Gátizom erősítés - Milyen problémákra ajánlott és hogyan zajlik?

szerző: B. Gergely Krisztina, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

17-től 70 évesig minden korosztályból jönnek nők a foglalkozásokra. Van, akinek a megelőzés a célja, mások a már elindult folyamatot szeretnék visszafordítani.

Ha tüsszentéskor elcseppen a vizelet, ha „pelenka” nélkül nem tudunk egy jót nevetni, vagy ha egy fájó, időnként vérző göböt érzünk a végbelünkön, már baj van.

Koncz Judit

Koncz Judit védőnő, tréner azt hangsúlyozza, ez már annak a jele, hogy kezd gyengülni, sorvadásnak indulni valamelyik izmunk. És rögtön hozzáteszi: ez magától, az idő múlásával nem múlik el, sőt súlyosbodni fog. Aki nem akar élete végéig orvos által felírt betétekkel járni, annak érdemes elhinnie: a gátizom megerősödésével visszafordítható a sorvadás.

Egyre népszerűbb az intim terület tréningje

Ez a típusú torna a néhány évvel ezelőtti tabuhelyzetéből mára szépen kinőtte magát: egyre népszerűbbek a foglalkozások, barátnők, ismerősök adják egymásnak a kilincset a debreceni Turmalin Házban. Nem is csoda, hiszen a nők 50 százaléka szenved valamilyen tünettől, aminek a hátterében a meggyengült gátizomzat áll. Szakemberhez azonban legfeljebb csak a negyedük megy el.

Judit legfiatalabb tanítványa 17 éves volt. Nagyon sok fiatal lány jár a foglalkozásaira, hiszen a torna a menstruációs fájdalmakon, a különböző nőgyógyászati panaszokon (például vaginizmus, krónikus alhasi fájdalmak) is segít, illetve javítja a szexuális élet minőségét. A legidősebb pedig egy 70 éves hölgy, ő már nyilván más okból jelentkezett a kurzusra.

A 10 órás tanfolyamon megtanulják a húgycső, a hüvely és a végbél záróizmának szelektív tréningjét, majd a teljes medencealap mozgatását. Ezt követően mindenki személyre szabott tréninget kap, amit otthon gyakorolhat. Ha ugyanis a közös tanulás kiváltotta lelkesedés alábbhagy, akkor is célszerű (a tartós eredmény érdekében) folytatni a gyakorlatokat: itt már azonban különbségek vannak testhelyzetben, illetve izomcsoportok tekintetében egyaránt.

Mindenesetre a kitartóknál meglesz az eredmény, hiszen ezeket az 5-10 perces gyakorlatokat csak addig kell naponta végezni, míg meg nem erősödik az izom. Ez két hónap alatt megtörténik, és utána már elég a szinten tartó, „lusta”-tréning.

Amit tudni kell az inkontinenciáról

Az inkontinencia nem betegség, hanem egy mélyebben gyökerező egészségügyi probléma tünete. Azonban kezelés nélkül elszigeteltséget, állandó szégyenérzetet, s akár depressziót is okozhat. Bővebben az inkontinenciáról

Szülés után meggyengül a gátizom

Judit már hét éve vezet foglalkozásokat. Azt mondja, azért kezdte el, mert védőnőként sok olyan anyukával találkozott, akinek szülés után meggyengült a gátizma és csökkent a hüvelyének a tónusa, azaz kitágult. Fontos hangsúlyozni: a tornával nemcsak az eredeti állapot, hanem egy annál is jóval feszesebb, izmosabb hüvely alakulhat ki.

Intim tréning

A foglalkozásoknak egyébként nem csak a neve intim – a hangulata is. Körülbelül tízen vannak, kényelmes szabadidőruhában, behunyt szemmel végzik a gyakorlatokat. Nincsenek nagy mozgások, a különböző testhelyzetekben mindenki a belső izmaira koncentrál. Közben egy alkalommal saját magukat is tesztelik a résztvevők: visszajelzést adnak maguknak arról, hogy valóban megmozdult-e az izmuk odabent. Hiszen ez a lényeg!

Ha pedig sikerült megtanulni a torna alapvető szabályait, akkor akár buszon, autóban is végezhetők a gyakorlatok: a 8-as izmot (a hüvely és a végbél záróizmát) egyszerre megszorítjuk egy másodpercig, aztán meglazítjuk, utána 2, aztán 3, végül 6 másodpercig szorítjuk, majd mindig ellazítjuk.

(WEBBeteg - B. Gergely Krisztina újságíró)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász és Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász

Segítség