Aszpirinnel a magas vérnyomás ellen - Tényleg segít?

MTI
megjelent:

A gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, fejfájást szüntető és szívinfarktust megelőző gyógyszerként, világszerte milliók által szedett tablettának, az aszpirinnek újabb előnyös tulajdonsága derült ki: este bevéve csökkenti az emelkedett vérnyomást.

Spanyol kutatók vizsgálatának eredményeit az American Journal of Hypertension augusztusi száma közölte.

Az orvostudományban több mint egy évszázada használt készítmény felfedezéséről valóságos legendák láttak napvilágot. A legelterjedtebb változat, hogy a fiatal német vegyész, Felix Hoffmann apjának kínzó ízületi gyulladása volt; próbálkozott ugyan fájdalomcsökkentők szedésével, de azok meg tönkretették a gyomrát. Fia ezért - hogy apján segíthessen - olyan vegyületet keresett, amely még hatékonyabb, de nincsenek kellemetlen mellékhatásai.

Ez a történet valószínűleg később született, mindenesetre a rendkívüli gyógyszert 1899. március 6-án bejegyezték a berlini Császári Szabadalmi Hivatalban, azóta pedig bekerült a világ minden patikájába.

Ramón C. Hermida és munkatársai most arra voltak kíváncsiak, van-e különbség az aszpirin hatásában, ha nem a szokásos módon, reggel vagy napközben veszik be, hanem lefekvés előtt, az esti órákban. A kutatók 224 felnőtt embert vontak be a megfigyelésbe, akiknek már kissé magas volt a vérnyomása.

Az önkénteseket véletlenszerű kiválasztás alapján három csoportba osztották. Az egyik csoport tagjai nem kaptak semmiféle gyógyszert, a másik csoportba került személyeknek reggel, ébredés után adtak kis adagú aszpirint, végül a harmadik csoportban lévők ugyanolyan aszpirin tablettát szedtek, de esténként.

Valamennyi résztvevőnél a vizsgálat előtt 48 óráig tartó vérnyomásmérést alkalmaztak, majd ezt három hónapi kezelés után megismételték.

A kutatók azt találták, hogy azoknak a vizsgálati alanyoknak a vérnyomása, akik nem szedtek aszpirint, illetve azoké, akik reggel kapták a tablettát, mérhetően nem változott.

Az esti aszpirinkezelés viszont csökkentette a kissé emelkedett vérnyomást. A kutatók véleménye szerint ez a hatás a korai magas vérnyomás időszakában már elégséges ahhoz, hogy gátolja, de legalábbis késleltesse a betegség kifejlődését.

(MTI)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Kardioközpont - Dr. Jenei Zsigmond Máté, belgyógyász, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus és Dr. Lesznyák Judit

Segítség