Az alkohol pozitívan hat agysérülés esetén
Egy adag alkohol jó kezelés lehet fejsérült embereknél - idézte hétfőn amerikai sürgősségi orvosok véleményét a BBC hírportálja.
Az orvosok megfigyelése szerint az agyi trauma után kisebb valószínűséggel hal meg, akinek vérében alkohol van.
Ennek oka az lehet, hogy az alkohol csökkenti a szervezet sérülésre adott gyulladásos reakcióját - írták az Archives of Surgery című szaklap szeptemberi számában megjelent tanulmányukban amerikai kutatók.
Hol kezdődik az alkoholizmus? |
"Hol kezdődik az alkoholizmus és milyen tünetekről lehet felismerni?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből. Az orvos válasza |
Állatkísérletek azt mutatják, hogy a fejsérülés után bevitt alkohol mennyisége alapvető fontosságú: túl kevésnek nincs hatása, túl soknál viszont nagyobb a kár, mint a haszon.
A most közzétett kutatásban Ali Salim, a Los Angeles-i Cedars-Sinai Orvosi Központ munkatársa és csoportja az eddigi legnagyobb ilyen jellegű vizsgálatban 38 ezer közepes és súlyos fejtraumás ember adatait elemezte abból a szempontból, hogy milyen összefüggés van a vér sérüléskori alkoholszintje és a sérülés kimenetele között.
Jobban gyógyultak az alkoholos betegek?
Megállapították, hogy jellemzően kisebb eséllyel haltak meg sérülésüket követően azok, akiknek alkohol volt a vérükben, mint azok, akiknek nem volt.
Szociális ivók és nagyivók - Az alkoholizmusról |
A magyar lakosság 10 százaléka absztinens, azaz nem fogyaszt alkoholt. 80 százalék szociális ivó, vagyis alkoholfogyasztása alkalomszerű, kultúrált. 10 százalék viszont bizonyíthatóan alkoholfüggő! Az alkoholfogyasztási szokásokról |
Az alkoholos befolyás alatt állók ugyanakkor fiatalabbak is voltak, sérüléseik pedig átlagosan valamivel enyhébbek. A kórházi tartózkodás ideje alatt azonban több szövődményt tapasztaltak az alkoholos csoportban, mint a másiknál.
"A halálozási arány csökkenése azoknál a traumás agysérüléses pácienseknél, akik vérében a balesetkor etanol volt, felveti a lehetőséget, hogy az etanol agysérült pácienseknél való alkalmazása javíthatja a kimenetelt" - közölték a kutatók.
Hangsúlyozták azonban, hogy az alkohol komplikációkat is okozhat, ráadásul maga is számos baleset okozója. A szakértők óvnak attól, hogy megállapításukat a több ivás alátámasztására használja fel bárki.
(MTI)