét.
  • Gyakori ok még a túlságosan szűk orrú cipők viselése, mely a lábujjakat egymáshoz préseli, és a mechanikai irritáció okozta bőrkeményedés vezet a benövéshez.
  • Ritka esetben hozzájárulhatnak a köröm rendellenes növekedéséhez bizonyos alapbetegségek is, melyek a végtagok rossz vérellátását okozzák (tüdőbetegségek, ritka kórképek). Elősegítő tényező lehet még a csontkinövés, a lábujj sérülése, illetve a nem kielégítő láb- és körömhigiéné.

A benőtt köröm kezelése

Nem műtéti kezelések

A konzervatív (nem műtéti) kezelés többnyire csak kísérlet marad, eredményt a gyakorlatban ritkán és csak korai stádiumban hoz. Ilyen nem műtéti lehetőségek:

  • A lábujjak meleg vízben történő áztatása 15-20 percen keresztül, majd ezt követő köröm-előemelési próbálkozás a köröm alá helyezett apró vattacsomóval.
  • Gyógyszerek: gyulladáscsökkentők (pl. ibuprofen) alkalmazása, előrehaladott esetben antibiotikumos, vagy fertőtlenítő kenőcsök használata.
  • A további nyomás és irritáció megszüntetése érdekében fontos a nyényelmes, laza cipők viselése és az egyenes vonalú, nem túl rövidre történő körömvágás.
A cukorbetegek mindenképp forduljanak orvoshoz
A cukorbetegeknek fokozott figyelmet kell fordítaniuk a lábukra, beleértve körmeiket. Lehetséges, hogy nem tapasztalnak fájdalmat, mégis komoly problémákat okozhat náluk a körömbenövés. Fontos orvoshoz fordulniuk abban az esetben, ha a bőr a lábujjköröm mellett kipirosodik.

Sebészi eljárás

A körömbenövés kezelésére végleges megoldást a sebészi beavatkozás ad. Több eljárás létezik, a leggyakoribb a részleges körömeltávolítással és a környező szövetek kimetszésével járó műtét, az Emmert-plastica. A teljes köröm eltávolítása legtöbbször szükségtelen, és a beteg számára fölösleges kellemetlenséggel jár, ezért ezt kerülni kell!

A műtét első lépése a lábujj gondos érzéstelenítése, mely egyben az eljárás legkellemetlenebb része. A terület fertőtlenítő oldatos lemosását követően 1 vagy 2 százalékos lidocain érzéstelenítő oldatot juttatnak injekciós tűvel a lábujj tövéhez, az itt futó érzőidegek mellé (Oberst-féle vezetéses érzéstelenítés); az esetleges gyógyszer-túlérzékenységről a kezelőorvosnak minden alkalommal tájékozódni kell. A teljes fájdalommentesség elérését követően a műtéti területet izolálják, steril kendővel, lapokkal veszik körbe.

A műtét lényege a benőtt körömszakasz, a túlnőtt, gyulladt körömsánc és legfőképpen a köröm termelődését biztosító osztódó réteg, a körömmátrix részleges eltávolítása.

A műtét menete - Első lépésként a köröm széle alá tolnak egy ollót, és a kívánt szélességnél a körmöt és a tövénél lévő lágyszövetet hosszában végigvágják, a benőtt szakaszt kiemelik, eltávolítják, majd szike segítségével az oldalsó területeket a mátrixszal együtt ék alakban, a csonthártya szintjéig kimetszik. A maradék szöveteket éles kanállal kikaparják.

Fenol kezelés - A sebészeti beavatkozás során során a köröm növekedéséért felelős mátrix kémiai ágenssel való kezelése. A fenol oldat alkalmazásával a kiújulás 10% alatt marad, míg önmagában a sebészeti eljárás esetén akár 16-60 százalék is lehet a kiújulás gyakorisága.

Sebkötözés - A beavatkozás rendszerint közepes vérzéssel jár, amely nyomókötéssel megfelelően csillapítható. Célszerű a műtéti területet valamely fertőtlenítő krémmel bekenni; esetleg egy összehúzó, úgynevezett szituáló öltés behelyezésére is sor kerülhet. Ezt követően vastag fedőkötés és gézháló kerül a lábujjra, mely megvédi a szennyeződésektől.

A műtét után közvetlenül - Az érzéstelenség múltával szájon keresztül való fájdalomcsillapítás kívánatos, erre a célra többnyire a nem receptköteles készítmények tökéletesen elegendők. A végtag pihentetése, felpolcolás ajánlatos.

A gyógyulásig tartó hetek - Célszerű a nyitott lábbeli, kényelmes papucs viselése a teljes gyógyulásig, mely egy-két hetet igénybe vehet. A műtét másnapján a kötés óvatos leáztatása szükséges H2O2-vel, vagy hipermangános oldattal, ezt követően két naponkénti kötéscsere és a műtéti terület kenőccsel való védelme elegendő. Antibiotikum adása csak előrehaladott gyulladás esetén szükséges.

Lézeres műtét

Egyre szélesebb körben elérhető a benőtt köröm kezelésére az orvosi lézer. A lézeres eljárás a sebészeti módszerkez hasonlóan eltávolítja a benőtt körömrészt és a benövés által érintett szöveteket. Az osztódó réteget lézerrel elpárologtatva a kiújulás akár 5% alá is csökkenthető. Gyógyulási ideje gyorsabb (jellemzően egy hét), valamint kisebb mértékű a vérzés és a fertőzés kockázata.

A kiújulás veszélye

Akinek egyszer volt körömbenövése, a későbbiekben is hajlamosabb annak kiújulására. Ez nagy mértékben csökkenthető a körömmátrix fenolos kezelésével vagy a lézeres kezeléssel, ugyanakkor a kockázat ezek mellett sem szűnik meg. Ezért fontos, hogy szokásai átalakításával is csökkentse a rizikót:

  • Helyes körömápolási szokások - A lábujjköröm egyenes vonalú és nem túl rövidre vágása.
  • Kényelmes lábbeli hordása - Nem szorítja a lábujjakat sem a cipő orrához, sem egymáshoz.

Tipp A lábujjkörmök helyes ápolása

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Sasi Szabó László, sebész

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kádár Eszter
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség