A kortikoszteroidok alkalmazási módja
A gyulladáscsökkentő hatású kortikoszteroidokat széles körű felhasználási területük miatt sokféle módon lehet alkalmazni. Sok esetben célszerű a helyi alkalmazás, mivel így összességében elég kevesebb mennyiséget alkalmazni belőle, és a mellékhatások valószínűsége is kisebb.
A téma cikkei |
|
Helyi hatású szteroidok
Bőrgyógyászati panaszok esetén krém, kenőcs hab vagy spray felvitele a legegyszerűbb, de vigyázni kell, mert ha túl nagy felületet kenünk be, a hatóanyag felszívódhat, és elég nagy mennyiség juthat a véráramba ahhoz, hogy mellékvesekéreg-elégtelenséget váltson ki.
Az asztmások inhaláló készülékekkel belélegezve juttatják a tüdőbe a gyulladásgátlót, hogy csökkentse tüneteiket. Inhalálás után fontos a szájöblítés!
Allergia esetére léteznek szteroid tartalmú orrcseppek és orrspray-k.
Szemészeti és fülészeti gyulladások esetén szemcseppek, szemkenőcsök, fülcseppek nyújtanak megoldást, akár fertőtlenítőkkel vagy antibiotikumokkal kombinálva.
Ízületi gyulladásokra ízületbe adandó szteroid injekciók is rendelkezésre állnak.
Az emésztőrendszer gyulladásaira (pl. vastagbélgyulladások) a tabletták mellett helyi hatású kúpok is alkalmazhatók.
Hiába helyi hatásúak az eddig említett gyógyszerformák, mégsem szabad túlzásba vinni alkalmazásukat, mert a kortikoszteroidok nagyon jól felszívódnak a nyálkahártyákról, a bőrről, és a hörgőkből, ezért akár a teljes testre kiterjedő, szisztémás mellékhatásokat is okozhat túladagolásuk.
Szisztémás hatású szteroidok
Tartós gyulladásgátló terápia során, főleg rheumatoid arthritis, vagy COPD kezelésére, továbbá hormonpótlásra szisztémásan adják a szteroidokat, injekció vagy tabletta formájában. Ekkor általában naponta egyszer, lehetőleg reggel kell alkalmazni ezeket.
Bővebben A szteroid injekciók alkalmazása
Amikor nem ajánlott a szteroidok alkalmazása
Ellenjavallott a szteroidok alkalmazása szív- és érrendszeri megbetegedések, fekély, csontritkulás, pszichózis, zöldhályog, vagy bármilyen jellegű fertőzés esetén, ugyanis a szteroidok csökkentik a szervezet immunválaszát a fennálló fertőzésekre. Ha fertőzés alatt van szükség kortikoszteroidok alkalmazására, akkor egyidejűleg megfelelő antibiotikus vagy vírusellenes kezelést fog előírni a kezelőorvos.
Sok más gyógyszer befolyásolja a szteroidok hatását. Többek között a fogamzásgátló tabletták hormontartalmával vetélkednek a lebontó enzimekért, ezért a gyulladáscsökkentők lebomlása lassul, hatásuk nő. Egyes gomba- és víruselleni szerek is gátolják lebomlásukat, szintén növelve a hatást.
Epilepszia-ellenes szerek viszont gyorsítják a lebontást, így a gyulladásgátlás kisebb mértékű lesz. Véralvadásgátlók és cukorbetegségre szedett készítmények hatását a szteroidok szintén csökkentik.
Szteroid terápia felfüggesztése
Aranyszabály, hogy a tartósan szedett, vagy hosszabb időn át adott szteroidot nem szabad azonnal, egyik napról a másikra elhagyni, mert a gyógyszer hatással van hypothalamus-hypophysis-mellékvesekéreg tengelyre, és a hirtelen megvonása mellékvesekéreg elégtelenséget okozhat. A gyógyszert mindig a kezelőorvos által javasolt módon, az adagokat néhány naponta - általában 2-4 milligrammonként - csökkentve javasolt elhagyni.
Mikor javasolt a gyógyszer elhagyása?
- Ha a terápiás hatást/előnyt elérte a kezelés.
- Ha a megfelelő dózisú és időtartamú kezelésnek nincs eredménye (nincs terápiás válasz).
- Ha súlyos, gyógyszeres kezeléssel nem uralható mellékhatások jelentkeznek.
- Szteroid pszihózis alakul ki, amely antipszihotikumra nem reagál.
További tudnivalók
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Aktualizálta: Dunás-Varga Veronika, bőrgyógyász