Őssejtterápiával gyógyítanák a gerincsérülteket

MTI
megjelent:

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) engedélyt adott a Kaliforniai Egyetem Irvinben dolgozó biológiai kutatóinak és a Menlo Parkban tevékenykedő GERON cégnek, hogy egy általuk kidolgozott új vakcinával előkészítsék a gerincsérültek klinikai kísérleti gyógyítását.

A CRNOPC1 jelű szérumot embrionális őssejtekből állították elő, s eredményes kísérleteket folytattak vele patkányokon, amelyek gerincét ütéssel bénították meg.

Az emberek - és más gerincesek - esetében a gerincben húzódó idegpályák legtöbbször sérülés, ritkábban betegség következtében szakadnak meg. A következmény rendszerint a deréktól lefele kiterjedő mozgásképtelenség és bénulás, amely a pácienst örökre kerekes székbe száműzi.

Mik az őssejtek?

Az őssejtek olyan sejtek, melyekből – elvileg – az emberi szervezet bármely sejttípusa létrehozható. Szervezetünk sejtekből épül fel, melyek szövetekbe, majd a szövetek szervekbe rendeződnek, végül a szervek szerrendszereket alkotnak. Bővebben az őssejtekről

A kutatók nem sokkal azután, hogy a gerincükre mért ütéssel paralizálták a patkányokat, néhányukat beoltották a CRNOPC1-el, majd reménykedve várták a hatást. A többiek nem kaptak oltást.

A kutatást vezető Hans Keirstad szerint élete egyik legmegrázóbb pillanata volt, amikor egy-két hét múlva észlelték, hogy egyes patkányok megmozdulnak. Nemsokára csaknem valamennyi beoltott patkány mozogni kezdett.

A kísérlet többszöri megismétlése után folyamodtak a FDA-hoz, hogy önként jelentkező, sérült embereken is megkezdhessék a klinikai körülmények között ellenőrzött próbákat.

Patkányok esetében sikeres volt

Egyelőre azonban csak olyanokon, akik csupán pár nappal korábban bénultak le, és nem szenvednek krónikus betegségben.

Eredményes a diabétesz kezelése őssejtekkel

Őssejtek transzplantációjával sikerült elérni, hogy az 1-es típusú diabéteszes pácienseknek akár négy évig nem kellett inzulint fecskendezniük maguknak - közölték amerikai kutatók.

A bénulás oka az, hogy a gerincvelőben lévő idegsejtek nyúlványainak védőhüvelye, a mielin a sérülés során leválik, és nem védi tovább a velőben az agy és az altest között az érzeteket és parancsokat közvetítő axonokat.

A kutatók a patkányoknál sikeresnek bizonyult vakcina befecskendezésétől azt várják, hogy az embriókból nyert őssejtek a mielinhüvelyt újrafejlődésre késztetik.

Ha kifejlődnek, újra védőhüvelyt alkothatnak az idegsejtek nyúlványai körül, ezáltal helyre állhat az érzet- és parancsközvetítés az alsótest és az agy között.

Van aki szerint túl korai a kísérlet

Világszerte óriási figyelem kíséri a rövidesen sorra kerülő beavatkozásokat, amelyekhez megfelelő alkatú és sérülésű páciensek kellenek.

A Santa Monicában működő Sejttechnológiai Intézet tudományos vezetője, Robert Lanza azonban nyomatékosan mérsékletre inti az érdekelteket a Popular Science amerikai szakfolyóirat friss számában.

Igaz, hogy a patkányokon sikert hozott a módszer, de még kevés idő telt el, hogy az esetleges utóhatásokat is észlelhessék - mutatott rá, hozzátéve: a patkányok életciklusa sokkal rövidebb az emberekénél, ezért hiba lenne hasonlóan gyors eredményt várni.

Jack Kessler sejtkutató szerint távolról sem a gerincvelő a legalkalmasabb szerv az őssejtterápiák bevezetésére, amelyekkel kapcsolatban - más esetekben - például az őssejtek rákkeltő hatását észlelték.

Megengedhetetlennek tartja, hogy ennyire kezdeti stádiumban lévő kísérletekkel emberek tízezreiben hiú reményeket, a már korábban megsérültekben pedig esetleg keserű csalódást keltsenek.

(MTI)

Cikkajánló

Őssejt
Az őssejtek olyan speciális sejtek, melyek képesek osztódni és differenciálódni különböző sejttípusokká, így kulcsszerepet játszanak a szervezet fejlődésében és a szövetek regenerációjában. Az őssejtek terápiás felhasználása az orvostudomány egyik leggyorsabban fejlődő területe, amely megoldást nyújthat számos betegség gyógyításához.
Sport
Sport

15 hasznos tipp kezdő sportolóknak.

Migrén és hipertónia
Migrén és hipertónia

Okozhat fejfájást a magas vérnyomás?

Oktogon Medical Center - Cseh Nikolett
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Sztankovics Dániel biológus, Dr. Kónya Judit családorvos
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos

Segítség