A tüdőrák második leggyakoribb okozója a dohányzás után
Az eddigi egytizedére vitte el a megengedhető radonszintet az Egészségügyi Világszervezet. A lépésnek az az oka, hogy a tüdőrákos megbetegedéseknek akár 14 százalékát is okozhatja a természetes radonsugárzás.
Ezért a WHO zárt helyiségben megengedhető természetes radonsugárzás referenciaszintjét köbméterenként 100 becquerelre javasolja csökkenteni.
A tüdőrák tünetei |
Nagyon fontos a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel, mivel a röntgenátvilágítással a tüneteket még nem okozó daganat felismerhető, így a kezelés korán elkezdődhet, ami a gyógyulás esélyét jelentősen megnöveli. A tüdőrák tünetei |
A WHO által 1996 óta alkalmazott referenciaszint ezer becquerel volt. Referenciaszintnek a lakóépületekben megengedett maximális szintet nevezik.
Olyan országokban, ahol a természeti adottságok miatt a 100 becquerel nem érhető el, a WHO a 300 becquereles szintet javasolja.
A dohányzás után a radon a második leggyakoribb okozója a tüdőráknak. Az esetek 3-14 százaléka vezethető vissza erre a gázra, az adott ország természeti viszonyaitól függően.
Mi jellemzi a radont?
A radon színtelen, szagtalan gáz, amelyet a kőzetek bocsátanak ki olyan területeken, ahol magas a földben a bomló természetes uránium koncentrációja.
A talajból kiáramló radon összesűrűsödhet a lakóépületekben.
A szabadban a radon koncentrációja nagyon alacsony.
Viszont magas lehet bányákban, barlangokban, pincékben, és a falak repedésein vagy a porózus építőanyagokon keresztül felszivároghat a lakásokba.
Zárt helyiségekben a radonsugárzást gyakori szellőztetéssel és korszerű tervezéssel lehet csökkenteni.
Sok európai országban nyilvántartják azokat a területeket, amelyeken magas a természetes radonsugárzás.
A WHO ajánlásában szerepel, hogy a lakószobákat gyakran kell szellőztetni, különösen télen, mert olyankor a hideg miatt zárva tartott ablakok mellett megnő a radonszint.
(FH)